İçerikler :

Altay Dil Ailesi Bilimsel Bir Teori Değildir Arvo Martti Oktavianus Räsänen Gustaf John Ramstedt Gyula Nemeth Hurri Dili Türkçe İle Akrabadır Japonca Altay Dil Ailesi İçindedir Karl Heinrich Menges Korece Altay Dil Ailesi İçindedir Kuzey Amerika Yerli Dilleri Altay Dil Ailesi .. Matthias Alexander Castrén Nicholas N. Poppe Nikolay Aleksandroviç Baskakov Pentti Aalto Roy Andrew Miller Samuel Elmo Martin Sümerce Ural-Altay Dil Ailesine Ait Bir Dildi.. Talat Tekin Tarihte Eklemeli Dil Kullananlara Ortak Bir İ.. Tuncer Gülensoy Türkçe Macarca'ya Moğolca'ya Göre Daha Yakınd.. Türkçe ve Moğolca Aynı Dil Ailesinde Olmamalı.. Ural-Altay Dil Ailesi Ural-Altay Dil Ailesi Ural-Altay Dillerinin Coğrafi Dağılımı Ural Dilleri ile Altay Dilleri Aynı Kökten Ge.. Zoltan Gombocz

Bu Sayfayı Paylaş:

Kavram

Ural-Altay Dil Ailesi

Tanım: Ural ve Altay diye iki ana aileye veya gruba ayrılan , eklemeli diller sınıfına giren , yapıları birbirine benzeyen ve kelime ortaklıkları olan Ural Kolu (Fince, Somayed Dili, Macarca) Altay Kolu (Türkçe , Moğolca, Tunguzca) gibi dilleri barındıran grup. Ural ve Altay olarak iki farklı aileye ayıranlar da bulunmaktadır. Japonca ve Korece Altay dil ailesi içinde olması gerektiği de savunulmaktadır.

Veri

Ural-Altay Dil Ailesi

Ural ve Altay olarak iki aileye veya gruba ayrılır . 

Not : Bu dil ailesinin Ural ve Altay dil ailesi şeklinde farklı iki dil ailesine bölünmesi gerektiği savunulmaktadır ve bir çok yerde artık farklı dil aileleri olarak yazılmaktadır.

Ural Dil Ailesi

  • Fin-Ugor Dilleri : Fin Dilleri(Fince , Sami Dilleri , Estonca, Livonyaca, Karelyaca,Vepsce ) ve Ugor Dilleri (Macarca,Kantice,Mansice) 
  • Samoyed Dilleri : Nenets , Enets, Nganasan, Selkup
  • Yukagir Dilleri 
Altay Dil Ailesi
  • Türk Dilleri : Türkiye Türkçesi , Azerice , Türkmence , Özbekçe , Uygurca , Tatarca , Kazakça , Kırgızca , Çuvaşça
  • Moğol Dilleri : Moğalca , Buryatça , Kalmıkça
  • Tunguz Dilleri

Not : Yukagir dilinin Ural dil ailesi içinde olup olmadığı tartışmalıdır

Not : Kore ve Japon Dilinin Altay  dil ailesine alınıp alınmayacağı tartışılmaktadır.


Materyal

Ural-Altay Dillerinin Coğrafi Dağılımı

Ural-Altay dillerinin dünyadaki dağılımı ve nerelerde konuşulduklarını gösteren harita-resim. wikimedia.org üzerinden gösterilmektedir.

Sav

Korece Altay Dil Ailesi İçindedir

Korece Altay dil ailesi içinde bir dildir.

Sav

Japonca Altay Dil Ailesi İçindedir

Japonca Altay dil ailesi içinde bir dildir.

Sav

Kuzey Amerika Yerli Dilleri Altay Dil Ailesi İçindedir

Kuzey Amerika yerli dilleri Altay dil ailesi içinde olan dillerdir.

Sav

Ural Dilleri ile Altay Dilleri Aynı Kökten Gelmemektedir

Ural dilleri ile Altay dilleri yapı olarak birbirine benzemektedir ancak ortak bir kökten gelmemektedirler. Bu nedenle Ural-Altay dil ailesi diye bir dil aile bulunmamaktadır.

Sav

Sümerce Ural-Altay Dil Ailesine Ait Bir Dildir

Sümerce yapı ve ortak kelimeler olması nedeni ile Ural-Altay dil ailesine ait bir dildir.

Sav

Türkçe Macarca'ya Moğolca'ya Göre Daha Yakındır ve Bu Nedenle Altay Dil Ailesi Doğru Değildir.

Türkçe, Macar diline Moğolca diline göre daha fazla yakındır. Bu nedenle Macar dilini Ural , Türk dilini Altay dil ailesi içine almak yanlıştır.

Sav

Türkçe ve Moğolca Aynı Dil Ailesinde Olmamalıdır

Türkçe ve Moğolca aynı dil ailesine (Altay) alınacak kadar birbirlerine yakın değildir.

Sav

Altay Dil Ailesi Bilimsel Bir Teori Değildir

Altay dilleri sınıflandırılması ispatlanmış bilimsel teorilere dayanmaz sadece bir kaç bilim adamının kabulünden ibarettir.

Sav

Hurri Dili Türkçe İle Akrabadır

Hurri dili Türkçe ile akraba olan bir dildir.

Sav

Tarihte Eklemeli Dil Kullananlara Ortak Bir İsim Verilmelidir

Tarihte eklemeli dil kullanan Sümer, Ettürks, Hatti , Elam, Fin, Macar , Türk , Moğol, Kore , Japon gruplarına ortak ve genel bir isim verilmelidir

Kişi

Nicholas N. Poppe

1897 ile 1991 tarihleri arasında yaşamış, özellikle Altay dilleri ile çalışmaları ile tanınan Alman asıllı Rus dil bilimci.

Kişi

Talat Tekin

1927 ile 2015 arasında yaşamış, Türk ve Altayist dil bilimci. Altay Dil Ailesinin savunan en önemli bilim adamlarından biridir.

Kişi

Tuncer Gülensoy

1939 doğumlu Türk dil bilimci. Altay Dil Ailesinin savunan en önemli bilim adamlarından biridir.

Kişi

Gustaf John Ramstedt

1873 ile 1950 arasında yaşamış , Finlandiyalı (Fin) Altayist ve dil bilimci. Özellikle Altay Dilleri Ailesi teorisinin kurucularından kabul edilir.

Kişi

Gyula Nemeth

1890 ile 1976 arasında yaşamış, Macar Altayist ve Türkolog. Ural-Altay Dil Ailesi teorisini savunan bilim adamlarındandır.

Kişi

Pentti Aalto

1917 ile 1998 arasında yaşamış, Fin (Finlandiyalı) Altayist ve dil bilimci. Altay Dil Ailesi teorisini savunan bilim adamlarındandır.

Kişi

Nikolay Aleksandroviç Baskakov

1905 ile 1995 yaşamış, Rus Türkolog ve dil bilimci. Altay Dil Ailesi teorisini savunan bilim adamlarındandır.

Kişi

Zoltan Gombocz

1877 ile 1935 arasında yaşamış, Macar Türkolog ve dil bilimci. Altay Dil Ailesi teorisini savunan bilim adamlarındandır.

Kişi

Karl Heinrich Menges

1908 ile 1999 yaşamış, Alman Altaist ve dil bilimci. Altay Dil Ailesi teorisini savunan bilim adamlarındandır.

Kişi

Arvo Martti Oktavianus Räsänen

1893 ile 1976 yılalrı arasında yaşamış, Finlandiyalı (Fin) Türkolog , Altayist ve dil bilimci. Altay Dil Ailesi teorisini savunan bilim adamlarındandır.

Kişi

Roy Andrew Miller

1924 ile 2014 yılları arasında yaşamış, özellikle Kore ve Japon dillerinde uzmanlaşmış ABD'li dil uzmanı. Korece ve Japoncanın Altay Dil Ailesi içinde olduğunu savunmuştur.

Kişi

Matthias Alexander Castrén

1813 ile 1852 arasında yaşamış Fin dilbilimci

Kişi

Samuel Elmo Martin

1924 ile 2009 yılları arasında yaşamış, özellikle Japon ve Kore dili üzerine araştırmaları bulunan dil bilimciBu Sayfayı Paylaş:

İletişim Bilgileri

Takip Et

Her Hakkı Saklıdır. Bu sitede yayınlanan tüm bilgi ve fikirlerin kullanımından fibiler.com sorumlu değildir. Bu sitede üretilmiş , derlenmiş içerikleri, fibiler.com'u kaynak göstermek koşuluyla kendi sitenizde kullanılabilirsiniz. Ancak telif hakkı olan içeriklerin hakları sahiplerine aittir