İçindekilerGirişİndex
YukarıİlkÖncekiSonraki YokSon
Geriİleri
Yazdır

Open Shortest Path First Protokolü

Giriş

OSPF protokolü, Internet Engineering Task Force'un OSPF çalışma grubunca tasarlanmış, bir IGP'dir. OSPF'nin gateway ve router'larının tümü bir otonom sistem içerisindedir. Aynı zamanda, OSPF bir link-state protokolüdür. Protokol, IP ortamının dışında tasarlanmış tekniklere dayanmasına rağmen, özellikle bir IP için biçilmiş kaftandır ve altağ adresleme ve TOS rotalama gibi kabiliyetlere sahiptir.

OSPF protokolü, rotalama kararlarını IP datagramındaki iki alana dayandırır. Bunlar varış IP adresi ve TOS alanlarıdır. IP datagramının nasıl rotalanacağı kararı bir kere alınınca, datagram ek başlıklar eklenmeden rotalanır; yani, hiç bir ek paketleme olmaz. Bu yaklaşım birçok ağa nazaran farklıdır çünkü PDU'lar bir çeşit iç ağ başlığı ile paketlenerek, altağ içerisinde rotalama protokolünün kontrolü sağlanır.

OSPF dinamik, adaptif bir protokol olarak sınıflandırılır. OSPF, ağ içerisindeki sorunları düzeltir ve rotalama tablolarını kalıcı hale getirmek için kısa odaklanma periyotları sağlar. OSPF aynı zamanda trafik döngülerini önlemek üzere tasarlanmıştır. Bu yetenek dağınık ağlar veya (farklı LAN'ları birbirlerine bağlamak için) çoklu köprüler kullanan LAN'larda oldukça önemlidir. Router'lar ve ağlar arasında alışverişi yapılan OSPF PDU'larına paketler denir.

Şunu da belirtelim ki RFC 1247 internetworking birimini tanımlamak için router terimini kullanır. Birçok satıcının router ve gateway'i eşanlamlı olarak kullandığına da dikkat etmek gerekir.

İçindekilerGirişİndex
YukarıİlkÖncekiSonraki YokSon
Geriİleri
Yazdır