İçindekilerGirişİndex
YukarıİlkÖncekiSonrakiSon
Geriİleri
Yazdır

Routing Information Protokolü

Giriş

RIP sistemi Xerox PARC'daki (Palo Alto Research Center) araştırmalara, ve Xerox's PUP ve XNS rotalama protokollerine dayanılarak geliştirilmiştir. California Üniversitesi-Berkeley (UCB)'de bazı LAN'lar üzerinde kurulması, RIP'in yaygınlaşmasını sağladı. UCB aynı zamanda RIP'i kendi Unix sistemi ile dağıttı. İlginçtir ki LAN'lar için tasarlanan RIP şimdi WAN'larda kullanılmaktadır. RIP satıcı ürünleri standartlaşmamıştır, ve birçok üretici değeri-arttırılmış yapılarla protokolü müşteriye sunarlar. Biz bu başlık altında RFC 1058'le yayınlanmış RIP versiyonunu anlatacağız.

RIP, LAN'lar için tasarlandığından, yayın teknolojisi tabanlıdır ve burada bir gateway periyodik olarak komşularına kendi rotalama tablosunu yayınlar. RIP'in yayın yönü etkinliği ile ilgili şikayetlere sebep olmuştur.

RIP, mesafe-vektör algoritmalı bir rotalama protokolü olarak sınıflandırılır. RIP rotalama kararlarını son varışa ulaşmak için geçilecek ara hopların sayısına dayanarak verir.

RIP yalnızca ağ adreslerini ve mesafelerini (hop'ların sayısı) yayınlar. GGP'ye benzerdir çünkü bir hop sayımı yaparak rota maliyetini hesaplar, ancak bir ağın ulaşılmaz olduğunu göstermek için kullandığı maksimum değer 16'dır. GGP ise bir ağın ulaşılmaz olduğuna işaret etmek için 255 değerini kullanır. Aynı zamanda, RIP otonom sistem içerisindeki tüm ağların bilgilerine ihtiyaç duyar. GGP'ye benzer bir biçimde, yalnızca komşuları ile bilgi alışverişi yapar. RIP işlemlerine katılan cihazlar aktif veya pasif cihazlardır. Aktif cihazlar (genelde gateway'ler) rotaları diğer cihazlara ilan ederler. Pasif cihazlar (genelde host bilgisayarlar) rota ilan etmezler, ancak mesajlar alırlar ve rotalama tablolarını güncelleştirirler.

Hop sayımı rota maliyetinin bir ölçüsüdür. Gecikme, güvenlik, band genişliği, vs. gibi başka ölçüler de kullanılabilir fakat çoğu uygulamada basitçe ara hop sayısı kullanılır. RIP aynı zamanda UDP'yi kullanır. UDP'nin, port 520'si RIP cihazlarınca RIP mesajlarının gönderilmesi ve alınması için kullanılır. RIP kullanan her cihazın bir rotalama tablosu olmalıdır. Tablo cihaz tarafından servis sağlanan her varış için bir giriş içerir. Tablodaki her bir giriş en azından aşağıdaki bilgileri içermelidir:

İçindekilerGirişİndex
YukarıİlkÖncekiSonrakiSon
Geriİleri
Yazdır