İçindekilerGirişİndex
YukarıİlkÖncekiSonrakiSon
Geriİleri
Yazdır

Border Gateway Protokolü

Giriş

Border gateway protokolü otonom sistemler arasında kullanılan bir protokolüdür ve rota bulma protokolleri ailesine göreceli olarak yeni bir ektir. 1989'dan beri kullanılmaktadır ancak şimdiye kadar çok yaygın değildi. BGP, EGP'nin yerini almak için üretilmiştir ve, RFC 1267 içerisinde yayınlanmıştır.

BGP, EGP'ye karşı önemli sayıda avantajlar sağlar. Birincisi, çevrimli topolojiye sahip ağlarda çalışabilir. Bunu çevrimleri topoloji dışına atan budama algoritmaları kullanarak yapar. İkincisi, BGP birçok rota bulma protokolünde bulunan "sonsuza-kadar-say" sorununa sahip değildir çünkü bir varış adresine olan yoldaki tüm otonom sistemlere (transit cihazları) ilanlar yollar. Üçüncüsü, bu tam ilanlamanın sonucu olarak, ilanlarla varış için birden fazla olası yol bilgisi alan bir düğüm, belirsizlik olmaksızın, en iyi yolu seçebilir. BGP ne tip bir otonom-sistemler-arası rota bulma protokolü kullanıldığı ile ilgilenmez.

BGP, TCP gibi güvenli bir aktarım katmanı protokolü ile çalışmak üzere tasarlanmıştır. Bir BGP kurucusunun; güvenli trafik kabulü, segmentasyon, vs. gibi konularla ilgilenmesi gerekmez çünkü bu potansiyel sorunlarla aktarım katmanı ilgilenir.

İçindekilerGirişİndex
YukarıİlkÖncekiSonrakiSon
Geriİleri
Yazdır