Sav

Din İnancı ve Felsefe

Dini inancı olan bir insan için felsefenin bir anlamı yoktur.
zafer.teker , 27.09.2014

Bu Sayfayı Paylaş:

Fibiler Üyelerinin Yorumları

nightfire13   Kabul Etmedi

Buradaki "Dini inancı olan bir insan için felsefenin bir anlamı yoktur." önermesi tamamen geçersizdir. Dini inancı olan bir insan için din felsefesi gereksizdir. Bunu tüm felsefeye mal edemeyiz.

Sanat felsefesini hatırlayalım. Sanatın taklit olduğu görüşü mevcuttur. Tanrı böyle gereksiz felsefelere kitabında yer verir mi?

Ya ahlak felsefesi? Ahlakın öznel olduğu görüşünü ele alalım. Gerçekten de -özellikle coğrafî hareketliliğe göre- ahlak değişmez mi? Köydeki bir kız kot şort giyemez, şehirdeki de şalvar... Tamam, tanrı temel ahlak kurallarına kitabında yer vermiştir. Ama uymamak insanın doğasında mevcuttur. Hiçbir zaman sonsuz bir haz mümkün değildir, ama hangi insan sonsuz bir haz istemez? Bu sorumu reddedenler en yakın devlet hastahanesinde ürologa başvurabilirler.


Misafir12345   Kabul Etti

Felsefe dünyadaki olaylar hakkında düşünmeden kabul etmeyi reddetiği için din konusuyla ters düşmektedir, bu nedenle felsefeyle uğraşan insanlar genelde dindar olmazlar,bu da gayet normaldir.

Din bazı şeyleri düşünüp tartışmadan kabul etmeyi gerektirir, felsefede böyle bir durum yoktur.


zafer.teker   Kabul Etti

Din felsefenin sorduğu tüm sorulara cevap vermektedir. Bu nedenle Din inancı olan birinin Felsefe'yi takip etmesine gerek yoktur. Çünkü zaten inanadığı din gerekli cevapları vermiştir. Tüm üyeler içeriklere yorum ekleyerek katkıda bulunabilir : Yorum Gir

Misafir Yorumları
Bu Sayfayı Paylaş:

İletişim Bilgileri

Takip Et

Her Hakkı Saklıdır. Bu sitede yayınlanan tüm bilgi ve fikirlerin kullanımından fibiler.com sorumlu değildir. Bu sitede üretilmiş , derlenmiş içerikleri, fibiler.com'u kaynak göstermek koşuluyla kendi sitenizde kullanılabilirsiniz. Ancak telif hakkı olan içeriklerin hakları sahiplerine aittir