zafer.teker - Üyenin İçerikleri

zafer.teker - Üyenin Blogları

Java'ya Nasıl ve Nereden Başlayabilirim ?


Bilmediği bir şeyi öğrenmek isteyenlerin ilk başta yaşadıkları en büyük sorun nereden ve nasıl başlayacaklarını bilememeleridir. Bu yazı Java'ya başlamak isteyenlere yardımcı olacaktır.
Devamını Oku >>

Fuat Sezgin Hakkında Bir Değerlendirme


Fuat Sezgin özellikle İslam döneminin başarılı bilim tarihçilerinden biridir. Bu yazıda Fuat Sezgin'in bilim tarihine bakışındaki Türklük eksikliğinden bahsedeceğiz
Devamını Oku >>

Türkçenin Diğer Dillere Verdiği ve Aldığı Sözcük Sayıları Anlamlı Mı ?


Günay Karaağac, Türkçe Verintiler Sözlüğünün sunuş kısmında bazı dillerde Türkçe unsurlar ve Türkçe de o dillere ait unsurları incelemiştir. Bu bölümlerde bazı uzmanların alıntı ve verinti olarak tespit ettiği rakamları vermiştir. Başkaları tarafından bu değerlerden bir alınan verilen tablosu oluşturulmuş ve internette yayılmıştır. Bu yazıda diller arasında alıntı ve verintilerin sayısal olarak karşılaştırmanın anlamı olmadığından bahsedilecektir
Devamını Oku >>

zafer.teker - Üyenin Yorumları

Beni Ödüller Cezalandırma

27.06.2020

Kitap sadece velilere ve öğretmenlere yönelik değil aynı zamanda psikoloji ve sosyal psikoloji meraklıları için de güzel bir kitap. Zaten kitabın arkasındaki kaynaklar kitabın bir bilim kitabı olduğunu da gösteriyor. Çok sayıda bilimsel araştırmadan bahsetmesine rağmen dili anlaşılır ve rahat okunuyor. Veliler , öğretmenler de rahatlıkla okuyabilir. 

Bilimsel veriler gerçekten bizim algılarımıza, düşüncelerimize ters. Ödül iyi bir şeydir, motivasyonu artırır diye düşünüyoruz ancak onlarca zararı olduğu ortaya çıkıyor. Kitapta bunlar çok güzel derlemiş ve özetlemiş. 

Kitap biraz veliler için kişisel gelişim kitabı imajını veriyor ancak öyle değil. Veliler rahatlıkla okuyabilir ve çocukları için kullanabilir doğru. Ancak buna rağmen kitap bilimsel bir kitap olmayı da başarmış.

Devamını Oku

Ateşin Krallıkları - Kingdoms of Fire

14.04.2020

Biraz Game Of Thrones biraz da Muhteşem Yüzyıl etkisi ile bir propaganda dizisi yapılmış. Gerçi bunu Hollywood'da sürekli yapıyor. Direniş Ertuğrul, Abdülhamid gibi örneklerde biz de yapıyoruz. Ama itiraf edelim Hollywood biraz daha iyi yapıyor.  

Dizi Selim'i kötü adam göstermiş ve tarihi gerçekliklere olmayan konuları eklemiş. Evet babasını tahtan indirdi kardeşlerini yeğenlerini boğdurttu. Ama bunları kendi elleriyle yapmadı cellat ile yaptı. Karısı ve kendi bebeklerini zayıflıkları yüzünden katletmiş filan da değil. Burada Selim öne çıkarılarak zalim Türk/Osmanlı imajı kurgulanmış. 

Selim'in tam tersine Tumanbay ise tam bir kahraman. Aşk insanı, halkı için kendisini feda eden biri. Tarih de Tumanbay'ın gerçekten de saygın biri olduğu söylüyor. Ama dizi bunu abartmış.

Ama en önemli çarpıtma aslında bir Türk devleti olan Memluk'leri sanki Arap devletiymiş gibi gösterip, olayı bir Arap-Türk savaşına çevirmek. Halbuki Memluk devletin adı Türkiye'dir. Önce Kıpçak kökenliler çoğunluktayken sonradan Kafkasya'dan getirilen Çerkes (ki bunların da bir kısmı Türk, diğerleri çeşitli Kafkas halkıdır aslında). Devlet ve ordu dili Türkçedir. Örneğin dizideki sultan Kansu Gavri "Ay yüzün gördükçe vallah hasta gönlüm şâdolur / Hak seni vâreylesün devletli sultanım benim" şeklinde saf Türkçe şiirler yazabiliyor. (Murat Bardakçı yazısında bahsetmektedir)

Dizide başarısız olduğu da açık. Savaş sahneleri zayıf. Petrol zenginleri biraz daha paraya kıysalarmış keşke. Belki ilk sezon tutarsa ikinci sezona saklamışlardır bilmiyorum. Dizi çok kötü olmasa da bizim Muhteşem Süleyman dizisine bile yaklaşamaz. Vasat kalıyor. Özellikle kadınların izleyebileceği bir aşk ve hikaye kurgusu yok. Dizi ortalarından itibaren tamamen savaş filmine dönüşüyor. 

Bir de şu arada çıkan yüzü maskeli tarikat savaşçıları da gerçekte olmayan bir zırva.

Diğer ilginç bir kısımda Safevi devletini Pers gibi göstermeleri. Halbuki Safevi de Türk devletidir İran devleti değildir. Tam tersine İran'ı ele geçirmiş Azerbaycan devleti olarak bile düşünülebilir. Ama Safevi'leri de Türk olarka gösterirse bunu izleyen insanlar bu ne arkadaş Memlükler Türk, Osmanlılar  Türk, Safeviler Türk diyebilir.

BEA, Mısır ve Suudi sermayesi giderek Türkiye karşıtlığında devam ediyor. Özellikler AKP'nin 2012/13 lerden sonra "Ilımlı İslam" çizgisini bırakıp Ortadoğu'ya müdahil olmaya başladıktan sonra bu nefret daha da arttı. Bu nedenle Türk dizilerini yasaklama yoluna dahi gittiler. 

Türk düşmanı Arapların milliyetçilik yapabilecek bir devletlerini bile bulamaması ve Memlükleri kullanacak kadar zavallı olmaları işin belki de en komik tarafı. Ki bugüne kadar sürekli Memlükleri de işgalçi olarak görmüşlerdi. 

Bu dizisi sırf merakımdan izledim. Size de tavsiye ederim. Tamamen Batı kontrolündeki şu andaki Arap devletlerinin ne kadar zavallı olduklarını daha da anlamış olursunuz. 

Devamını Oku

Hachi : Bir Köpeğin Hikayesi - Hachi : A Dog's Tale

02.02.2020

Duygusal bir film. Bir köpeğin sadakat ve sevgisini gösteriyor. Etkileyici bir film.

Özellikle filmin sonlarında ağlayabilirsiniz :)


Devamını OkuBu Sayfayı Paylaş:

İletişim Bilgileri

Takip Et

Her Hakkı Saklıdır. Bu sitede yayınlanan tüm bilgi ve fikirlerin kullanımından fibiler.com sorumlu değildir. Bu sitede üretilmiş , derlenmiş içerikleri, fibiler.com'u kaynak göstermek koşuluyla kendi sitenizde kullanılabilirsiniz. Ancak telif hakkı olan içeriklerin hakları sahiplerine aittir