nightfire13 - Üyenin İçerikleri

Psikanaliz (Psikodinamizm)


Psikanaliz -veya psikodinamizm- bilinçaltının varlığını kabul eden, Sigmund Freud'un kurduğu psikoloji biliminin bir ekolüdür.
Devamını Oku >>

nightfire13 - Üyenin Blogları

Psikanaliz (Psikodinamizm)


Psikanaliz -veya psikodinamizm- bilinçaltının varlığını kabul eden, Sigmund Freud'un kurduğu psikoloji biliminin bir ekolüdür.
Devamını Oku >>

nightfire13 - Üyenin Yorumları

Murphy Kanunu-Yanlış Olma Olasılığı

Not Accepted

28.09.2012

Olasılıklar matematikseldir ve bir şeyin yanlış olma olasılığının olması illa da onun yanlış olacağı anlamına gelmez.


Devamını Oku

Din İnancı ve Felsefe

Not Accepted

11.06.2012

Buradaki "Dini inancı olan bir insan için felsefenin bir anlamı yoktur." önermesi tamamen geçersizdir. Dini inancı olan bir insan için din felsefesi gereksizdir. Bunu tüm felsefeye mal edemeyiz.

Sanat felsefesini hatırlayalım. Sanatın taklit olduğu görüşü mevcuttur. Tanrı böyle gereksiz felsefelere kitabında yer verir mi?

Ya ahlak felsefesi? Ahlakın öznel olduğu görüşünü ele alalım. Gerçekten de -özellikle coğrafî hareketliliğe göre- ahlak değişmez mi? Köydeki bir kız kot şort giyemez, şehirdeki de şalvar... Tamam, tanrı temel ahlak kurallarına kitabında yer vermiştir. Ama uymamak insanın doğasında mevcuttur. Hiçbir zaman sonsuz bir haz mümkün değildir, ama hangi insan sonsuz bir haz istemez? Bu sorumu reddedenler en yakın devlet hastahanesinde ürologa başvurabilirler.


Devamını Oku

Felsefe Eğitimden Kaldırılmalıdır

Not Accepted

11.06.2012

Birçok postmodernist yazar bir an önce eyleme geçme felsefesini destekliyor ve 21. yüzyılın kapitalizm anlayışı bunu gerektiriyor. Sadece eyleme geçersek tuvalet kağıdından farkımız kalmaz. Eyleme geçen kullanılmaktan şikayet etmeyecek, düşünen ise sorumluluk almaktan... Eyleme geçmekle kendinden kaçmak eşdeğerdir. İnsan kendi gerçekliğini asla kabul edemez. Bu yüzden Nietzsche'nin de sorduğu gibi "İnsanın kendi gerçekliğini aramaya çıkması kadar kutsal bir şey var mıdır?".

Felsefe gereksiz, ama beynini değil bacak arasını kullanmayı tercih eden insanlar için. Onlar -ki kendilerini süblime edemezler- ölünce beyinlerini bağışlamalılar, çünkü kullanabilme kapasitesi daha yüksek insanlar mevcut.


Devamını OkuBu Sayfayı Paylaş:

İletişim Bilgileri

Takip Et

Her Hakkı Saklıdır. Bu sitede yayınlanan tüm bilgi ve fikirlerin kullanımından fibiler.com sorumlu değildir. Bu sitede üretilmiş , derlenmiş içerikleri, fibiler.com'u kaynak göstermek koşuluyla kendi sitenizde kullanılabilirsiniz. Ancak telif hakkı olan içeriklerin hakları sahiplerine aittir