Bu Sayfayı Paylaş:

Kavram

Uyku

Tanım: Bir çok hayvan turunda görülen, belirli bir süre vücudun dinlenmesi için yapılan, sistemlerin ve organların dinlendiği ve yenilendiği, bir bilinç seviyesinde gerçekleşen bir biyolojik dinlenme biçimi

Veri

Uyku Evresi

İnsanlarda uyku evresi iki ana evreye ayrılır:
 • Latent Evresi : Uyanıklıktan uykuya geçiş dönemi
 • Non-REM Uykusu (REM uykusu öncesi uyku)
  • Evre 1 : Uyku yüzeyseldir. ÇAbuk uyandırılabilir.
  • Evre 2 : Uykunun yüzeyseldir. Beyin derin bir uykuya hazırlanmıştır. Evre 1'e göre daha zor uyandırılır
  • Evre 3 : Derin uyku dönemidir.
  • Evre 4 : Derin uyku dönemidir.
 • REM Uykusu - Paradoksal Uyku - Rapid Eye Movements - Hızlı Göz Hareketleri : Rüya görüldüğü ağır uyku aşaması. Hızlı göz hareketleri yapılır, beyin hızlı çalışmaya başlar. (Her evrede rüya görülebileceği de belirten araştırmalar vardır)
Uyku boyunca 4-5 kere bu evreler tekrar eder. Her tekrar edişinde REM uykusu süresi artar.

Veri

Uyku Sırasında Hormonlar

Melatonin uykuyu tetikleyen hormondur ve uyku boyunca salgılanır. Uyku sırasında adrenalin ve kortikostereoid seviyeleri düşer. Büyüme hormonları ve yenileyici hormonların düzeyi ise artar.

Veri

İnsanların Uyku İhtiyacı

Bir insanın uyku ihtiyacı ortalama 8 saattir. Ancak kişiden kişi değer de değişebilir. Yaş artıkça uyku ihtiyacı da azalmaktadır. Bebekler , çocuklarda daha fazla uykuya ihtiyacı vardır.

İpucu

Tamamen Karanlık Bir Ortamda Uyumak Gereklidir

Bir kişinin tamamen karanlık bir ortamda uyuması daha doğrudur. Bu şekilde daha çok melatonin salgılanması sağlanır.Bu Sayfayı Paylaş:

İletişim Bilgileri

Takip Et

Her Hakkı Saklıdır. Bu sitede yayınlanan tüm bilgi ve fikirlerin kullanımından fibiler.com sorumlu değildir. Bu sitede üretilmiş , derlenmiş içerikleri, fibiler.com'u kaynak göstermek koşuluyla kendi sitenizde kullanılabilirsiniz. Ancak telif hakkı olan içeriklerin hakları sahiplerine aittir