Sav

Türkçe'nin Etimolojik Bir Sözlüğü Yoktur

Türkçe'nin doğru ve kapsamlı bir etimolojik sözlüğü hala yoktur
zafer.teker , 27.09.2014

Bu Sayfayı Paylaş:

Fibiler Üyelerinin Yorumları

zafer.teker   Kabul Etti

Evet, doğru ve kapsamlı bir etimolojik sözlük bulunmamaktadır.

Piyasada olan bir kaç kitapta çok eksikler bulunmaktadır. Örneğin İsmet Zeki Eyüboğlu'nun  Türk Dilinin Etimoloji Sözlüğü ve Sevan Nişanyan'ın Sözlerin Soyağacı sözlükleri vardır ancak çok eksiktir. Örneğin Tanrı maddesine baktığımda Türk Türk Dilinin Etimoloji Sözlüğü kitabında Sümerce Dıngır'dan geldiği söyleniyor ancak bunun kesin bir bilgi olmadığını belirtmiyor. Çünkü tersi olabileceği veya hem Sümerce hem de Türkçe'nin ortak bir yerde geldiği gibi teorilerden hiç bahsedilmiyor. Benzer şekilde Çince Tien kelimesinde gelmiş olabileceği gibi teoriler dikkate alınmıyor. Benzer şekilde de Sözlerin Soyağacı 'da da Sümerce , Çince vs.. gibi hiç bir fikirden bahsedilmiyor. Bu nedenle bu sözlükler yeterli değiller. 

Bu kapsamlı çalışmayı çok sayıda dil uzmanı ve tarihçi , diğer dillerin de uzmanları ile (Çin, Arap , Fars , Hint-Avrupa Dilleri vs..) birlikte ancak Türk Dil Kurumu yapabilir. Bir an önce başlanması gerekir. 

 Tüm üyeler içeriklere yorum ekleyerek katkıda bulunabilir : Yorum Gir

Misafir Yorumları
Bu Sayfayı Paylaş:

İletişim Bilgileri

Takip Et

Her Hakkı Saklıdır. Bu sitede yayınlanan tüm bilgi ve fikirlerin kullanımından fibiler.com sorumlu değildir. Bu sitede üretilmiş , derlenmiş içerikleri, fibiler.com'u kaynak göstermek koşuluyla kendi sitenizde kullanılabilirsiniz. Ancak telif hakkı olan içeriklerin hakları sahiplerine aittir