Blog

İşi Ehline Bırakmak

Eğer yapılması gereken bir iş bir mesleğin alanına giriyorsa bırakın işi o işin ustaları, uzmanları, profesyonelleri yapsın
Bazı insanlarda şu saçma mantık vardır. Bir çok işleri kendi başlarına isterler. En çok rastlanan da erkeklerin evde tüm tamir işlerini yapmak istemesidir ve kadınların tüm terzi işlerini, yemek ve temizlik işlerini yapmak istemesidir. Ancak bu yanlış.
Modern çağ sonuçta bir uzmanlaşma ve iş bölümü çağı. Bu bir insanın tek başına hayatta kalması bile zor artık. Örneğin bir çok insan yemek sektörü olmasa nereden et bulup yiyecek ? Tüfek alıp herkes ava mı çıkacak ? Silah sanayisi olmasa tüfeği, kurşunu nereden bulacak ? Örneğin hasta oldunuz kendi ameliyatınızı kendiniz mi yapacaksınız ? Anestezi nasıl olacaksınız ? Örnekler çoğaltılabilir. Bu nedenle bir iş bir uzmanın alanına giriyor ise size ne kadar basit görülüyorsa görülsün o işi uzmanına bırakın.
Örneğin tamir işlerini, terzilik, yemek vb.. işlerinizi sizin yapmanız da ne zarar var ? Şu şekilde sıralayabiliriz :
Öncelikle tamir işleri alet edevat işidir. Bu nedenle bir kere alet ve edevatlarla para harcayacaksınız. Ve aldığınız aletlerin çoğu boş boş duracak evde veya depoda. Bir kısmı paslanacak, bir kısmı zaman karşısında eskiyecek vb..
Bu çağda en önemli şey haline gelen zaman. Örneğin bir şeyi tamir etmeye koyuldunuz 3 saat sürdü. O üç saat ile kendi mesleğiniz için bir değer üretebilir ve bu değerden ömür boyu para kazanabilirsiniz. Örneğin bir yazılım uzmanı 100 ile 300 TL arasında ders verir. 3 saati tamir etmek yerine ders vermeye ayırsaydı daha kazançlı olacaktı. Bu zamanda kendi işinize odaklansanız işinizi daha iyi yapacaksınız. Her şeyden anlayan ama kendi mesleğini doğru dürüst yapmayan hatta doğru dürüst bir zanaati olmayan milyonlardan olmayın.
Amatör bir insan hiç bir zaman bir profesyonel kadar başarılı olamayacaktır. Bundan dolayı aslında uzun vadede çok daha masraflı olacaktır bir insanın kendi başına iş yapması. Tamir edeceğim diye aletleri bozan ve dikeceğim diye elbiseleri kullanılamaz hale getiren çok sayıda insan var hala.
Tamir erkek işi olmadığı gibi terzilik, ahçılık ve temizlikçilik de kadın işi değildir. Bu işleri profesyonel şirketlere aktarıp kalan zamanınızda kendi mesleğinizde para kazanacak çalışma yapmanız veya tatile gitmeniz, eğlenmeniz çok daha yararlıdır. Temizlik işlerini temizlik firmalarına, yemek işlerini de yemek firmaları yapsın. Kısa vadede daha masraflı göz.
"Amatör bilmem ne kendisini öldürdü", "Acemi bilmem ne şöyle oldu" haberleri sürekli çıkar. Profesyonellerde zaman zaman hata yapar ancak bu oran çok düşüktür. Tamir edicem diye çatıdan düşen, elektrik çarpılan milyonlarca insan oldu bugüne kadar.
Sürekli amatörlerin yapıp bozduğu şeyler yüzünden ekonomik olarak da ülkeler zarar görmektedirler
Eğer herkes her şeyi kendi yapmaya kalksaydı kendi mesleğinizin de ortadan kalkar ve işsiz kalırdınız. Piyasa ekonomisinin başarılı işlemesi içinde işi uzmanları yapmalı ve siz de bu sayede işsiz kalmayın veya kendi mesleğinizden daha çok para kazanın
Sonuç olarak ya mesleğiniz ile ilgili konularda çalışın ya da gerçekten hobi olarak yaptığınız bir iş var ise ona odaklanın. Örneğin müzik aleti çalmak hobiniz olabilir, balık tutmak, yemek yapmak olabilir. Mesleğiniz ve sınırlı sayıda olması gereken gerçek hobileriniz dışında her işi bırakın uzmanları ve ustaları yapsın.
zafer.teker , 17.06.2020

Bu Sayfayı Paylaş:

Fibiler Üyelerinin Yorumları


Tüm üyeler içeriklere yorum ekleyerek katkıda bulunabilir : Yorum Gir

Misafir Yorumları
Bu Sayfayı Paylaş:

İletişim Bilgileri

Takip Et

Her Hakkı Saklıdır. Bu sitede yayınlanan tüm bilgi ve fikirlerin kullanımından fibiler.com sorumlu değildir. Bu sitede üretilmiş , derlenmiş içerikleri, fibiler.com'u kaynak göstermek koşuluyla kendi sitenizde kullanılabilirsiniz. Ancak telif hakkı olan içeriklerin hakları sahiplerine aittir