İçindekilerGirişİndex
YukarıİlkÖncekiSonrakiSon
Geriİleri
Yazdır
Zafer Teker
tekzaf@yahoo.com

XML Her Yerde

Bilgisayarın her alanında aynı şeyi duyuyoruz: XML. Girmediği bir alan var mı bilmem. Yakında işletim sistemleri XML ile yazılırsa şaşırmayın .

Ancak XML'in böbürlenmesi yanlış olur. Eğer XML'i parse eden bir porgramlama dili olmassa XML sadece bir takım karakterlerden ibaret olur. Bir dosyada durur sadece. Ona hayat veren programlardır. Örneğin parser'lar XML dosyasını değerlendiren programlardır. Processor'lar bir XML'i başka tiplere çeviren programlardır. Sonuç olarak XML programlama dillerinin yerini alamaz. XML programların yükünü almak için düşünülmüş gibi geliyor bazen. Programların önemli bir yardımcısı

Benim merak ettiğim niye birden bu kadar populer oluverdi. İnternetin yaygınlaşması ile ilgili olabilir mi acaba ? Programlar aralarında konuşmak için bir dil mi buldular. Bilim-kurgu filimlerinde dünyayı ele geçiren makinalar birbirleriyle XML olarak mı anlaşıyorlar acaba ?. Mesala aşağıdaki gibi bir konuşma geçiyor mudur ?

Büyük robot emir veriyor.

<istek>
	<öldür>
		<nesne>Ali bilmemne</nesne>
	</öldür>
</istek>

Yokedici'de cevap veriyor

<cevap>
<ok/>
</cevap>

Evet böylece gelecekteki makinaların dilini çözmüş bulunmaktayım. Eğer emir XML'ni XSLT ile daha güzel bir emir'e çevirebilirsek dünyayı kurtarmış oluruz. Örneğin aşağıdaki XSLT ile bunun düzeltebilirim.

<?xml version="1.0"?> 
<xsl:stylesheet xmlns:xsl="http://www.w3.org/1999/XSL/Transform" version="1.0">
  
  <xsl:template match="/">
	<istek>
	<öldür>
		<nesne>kendin</nesne>
	</öldür>
	</istek>	
  </xsl:template>

</xsl:stylesheet>

Evet artık dünyayı kurtardım. Bu XSLT ile büyük robot'un emrini çevirip kendini öldürmesini sağladım. Veya daha güzeli

<nesne>robotlar</nesne>

şeklinde tüm robatları öldürmesini sağlayabilirim. (İşe kendisini öldürmekle başlamaz inşallah)

Robatlar bu XML'leri elektromanyetik dalgalara çevirip birbirlerine gönderiyorlar. Robatların beyninde bir XML parser var ve parse XML'i değerlendirip robat koduna çeviriyor.

Tıpta'da kullanılabilir mi acaba ? Örneğin insanın vücudunun her yerine küçük robatlar yerleştirlir. Bu robotlara bazı emirler XML ile verilebilir. "Git şu mikropu yakala", "Uyuyor musun önünden virüs geçti" gibi..

İşi biraz abartığımı düşünüyorsanız size bazı XML'lerin kullanımlarından bahsedeyim..

Bunlardan başka son derece ayrıntı konularında XML dilleri bulunmaktadır. XML dünyayı sarmakta. Üç harfli,Dört harfli kısaltma kirlenmesine yol açıyorlar.

Sonuç olarak XML her yerde. Ve hala "yahu şu xml dedikleri nedir ?" diye soruyorsanız hemen öğrenmeye başlayın. Çünkü yakında XML'i duymayan sadece sağır sultan kalacak. Ben sağır olmayı da sultan olmayı kabul etmezdim.

İçindekilerGirişİndex
YukarıİlkÖncekiSonrakiSon
Geriİleri
Yazdır