İçindekilerGirişİndex
YukarıİlkÖncekiSonrakiSon
Geriİleri
Yazdır
Zafer Teker
tekzaf@yahoo.com

Java Televizyon'a Giriyor

Cep telefonlarından sonra televizyonlarda Java kahvesinden içmeyi öğrendiler. Digital TV'leri Java kullanarak programlayabiliyoruz. Digital TV'lerin yaygınlaşması ile Java'nın ünü daha da artacak gibi.

Digital TV'ler şu anda o kadar yaygın değil. Ancak gelecekte televizyonların hepsi digital olacak. Digital TV'lerin, normal TV'lere üstünlüğü kullanıcı ile olan etkileşme özelliği. Örneğin bir filmi seyrederken başrol oyuncusu hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Bir filmi değişik kamera açılarından seyredebileceksiniz. Kısaca DVD'lerdeki özelliklere sahip olacaksınız. Digital TV'ler ile oyun oynayabilirsiniz . Oy kullanabilir, açık arttırmaya katılabilir, chat'leşebilirsiniz. Sunuç olarak şu söylenebilir: internet ve TV birleşiyor.

Bir çok digital TV üreticisi bir araya gelerek Java TV API'yi geliştirdiler. Bu Digital TV'lerin özelliklerine erişmek için kullanılacak bir API. Java TV API genel bir kabul görmüş durumda. Java TV API'yi destekleyen üreticiler ürettikleri TV'lerin içine JVM yerleştirmektedirler. Bu JVM'ler Xlet denilen java programlarını çalıştıracaklar.

Peki ne tür programlar yapılabilir. Gerçekten bazen kumandanın yetmediği özelliklere ihtiyacım oldu. Örneğin bir maçı açtınız. Skoru ve golleri kimler attığını bilmiyorsunuz. Bazı maçlarda skor ekranda yazmıyor. Nasıl öğreneceksiniz ?. İşte kanal bir program yapmış olsaydı o programı kullanarak maç hakkında ayrıntılı bilgi alabilirdim. Kumandadaki bir tuşa basarak bu bilgilere ulaşmam sağlanabilirdi.

Çok sevdiğim bazı programlar var. Ancak programları bazen unutuyorum. O program oynarken ben başka bir programı seyrediyorum. Halbuki o program başladığında ekranda bir alarm gösterebilirdim. Veya direk o kanalın gözükmesini sağlayabilirdim.

Örneğin oy verme programı nasıl olabilir.İlk önce program TV'ye download edilir. Program çalışır. Kullanıcı listeden adayını seçer ve bilgi kanala gönderilir. Ve bir yandan kanal sonuçları sürekli yayınlar. Ekranda oy sonuçları görüntülenir.

Binlerce yazılım firması daha iyi TV seyretmeniz için binlerce değişik program yapacaklar. Bu yukarıda saydıklarım bunlardan sadece ikisi. Önemli bir pazar olacağı anlaşılıyor. Şu anda Java TV hakkında bilgim çok az. Daha yolun başındayım. Ama zannederim Türkiye'de de fazla bilen yoktur. Zaten dünyada ki herkes yolun başında.

En büyük sorun yapacağınız Xlet'leri nasıl test edeceğiniz. Ben bazı emulatorleri indirdim denedim. (xletview-0.3.3,DVB-MHP-RefImpl,java tv impl) Ama hepsinde başka sorunlar var. Bazı xlet'leri yaptım çalıştırdım. Ama yine de yeterince ilerleyemedim.

Java TV bilen veya öğrenmeye başlayanlar bilgileriniz bizimle paylaşsınlar. Bu şekilde Java TV trenini kaçırmamış oluruz

İçindekilerGirişİndex
YukarıİlkÖncekiSonrakiSon
Geriİleri
Yazdır