İçindekilerGirişİndex
YukarıİlkÖncekiSonraki YokSon
Geriİleri
Yazdır
Zafer Acar
zafer_acar@yahoo.com

İnternetin Önemi

Hiç pencereden dışarı bakarken sinekleri seyrettiniz mi? Ben uzun muddet seyrettim. Camdan dışarıya dogru vızzzzz diye ötüyorlar. Ve sonunda cam kenarında ölüyorlar. . Buna neden nedir acaba diye hiç düşündünüz mü? Neden sinekler ölümüne camda vızırdayıp duruyorlar? Bunlar hayatlarını çöpten mi buldular da canlarını vızırdayarak feda ediyorlar? Sineklerin bu ölümüne çırpınışlarının nedeni camdan dışarıyı görmeleri ve dışarı çıkmak istemeleridir. Belki de dışarda bir çiçege aşık olmuş ve ona ulaşmak istemektedirler. Belki ozgur kalmak istemektedirler. Ve minicik vucutları ile hayatlarının sonuna kadar aşkları yada özgürlükleri için didinmekte ve sonunda ölmektedirler. Biraz geri çekilseler belki yandaki pencere açıktır. Kapıdan da çıkabilirler. Ama onlar onu göremiyorlar.Peki sineklerin ölümü ile İnternette para yapmanın ne alakası var diye sorabilirsiniz. Guzel bir soru! Bende zaten onu anlatacam..

Mutlaka %20 ve %80 kuralını duymuşsunuzdur. Dunya da insanlar ikiye ayrılıyor %20 ve %80. Bir de kazananlar ve kaybedenler yada bayanlar ve erkekler gibi guruplar var ama bunları konumuzun dışında tutuyoruz.. %20 Grup her insandan farklı duşunen belkide sineklerin goremedigi açık pencereyi gorebilen insanlar. Bu sebepledir ki %20 lik gurup dunya kaynaklarının %80 ini ellerinde tutuyorlar. Diger %80 lık gruba ise kaynaklardan geriye %20 kalıyor. Bir başka sozle sofrada 100 elma var etrafında da 100 kişi. Mantık olarak herkes bir tane alsa adalet yerini bulmuş olacak. Ama oyle olmuyor işte. herkesten farklı duşunen 20 kişi 80 tanesini gotürüyor. Geriye kalan 80 kişi de 20 elmaya mecbur kalıyor. Tabi ki . Aralarında kavgalar, savaşlar, olümler.... Peki bu adalet degil (It is not fair) diyeceksiniz. Bu konunun adaletli mi degil mi oldugu ile ilgilenmiyorum. Çunku bu dunya duzenını ben kurmadım. Sistem oyle kurulmuş. Bu sistemden kastım ilahi sistem degil. İnsanların kurdugu sistem. Bu sistemi degiştirecek gucum yok. "İnsan isterse bu dunyada herşeyi yapabilir yeterki hayal etsin ve çalışsın" diye Dale Carnegie lık oynayabiliriz. Ama benim o kadar cesaretim yok yada içimde o kadar buyuk şarkı yok. Belki var ama ben o şarkıyı soyleyemiyorum. Belkide %20 lik grup o şarkıyı soyleyebilenlerdir. Beni suçlarsanız sistemin adamı olmuşsun diye bende size şoyle cevap veriririm: Bayanlar ayna karşısında geçirdikleri zamanı %10 azaltsalar dunyada aç insan kalmıyor ve herkes normal bir hayat standardına sahip oluyor. Başka sozle kozmetik urunlerine harcanan para %10 azaltılıp fakir insanlara verilse dunyada kimse açlıktan ölmeyecek, ustelik ozon tabakasını da korumuş olacaz.

Bu açıklamalardan sonra şu sonuca varıyoruz. Biz sistemi henuz degiştiremiyoruz. Yani Ruzgar istedigimiz yonden esmiyor. Bu durumda iki ihtimal var. Tercihimiz hangi grupta olmak %20 mi %80 mi?. %80 de kalıp %20 yi paylaşmaya çalışanlarla kavgamı edecez yoksa %20 ye geçip, belirli bir guce sahip olup istedigimiz gibi mi yaşayacaz? Butun bunların İnternetle ne ilgisi var? Çunku İnternet bize eskiden hiç olamadıgı kadar imkanlar veriyor. 50$ a bile bir site açabılır ve urunlerinizi dunyaya tanıtabılır ve dunya çapında iş yapabilirsiniz. İnternetten Universiteler bitirebilir, Meslek kurslarına katılabilir, kişisel gelişim seminerlerine devam edebilir bir saniyede şirket tanıtımınızı 190 milyon internet kullanıcısına ulaştırabilirsiniz.3 gun once bir muşterimi zorla ikna ederek bir web sitesi tasarlamıştım. Bugun sabah arayıp web sitesinden $10.000 lık bir satış yaptıgını ve benim çok başarılı bir bilgisayarcı oldugumu soyluyordu. Bense maharetin bende degil internette oldugunu soyledim. Internette eglence, e-mail, chat, muzik dinlemek, oyun oynamak, futbol yada cinsel içerikli sitelerde dolaşmak yerine dogru bir iş planı ile dunya çapında iş kurabilir, bir web sitesi ile mahalle bakkalından dunya şirketine geçiş yapabilirsiniz. Sistem mi dediniz? Korkmayın internetin bir sahibi yok. Eskiden soyleyecek sozu olanlar gazete yada dergi çıkarırlardı ve bu işler çok pahalı idi .Dergi çıkaramayanlar soyleyeceklerini yureklerinde sakladılar. Ama internette bir sinir yok pahalı da degil. İstediginiz her şeyi yapabilirsiniz. Dergi çıkarabilir, elektronik kitap yazabilir, e-seminerler duzenleyebilir, ders alıp, ders verebilirsiniz. Bilgiye ve kitaplara bedava ulaşabilirsiniz. Benim için en onemlisi bilgiye ulaşmak. Dunyanın neresinde olursam olayım klavyemin tuşlarını gıdıklayarak istedigim bilgiye ulaşabiliyorum.

Bir sonraki makalemde e-ticaret ve turleri ile nasıl Kendinize ait olmayan urunleri bile internetten satabıleceginizi ve internet pazarında %20 lik grubun duşunce yapısı nasıl olur ve sineklerin goremedikleri ve olumlerine neden olan ayrıntılar uzerinde duracam. Hepinize Bol internetli bir hafta diliyorum. Saygılarımla

İçindekilerGirişİndex
YukarıİlkÖncekiSonraki YokSon
Geriİleri
Yazdır