İçindekilerGirişİndex
YukarıİlkÖncekiSonrakiSon
Geriİleri
Yazdır
Zafer Acar
zafer_acar@yahoo.com

Sen SUS da SUS Konuşsun!

Microsoft'un yeni ürünü SUS (System Update Service Server). Eğer sisteminiz de Windows 2000 ve Windows xp'ler varsa size büyük kolaylıklar getirecek bir uygulamadan bahsedeceğim. Üstelik free.

Peki nedir bu SUS? Ne işe yarar? Hangi işletim sistemlerini destekler. Bu gibi soruların hepsinin cevabını makalenin sonunu getirdiğinizde bulacaksınız. SUS'un özellikle büyük işletmelere çok büyük kolaylıklar getireceği kanaatindeyim.

Susserver internete çıksın yada çıkmasın desteklediği tüm client'ların updatelerini otomatik olarak yapan Windows ailesinin bir ürünüdür.

Sus server sadece Windows 2000 server family ve Windows 2003 server family'lere yüklenebilen bir server uygulamasıdır. Desteklediği işletim sistemleri ise Windows 2000 ve üzeri işletim sistemleridir. Sus client ın kurulabilmesi için Windows 2000 pro yada server ve winxp gerekmektedir. Eğer win2000'leriniz sp2 yada üstü kurulu ise ve winxp sp1 yüklü ise sus client zaten yüklü gelmektedir. Sadece onu etkinleştirmek gerekmektedir.

Peki nedir bu sus server? Sus server adında anlaşılacağı gibi System Update Service server'ıdır. Networkünüzde bulunan tüm client ve Serverların update'ini yapar. Eğer kontrolünüz altında bulunan bilgisayarların miktarı çok fazla ise ve aynı zamanda bunların bir kısmı Türkçe, bir kısmı İngilizce, bir kısmı 2000, bir kısmı xp ise bunların güncellemelerinin yapılması özelliklede internet bağlantısı olmayan bilgisayarlarda çok problem yaratmaktadır. Diğerleri internete bağlı da olsa aynı patchleri hepsi için indirmeniz gerekmektedir. Eğer proxy kullanıyorsanız tüm çlient ve Serverlara update emrini vermeniz gerekmektedir.

Günümüzde ister buna rakip deyin ister Microsoft düşmanları deyin Windows işletim sistemlerinin açık kapılarını bulup yıkmak işletim sistemlerini patlatmak isteyen solucanlar (slammers), hackerlar ve virüsler bulunmaktadır. Bunlarla savaşmanın bir yolu anti virüs korumaları (açık portlar için bu yol uygun değil) diğer yolu ise windowsun bu delikleri tıkayan patch (yamaları) leri Windowslara yamamaktır. İşte sus server sizin adınıza driver, patch, servis pack ve security açıklarının yamalarını indiren ve emrettiğiniz clientlara sizin istediğiniz zamanda otomotik olarak yükleyen arada bir yeni bir yama varmı diye bakan sistemdir. Bu sistem sayesinde hem internet hızınız yavaşlamaz hemde korunmak için zaman harcamanıza gerek kalmaz. Sus'a her gece 24:00'de update ol dersiniz client'lara da her sabah 9:00 da Sus servera bak bakalım yeni update varmı dersiniz. ve geceleri uykusuz kalmaz, ertesi sabah huzurla mesaiye gelebilirsiniz.

Kuruluma geçmeden desteklediği işletim sistemlerini de belirtelim ve akabinde kurulumumuzu yapalım. Sus server'ın 1.0 SP1 versiyonu bulunmaktadır. Bu versiyon win2000 server ve client ailesi win2003 ailesi ve winxp'leri desteklemektedir. Win95, win98 ve winMe desteği yoktur. Zaten Microsoft'ta bu ürünlere desteğini kaldırmış durumdadır.

Şimdi gelelim sus server'ın kurulumuna;

Sus serverı http://www.susserver.com/Software adresinden indirebilirsiniz. Şu an için free'dir. Ama ileride ne olur bilemem. Yaklaşık 33Mb büyüklüğünde bir exe. Yukarıda da anlattığım gibi kurulum için win2000 server sp2 ve üstü yada win2003 server ister. Kurulum iki aşamadan oluşur. Server kurulumu ve clientların servera kanalize edilmesi işlemi. Şimdi sizle beraber kurulumu ve ayarları yapalım. Sus server kurulumu: Öncelikle yukarıdaki adresten installation paketi indirilir ve çalıştırılır. (Hımm bu arada serverda IIS servisi kurulmuş ve start edilmiş durumda olması gerekmektedir.) Tüm Microsoft kurulumlarında olduğu gibi bizi kurulum sihirbazı karşılar. Ardından lisans kabulü, typical kurulum, installation ve son olarak finish. Kurulumun bilgisayara yüklenmesi işi bitti şimdi sıra administration bölümüne geldi. Server kanadında esas can alıcı nokta da burasıdır. "" olarak olarak internet Explorer yardımıyla yönetim ekranına ulaşılır.

İçindekilerGirişİndex
YukarıİlkÖncekiSonrakiSon
Geriİleri
Yazdır