İçindekilerGirişİndex
YukarıİlkÖncekiSonraki YokSon
Geriİleri
Yazdır

TCP/IP'Yİ DİĞER PROTOKOLLERLE YIĞINLAMAK

Giriş

İlk bakışta, TCP/IP'yi diğer protokoller ile birlikte yerleştirmek göreceli olarak basit görünebilir. Aşağıdaki üç gereksinimden dolayı bu iş biraz daha karışıktır:

Bazı ürünlerde, yığınlama tembelce ve gelişigüzel yapılmıştır. Bu ise akış ve cevap zamanı başarımının düşmesine ve önemli fonksiyon fazlalılıklarının ortaya çıkmasına sebep vermiştir.

Minimum bir TCP/IP LAN Yığını

Şekil 12-1'de tanıdık bir TCP/IP yığınını görülüyor. Şekildeki yığın LAN'daki iki istasyonu bağlamak için alt-katmanında Ethernet kullanılan basit ve randımanlı bir uygulamadır.

Üst katman protokolleri (ULP'ler) satıcı yazılımı ve son-kullanıcı uygulamalarından oluşur.

Şekil 12-1 Minimum TCP/IP LAN Yığını

İşletim Sistemi Bağımsızlığı Hakkında Bir Söz

Şekil 12-2'ye işletim sistemi notasyonunu ekleyerek, bu protokollerin birbirleri ile nasıl haberleştiğinin; işletim sistemlerinin her bir cihazdaki katmanlar arasındaki arabirimleri nasıl yönettiğine, bağlı olduğunu vurgulamak istedik. Örneğin, bir UNIX işletim sistemi DOS'tan farklı arabirimler sağlar. Bununla birlikte, iki makinenin birbirleri ile haberleşme yeteneği işletim sistemlerinin uyumlu olmasını gerektirmez. Gerekli olan şudur ki; makineler arası eş katmanlar arasında alışverişi yapılan PDU'lar her bir makinede anlaşılabilir olmalı ve katmanlar birbirlerini tamamlayıcı fonksiyonları yerine getirmelidir.

Şekil 12-2 İşletim Sisteminin Bağımsızlığı

LLC'nin Üzerinde TCP/IP

Şekil 12-3'de yaygın kullanılan bir LAN yığını gösterilmiştir. Burada logical link control (LLC) ve media access control (MAC), IP ile fiziksel katman arasına yerleştirilmişlerdir. Tipik olarak, bu yaklaşım bağlantısız bir veri bağlantı protokolü olan LLC tip 1'i (LLC1) kullanır. LLC başlığının kullanılması değerlidir çünkü bu varış ve kaynak servis access noktalarını (SAP'lar) sağlar. SAP'lar LLC'nin üzerindeki katmanlardaki kullanıcıları tanımlar. Tabii ki, bu basit örnekte, LLC üzerindeki kullanıcı katmanı IP'dir. IP/802 yapısı için yaygın bir yaklaşım; adres çözümleme protokolünü (ARP) kullanarak, 32-bit Internet adresinin bir 16- veya 48-bit IEEE 802 adresine haritalanmasını sağlamaktır.

Şekil 12-3 IEEE 802 Yığını

Birkaç uygulama, özellikle IBM token ring'leri, yığında LLC tip 2 (LLC2) kullanarak LLC standardının tam repertuarını destekler. Bu uygulamalar sayısız bilgi (unnumbered information (UI)) komutları, alışveriş teşhisi (exchange identification (XID)) komutları ve cevapları, test (TEST) komutları ve cevaplarının tümünü desteklerler. Ek olarak, bir XID veya TEST komutu bir cevap bayrağı ile alındığında, varış/kaynak SAP adresleri değiş-tokuş edilmeli ve P ve F bitlerinin ilişkisi saklanmalıdır. Şöyle ki, bir P biti her durumda bir F bitini ister.

IP bir LAN'da LLC2 üzerinde çalışmak zorunda değildir. LLC1, UI alışverişi, XID, ve TEST çerçeveleri ile kullanışlı özellikler sağlar. LLC1'i TCP/IP altında çalıştırmak tercih edilebilirdir çünkü bu, LLC'nin sıralama, akış kontrol, ve onay işlemlerinin sağlanmasında TCP'ye dayanmasını sağlar. Ek olarak, kaynak SAP'larının ve varış SAP'larının kullanılması IP için çok kullanışlı bir servis sağlar. Bazı uygulamalar için, LAN işlemleri zaten yüksek akış ve yüksek doğruluk sağlıyorsa, TCP'nin kullanımı bunlara sekte vurabilir. Bu durumda kullanıcı TCP'yi değiştirmeyi tercih edebilir ve biz de sıradaki başlık altında bunu tartışacağız.

TCP'yi UDP ile Değiştirmek

Şekil 12-4'de çok az farklı bir yığın görülmektedir. Burada TCP yerine UDP kullanılmıştır. Bu yığın basitliğinden dolayı ve eğer belirli değişiklikler yapılırsa tipik olarak TCP tarafından sunulan trafik doğruluğunu hala sağlayabildiğinden dolayı kullanışlı olabilir.

En büyük değişiklik trafik doğruluğunun ULP veya LLC ile sağlanıyor olmasıdır. Önce LLC'nin kullanılmasını tartışalım. Tip 2'nin sağladığı bağlantı-yönlendirmeli link protokolü, trafiğin alıcı LLC'ye gittiğini garanti eder. TCP'ye benzer olarak LLC2, bir SABM (set asynchronous balanced mode) link yapısını kullanarak; sıralama, akış kontrol ve pencere kontrol yetenekleri sağlar. Bu yaklaşımın riskleri vardır çünkü LLC hoş bir close'a sahip değildir. Bağlantı yönetimini (closing) iyileştirmek için bir ULP'de bazı araçlar kullanılmalıdır. Tabii ki, ULP acknowledgment'ler, akış kontrolü ve sıralama sağlayabilir. Eğer üst-katman uygulamaları bu özelliklerle çalışıyorsa, aktarım katmanı için UDP iyi bir seçimdir.

Şekil 12-4 TCP yerine UDP'nin Kullanılması

LLC veya ULP seviyesinde bağlantı-yönlendirmeli servisleri gerçekleştirmenin maliyetini tartmak gerekir. Tekrar, satıcının ULP'sini dikka

İçindekilerGirişİndex
YukarıİlkÖncekiSonraki YokSon
Geriİleri
Yazdır