Bu Sayfayı Paylaş:

Kavram

Vampir

Tanım: Korku hikayeleri, masalları ve romanlarında geçen, geceleri insanların kanını içerek beslenen kan içici kurgusal bir yaratık

Sav

Vampir Sözcüğü Türkçe Obur Sözcüğünden Slav Dillerine Geçmiştir

Türkçe obur sözcüğü Slav dillerine geçmiş oradan da dünya dillerine vampir olarak geçmiştir. Türk dillerinden Slav dillerine geçişte v sesi türemesi, sözcük ortasında m- sesi türemesi rastlanan bir dil olayıdır. Bu nedenle obur sözcüğü > vopir > vapir > vampir şeklinde geçmiş olmalıdır.

Sav

Obur Sözcüğünün Kökü op- Eylemidir

Obur sözcüğü Türkçede yutmak, emmek, içine çekmek, höpürdeterek içmek anlamlara gelen op- eylemine -Xr (ar, er, ur, ür) eki getirilerek oluşmuş bir sözcüktür.

Kaynak

Vampir

Hatice Şirin User'in yazdığı bu makalede vampir sözcüğünün kökeni araştırılmaktadır. Makalenin sonucuna göre Türkçe obur sözcüğü Slav dillerine geçmiş ve oradan dünya dillerine vampir olarak geçmiştir.

Materyal

Vampirler Türk Mü ? - Türk Etkisi ve Katkısı - Vampir

Vampir sözcüğü Türkçe obur sözcüğünden dünya dillerine geçmiştir ve Türkçe kökenlidir. Bu videoda bu konudan bahsedilmektedir.Bu Sayfayı Paylaş:

İletişim Bilgileri

Takip Et

Her Hakkı Saklıdır. Bu sitede yayınlanan tüm bilgi ve fikirlerin kullanımından fibiler.com sorumlu değildir. Bu sitede üretilmiş , derlenmiş içerikleri, fibiler.com'u kaynak göstermek koşuluyla kendi sitenizde kullanılabilirsiniz. Ancak telif hakkı olan içeriklerin hakları sahiplerine aittir