Bu Sayfayı Paylaş:

Kavram

Tatlandırıcı

Tanım: Yiyeceklere tatlılık veren (şeker gibi) her türlü madde

Kavram

Doğal Tatlandırıcı

Tanım: Genellikle bitki ve bitki köklerinden elde edilen tatlandırıcılar. Laboratuvarda üretilen tatlandırıcılara ise yapay tatlandırıcılar adı verilir. Eritrol , Glisirizin, Gliserol, İzomalt, Laktitol, Mabinlin, Maltitol, Mannitol, Pentadin, Sorbitol, Stevia, Tagatose ve Xylitol doğal tatlandırıcılardır.

Kavram

Yapay Tatlandırıcı

Tanım: Laboratuvarda üretilen, sıfır veya sıfıra yakın kalori içeren tatlandırıcılar. Acesulfame potasyum, Alitame, Aspartam, Siklamat, Dulcin, Neotame, Sakkarin ve Sukraloz yapay tatlandırıcılardır.

Kavram

Aspartam - Aspartil-Fenilalanin-1-Metil Ester - E951

Tanım: Aspartik asit ve fenilalanin maddelerinden laboratuvar ortamında sentezlenen bir yapay tatlandırıcı. Aspartam şekerden 180 kat daha tatlıdır ve kalorisi ise şekerin yarısı kadarıdır.

Kavram

Sakarin - E954

Tanım: Toluen adı verilen kimyasal maddelerden laboratuvar ortamında sentezlenen bir yapay tatlandırıcı. Şekerden 300-400 kat daha tatlıdır.Bu Sayfayı Paylaş:

İletişim Bilgileri

Takip Et

Her Hakkı Saklıdır. Bu sitede yayınlanan tüm bilgi ve fikirlerin kullanımından fibiler.com sorumlu değildir. Bu sitede üretilmiş , derlenmiş içerikleri, fibiler.com'u kaynak göstermek koşuluyla kendi sitenizde kullanılabilirsiniz. Ancak telif hakkı olan içeriklerin hakları sahiplerine aittir