İçerikler :

Citrix Hypervisor Citrix Systems Disk Image Hyper-V Hypervisor Network Functions Virtualization - NFV - Ağ F.. Network Virtualization Open Virtualization Format - ovf Open Virtual Machine Simple Archive - ova OSBoxes - Virtual Machine Software Defined Data Center – SDDC Software-defined Networking - SDN - Yazılım T.. vhd vhdx VirtualBox Virtual Hard Disk - VHD Virtualization - Sanallaştırma Virtual Machine Monitor - VMM Virtual Machine - VM - Sanal Makine VMware NSX vSphere VT-x/AMD-V Donanım Sanallaştırma Hatası

Bu Sayfayı Paylaş:

Kavram

Virtualization - Sanallaştırma

Tanım: Bir donanım veya bir sistemin , yazılım olarak sanal bir şekilde yaratılabilmesi. Örneğin bir işletim sistemi üzerinde sanallaştırılmış başka bir işletim sistemi (örneğin bu şekilde windows üzerinde linux) çalıştırılabilir.

Kavram

VirtualBox

Tanım: Ücretsiz ve açık kaynak bir virtual machine monitor (sanal makine monitörü) uygulaması. Daha önceki isimleri Innotek VirtualBox ve Sun VirtualBox'dur ve bugün Oracle VM VirtualBox olarak adlandırılmaktadır.

İpucu

VT-x/AMD-V Donanım Sanallaştırma Hatası

VirtualBox'ta Türkçe bir Windows'da bir sanal makineyi çalıştırmayı denediğinizde aşağıdaki gibi bir hata oluşabilir:
VT-x/AMD-V donanım sanallaştırma sisteminizde kullanılabilir değil. Belli misafirler (örn. OS/2 ve QNX) bu özelliği gerektirir ve bunsuz önyükleme başarısız olacaktır.
Bu durumda makinenizin Virtualization ayarının disable olduğu anlamına gelir. (Eğer makinenin sanallaştırmayı destekliyor ise). Bu durumda BIOS'dan girip Intel Virtualization=Disable olan değeri enable yapmanız gerekmektedir.

Kavram

Disk Image

Tanım: Bir diskin (hardisk, flash, dvd, cd vb..) tüm yapısını içeren, çoğunlukla sıkıştırılmış olan dosya. Örneğin ISO, cd ve dvd'ler için kullanılan bir "disk image" formatıdır. Disk image'ları hem sıkıştırılmasından hem de tek bir dosya olmasından dolayı taşınabilir ve daha az yer kaplar.

Kavram

Virtual Machine - VM - Sanal Makine

Tanım: Bir işletim sistemi üzerinde çalışan ve işletim sistemi gibi donanım ile etkileşen yazılımları sümüle eden yazılımlar. Örneğin windows üzerinde virtual machine olarak bir linux kurulabilir ve kullanılabilir.

Kavram

Hypervisor

Tanım: Bir işletim sistemi üzerinde sanal makinelerin (virtual machine - vm) çalışmasını sağlayan yazılım. Bu yazılım donanım üzerinde çalışır ve tüm sanal makineler bu yazılım üzerinde çalışırlar

Kavram

Hyper-V

Tanım: Microsoft tarafından geliştirilen, Windows işletim sistemleri için kullanılan bir hypervisor

Kavram

Virtual Machine Monitor - VMM

Tanım: Virtual Machine'leri (VM) yaratmanızı ve yönetmenizi sağlayan ve fiziksel bilgisayarın üzerinde çalışan yazılımlar

Kavram

Virtual Hard Disk - VHD

Tanım: Bir hard disk içeriğini tutan disk image'ı. Dosya uzantısı .vhd şeklindedir.

Kavram

vhd

Tanım: Virtual Hard Disk (VHD) dosyasının uzantısı.

Kavram

vhdx

Tanım: Microsoft'un Hyper-V sanallaştırma teknolojine uygun Virtaul Hard Disk (VHD) format dosyası

Kavram

Open Virtualization Format - ovf

Tanım: Virtual Machine (VM) lerin paketlenmesi ve dağıtılması için kullanılan standart dosya formatı. Uzantısı .ovf şeklindedir.

Kavram

Open Virtual Machine Simple Archive - ova

Tanım: Ovf dosyları ve bununla ilgili klasör ve dosyaları içeren sıkıştırılmış dosya formatı. Uzantısı ova şeklindedir. Dosya aslında TAR formatındadır.

Kaynak

OSBoxes - Virtual Machine

VirtualBox ve VMware için hazır işletim sistemi image'ları bulunan bir site.

Kavram

vSphere

Tanım: Vmware firmasının sanal makineleri yönetmek için geliştirmiş olduğu bir işletim sistemi. Çoğunlukla
Tanım: Vmware vSphere olarak birleşik adlandırılır.

Kavram

Citrix Systems

Tanım: Sanallaştırma ve bulut bilişim için ürünler geliştiren bir bilişim firması.

Kavram

Citrix Hypervisor

Tanım: Citrix firmasının sanal makineleri yönetmek için geliştirmiş olduğu bir işletim sistemi. Eski adı XenServer'dır.

Kavram

Network Virtualization

Tanım: Yazılım üzerinden yönetilebilen network mimarisi. Özellikle sanallaştırma özelliklerinin artması ağ bileşenlerinin de sanallaştırmasını getirmiştir.

Kavram

Network Functions Virtualization - NFV - Ağ Fonksiyonlar Sanallaştırması

Tanım: Ağ donanımlarının sanallaştırılması için ETSI Endüstri Tanımlamaları Grubu tarafından ortaya atılmış bir girişim. Network servisleri VM veya Container'lar ile verilmektedir.

Kavram

Software-defined Networking - SDN - Yazılım Tanımlı Ağ

Tanım: Tüm ağların ve ağa bağlı cihazların yazılım temelli yönetilebilmesi yaklaşımı. Tüm ağ bir yazılım tarafından kontrol edilmesinden dolayı ağ esnekliği artar, yenilikler hızlıca yapılabilir ve işletim giderleri azalır. Switch, router, server, firewall gibi farklı ağ bileşenleri tek bir yerden kontrol edilebilir olmaktadır.

Kavram

Software Defined Data Center – SDDC

Tanım: Tüm ağın ve bileşenlerinin bir yazılım ile yönetilmesi sağlanan datacenter modeli.

Kavram

VMware NSX

Tanım: VMware firmasının ağ sanallaştırma (SDN - Software-defined Networking) platformu. Tüm ağ VMware NSX adı verilen ürün tarafından sanal platformda yürütülür.Bu Sayfayı Paylaş:

İletişim Bilgileri

Takip Et

Her Hakkı Saklıdır. Bu sitede yayınlanan tüm bilgi ve fikirlerin kullanımından fibiler.com sorumlu değildir. Bu sitede üretilmiş , derlenmiş içerikleri, fibiler.com'u kaynak göstermek koşuluyla kendi sitenizde kullanılabilirsiniz. Ancak telif hakkı olan içeriklerin hakları sahiplerine aittir