İçindekilerGirişİndex
YukarıİlkÖncekiSonrakiSon
Geriİleri
Yazdır

URL (Uniform Resource Locator)

URL (Uniform Resource Locator) nedir?

Bir URL (Uniform Resource Locator) üç bilgi parçasından oluşan ve Internet üzerindeki herhangi birşeyi tanımlamak için kullanılır. İlk parça ftp, Gopher,http, mailto, news ya da wais değerlerinden birini alır ve server üzerindeki belli nesne tipine erişmek için kullanılır. İkinci bölüm, kaynağın adresidir. Üçüncü ve son bölüm ise, kaynağın tam yolunu verir.

Bir örnek vermek gerekirse, Microsoft Web server'inin URL'i;

http://www.microsoft.com

URL şemaları ve açılımları

Tarayıcılar yalnız WWW sayfalarını görüntülemek için kullanılmaz, Internet Explorer ve Netscape tarayıcıları bu URL şemalarından çoğuna doğrudan bağlantı kurabilir. Gopher server ve WAIS veritabanlarına bağlantılara uygun olmalarına rağmen, FTP bağlantılarında, özellikle sıkıştırılmış dosyalarla çalışırken sorun çıkartabilirler.

URL şemaları, iki nokta üstüste ":" kullanılarak diğer metinden ayrılır. Eğer iki nokta üstüste işaretinden sonra, taksim işareti "//" varsa, WWW, FTP ya da GOPHER üzerinden dosyalara ulaşılacağını anlatır. (http://www.microsoft.com, mailto:president-**-whitehouse.gov)

Bazı durumlarda FTP adreslerine girebilmek için, kullanıcı adı ve şifre belirtmek gerekebilir.

Kullanıcı adı ve şifre içeren bir örnek;

tp://username:password*--**domain.name/pub/

URL adresinin son bölümü kullanıcının istediği spesifik bilgiyi, e-mail adresini ya da istenen dosyanın tam yolunu gösterir. Bu bilgi adres bölümünden taksim işareti "/" ile ayrılırlar. Kullanıcı yalnız en üst düzeye erişecekse, genel olarak spesifik bir yol yazmasına gerek yoktur. Örnek:

http://www.microsoft.com/pages/misc/whatsnew.htm

http, bu adrese ulaşma için bir tarayıcı kullanılması gerektiğini belirtir. www.microsoft.com, Web server olarak kullanılan host makinadır. /pages/misc/whatsnew.htm ise, tarayıcının göstereceği dosyanın tam yoludur. Dikkat edilirse yol aynı DOS ortamında olduğu gibidir. /pages bir dizin, /misc bir alt dizin ve whatsnew.htm asıl dosyadır.

Eğer bir FTP ya da Gopher adresi taksim işareti ile bitiyorsa, adresin bir dosyayı değil bir dizini gösterdiği anlaşılır. Eğer taksim işareti ile bitmiyorsa bir dosya ya da bir dizini gösteriyor olabilir. İstenen adrese gidene kadar ne olduğunu bilmenin bir yolu yoktur. Eğer istenen dosya Web server üzerinde yoksa server bu durum için bir default (Varsayılan) dosya gönderir.

İçindekilerGirişİndex
YukarıİlkÖncekiSonrakiSon
Geriİleri
Yazdır