İçindekilerGirişİndex
YukarıİlkÖnceki YokSonrakiSon
Geriİleri
Yazdır

Internet Information Services

Internet Information Services 5.0- IIS

Microsoft IIS 5.0 ; Microsoft 2000 Server işletim sistemi için internet hizmetlerinden , www ( Web tabanlı bilgileri yayınlamak için kullanılan servis ) , ftp ( Dosya transfer servisi ), nntp ( Haber grupları ), smtp ( Elektronik posta ) hizmetlerini sağlar. IIS, Windows 2000 Server ile bütünleşik olarak olarak çalışır. Bu sayede hem Windows 2000 in getirmiş olduğu güvenliği hemde NTFS ( NT dosya yapısı ) kullanabilir. IIS cgi (Common Gateway Interface ) ve isapi (Internet Server Application Program Interface ) kullanımını destekler.

IIS, Windows 2000 Server kurulumu esnasında Add/Remove programs seçeneği kullanılarak kurulabilir. Fakat Windows 2000 Server kurulumu esnasında IIS seçilmemişse, Windows 2000 Kurulum dosyaları kullanılarak StartàSettingsàControl PanelàAdd / Remove Programs ve buradan Add / Remove Windows Components seçeneği kullanılarak IIS sisteme kurulabilir.

INTERNET INFORMATION SERVICES YÖNETİMİ

Internet Information Server yazılımı , Microsoft Management Console ( MMC ) adı verilen bir başka yazılım, yönetim arabirim programı tarafından kontrol edilir. MMC çoklu ağ yönetim programlarını yönetmeye yarayan paylaşıma açılmış bir araçtır. MMC console Start Menu , Programs, Administrator Tools ,Computer Management Seçeneği kullanılarak ( Windows 200 ) veya startàRun ( çalıştır ) komut satırına MMC yazılarak çalıştırılabilir.

MMC çalıştırıldığında elde edilen ekran görüntüsü aşağıdaki gibidir:

IIS ile ilgili tüm ayarlamalara ilgili ayarlamayı yapmak istediğiniz servisi sol taraftaki menüden seçip üzerinde sağ mouse tuşu yapmak ve properties'i ( özellikler ) seçmek süreti ile gerçekleştirebilirsiniz.

İçindekilerGirişİndex
YukarıİlkÖnceki YokSonrakiSon
Geriİleri
Yazdır