İçindekilerGirişİndex
YukarıİlkÖncekiSonraki YokSon
Geriİleri
Yazdır

OLE-DB Sağlayıcılarını ADO ile Kullanma

ADO'nun gücünü ve esnekliğini oluşturan özelliklerden başta geleni onun farklı veri sağlayıclara aynı programlama modeliyle bağlanabilmesidir. Bu durumda her veri sağlayıcının kendine özgü özellikleri olduğundan farklı sağlayıcılarda uygulama programnın ADO ile etkileşimi birtaım değişiklikler gösterebilmektedir. Bu farklılıkları üç kategoride toplayabiliriz :

Ayrıca bağlantı, komut, kaıtkümesi nesnelerinin özellikler biriktirisi (collection) sağlayıcya özel dinamik özellilkeri içerir. Bu özellikler sağlayıcıya özgü fonksiyonelliğe dair bilgileri edinmemizi sağlar. İlgili nesnenin özellikler biriktirisinde kullanacağımız refreshe metoduyla bu sağlayıcı özellilerine (dinamik özellikler) ulaşabiliriz.

İlerleyen bölümlerde çok yüzeysel olarak, sadece ADO ve OLE DB ilişkisinin kafamızda daha iyi canlanması bakımından, Microsoft'un sunduğu sağlayıcılar hakkında bilgi vermeye çalışılacaktır.

ODBC Veri Tabanları İçin Veri Sağlayıcı

Microsoft ODBC Provider, ADO'nun herhangi bir ODBC veri tabanına bağlanmasını sağlayan arayüzdür. ODBS sürücüleri şu anda birçok veri tabanı yönetim sistemlerinde (bunlara microsoft ürünü olmayan Oracle gibi sistemler de dahil) kullanılmaktadır.

Bu ADO için default veri sağlayıcıdır ve Microsoft SQL Server 6.5 ile kullanıldığında sağlayıcı bağımlı bütün ADO özelliklerini desteklemektedir.

Bu sağlayıcıya bağlanmak için ConnectionString özelliğinin Provider argümanı 'MSDASQL' değerine atanır. Bağlantı tanımalanmış bir veri kaynağı ismi (DSN veya FileDSN) kullanılarak da yapılabilir.

DSN veya FileDSN kullanılarak :

"[Provider=MSDASQL;] { DSN=isim | FileDSN=dosyaismi } ; [DATABASE=veritabanı;] UID=kullanıcı;PWD=şifre" 

DSN veya FileDSN kullanmadan :

"[Provider=MSDASQL;] DRIVER=sürücü; SERVER=server; DATABASE=veritabanı; UID=kullanıcı; PWD=şifre" 

Microsoft Index Server İçin Veri Sağlayıcı

Microsoft Index Server için Microsoft OLE DB sağlayıcısı kütük sistemine ve web üzerindeki veriye yalnız-okunur bir erişim sağlar. ADO uygulamaları SQL saorgularını kullanarak veriye ve dosya özelliklerine ulaşırlar.

Bu sağlayıcıya bağlanmak için ConnectionString özelliğinin Provider argümanı 'MSIDXS' değerine atanır.

Microsoft Active Directory Service İçin Veri Sağlayıcı

Microsof Active Directory Service için OLE DB veri sağlayıcısı ,ADO'nun heterojen klavuz sevislerine Microsoft Active Directory Service vasıtasıyala bağlanmasını sağlayan sağlayıcıdır. Bu ADO uygulamalarına, Windows NT 4.0, LDAP-uyumlu ve Novell yalnız-okunur klavuz sevislerine salt-okunur erişim sağlar.

Bu sağlayıcıya bağlanmak için ConnectionString özelliğinin Provider argümanı 'ADSDSOObject' değerine atanır.

Microsoft Jet Veri Tabanları İçin Veri Sağlayıcı

Micosoft Jet Veri Tabanları için OLE DB veri sağlayıcısı, ADO'nun Microsoft Jet Veritabanlarına bağlanmasını sağlayan sağlayıcıdır.

Bu sağlayıcıya bağlanmak için ConnectionString özelliğinin Provider argümanı 'Microsoft.Jet.OLEDB.3.51' değerine atanır.

Microsoft SQL Server İçin Veri Sağlayıcı

Microoft SQL Server için OLE DB sağlayıcısı, ADO'nun Microsoft SQL Server'a erişimin sağlar.

Bu sağlayıcıya bağlanmak için ConnectionString özelliğinin Provider argümanı 'SQLOLEDB' değerine atanır.

Oracle Veri Tabanları İçin Veri Sağlayıcı

Microsoft Oracle için OLE DB sağlayıcısı ADO'nun Oracle veritabanlarına bağlanmasını sağlayan arayüzdür.

Bu sağlayıcıya bağlanmak için ConnectionString özelliğinin Provider argümanı 'MSDAORA' değerine atanır.

İçindekilerGirişİndex
YukarıİlkÖncekiSonraki YokSon
Geriİleri
Yazdır