İçindekilerGirişİndex
YukarıİlkÖncekiSonrakiSon
Geriİleri
Yazdır

Tomcat Kurulumu

Tomcat kurulumuna dair birkaç not

Tomcat Java Platform'u üzerinde çalışan bir uygulama sunucusu olduğundan çalıştırılacağı makine üzerinde Java Platform'u da kurulmalıdır. Tercih edilebilecek olan Java Platform'u Java 2 Platform Standart Edition v 1.4.0'dır. Şu adresten indirebilirsiniz: http://java.sun.com/j2se/downloads.html

Tomcat çalışırken JAVA_HOME isimli bir sistem değişkenine ihtiyaç duymaktadır. Bu değişkene atanacak olan değer Java Platform'unu kurduğunuz dizindir. (mesela: c:\jdk1.4.0 gibi) Bu işlem işletim sistemlerine göre farklı şekilde yapılır. Windows NT/2K için yapılması gereken Ortam Değişkenlerinde (Enviroment Variables) JAVA_HOME değişkeni tanımlamaktan ibarettir.

Not: Değişkenler iki bazda saklanır: Sistem ve Kullanıcı. Bunlardan herhangi birisinde tanımlayabilirsiniz. İşletim sistemi güvenliği ile ilgili kaygıları göz önüne alınırsa Kullanıcı bazında tanımlanması önerilir.

Masaüstü'nden (Desktop) Bilgisayarım ikonuna (My Computer) sağ tuş ile basıp çıkan menüden Özellikleri (Properties) seçip, karşınıza çıkan pencereden Gelişmiş (Advanced) tabına gelin.

Sonra Ortam Değişkenleri butonuna tıklayın:

Kullanıcı (User) kısmında Yeni (New) butonuna tıklayarak değişken ismi olarak JAVA_HOME , değer olarak ise Java Platform'unu kurduğunuz dizini yazın.

Linux veya Unix ortamı için aynı işlemi sistem açılırken çalıştırılan betik (script) dosyasında veya giriş yapan kullanıcı için aynı işi yapan profil dosyasında yapabilirsiniz.

Yukarıdaki işlemi yaptıktan sonra tomcati başlatmak için kurduğunuz dizin altındaki bin dizini altında startup.bat (veya startup.sh); durdurmak için yine aynı dizin altındaki shutdown.bat (veya shutdown.sh) sistem betiklerini çalıştırmanız yeterlidir.

Tomcat uygulama sunucusu çalışınca 8080 numaralı port üzerinden istekleri kabul etmeye başlar. Bir web tarayıcısı açıp adres alanına http://localhost:8080 girerek bunu test edebilirsiniz.

Tomcat'i bir web sunucusu (Apache veya IIS) ile birlikte yapılandırdığınız durumda tomcat'i ayrıyeten çalıştırmanız gerekir. Bunu yukarıda anlatıldığı gibi betik dosyaları ile yapabilirsiniz. Aynı zamanda Windows platformunda Tomcat'i servis olarak tanıtarak da çalıştırabilirsiniz.

İçindekilerGirişİndex
YukarıİlkÖncekiSonrakiSon
Geriİleri
Yazdır