İçindekilerGirişİndex
YukarıİlkÖncekiSonrakiSon
Geriİleri
Yazdır

Inheritance

Bir class'ın başka bir class'daki bütün property ve method'ları kendisininmiş gibi alması

Inheritance (Kalıtım) Object-Oriented Programming'in en önemli özeliklerinden biridir. Birbirine benzeyen class'lardaki ortak property ve methodlar bir base class'da toplanır ve diğer class'ların bu class'ı extend etmesi sağlanır. Bu subclass'lar ortak özellikleri otomatik olarak inheritance yoluyla edindiklerinden sadece kendisini ilgilendiren property ve methodlar eklemekle yetinirler.

Java'nın standart kütüphaneleri ve değişik kurumlardan elde edilebilen çeşitli kütüphaneler bir çok temel class içerdiği için, geliştiriciler kendi class'larını buralardaki class'ları base kabul ederek (onları extend ederek) kendi işlerine uygun yeni class'lar yaratabilirler. Bu şekilde, daha önce deneyimli programcılar tarafından yazılmış ve defalarca test edilmiş, güvenilirliği kanıtlanmış class'ları kullanmak daha mantıklıdır.

Java'nın kendi kütüphaneleri de derin inheritance hiyerarsişi içerinde yazılmıştır. Hemen her class başka bir class'ı extend etmektedir. Bütün class'lar Object adlı evrensel base class'ı extend eder. AWT kütüphanesi inheritance kullanımına güzel bir örnek teşkil eder. Bütün görsel bileşenler Component adlı base class'ı extend eder ve ortak özelliklerin hepsi bu class'da yazıldığı için, diğer bileşenlerde sadece onlara has property'ler ve method'lar yazılmıştır.