İçindekilerGirişİndex
YukarıİlkÖncekiSonrakiSon
Geriİleri
Yazdır

Trivial File Transfer Protokolü

Giriş

TFTP basit bir dosya transfer protokolüdür. FTP kadar karmaşık değildir ve onun kadar fonksiyona sahip değildir. Fazla kod içermez ve hafızada fazla yer tutmaz; sonuç olarak, küçük cihazlarda kullanılabilir.

TFTP hiçbir güvenlik veya kullanıcı yetkisi sağlamaz. Aslında, çok az bir uçtan-uca güvenilirliği vardır çünkü UDP ile çalışır, TCP'yi kullanmaz. TFTP toplamsal hata-kontrolü, zamanlayıcı desteği, ve yeniden-iletim yeteneklerine sahiptir.

Tipik olarak, iletici sabit bir veri bloğu (512 bayt) gönderir ve sıradaki bloğu göndermeden önce alıcıdan bir acknowledgment (onay) bekler. Bu tip bir işlem, flip-flop protokolü olarak anılır çünkü iletici sıradaki veri bloğunu göndermeden önce alıcıdan bir onay beklemelidir.

Her bir blok sırayla numaralanmıştır. Acknowledgment alanı onaylayan blokların sayısını içerir. Mesajın sonu 512 bayttan daha az veri içeren fragmantasyonlu bir bloğun gönderilmesi ile anlaşılır.

Bu protokol sağlam olmak üzere tasarlanmamıştır. Herhangi bir sorun bağlantının sonlandırılmasına sebep verebilir. TFTP, yalnızca bazı hata mesajları sağlar ve aynı zamanda mesajlar kaybolduğunda da anlayabilmek için timeout'ları destekler.

Genelde, aşağıdaki durumlarda hatalar oluşur:

TFTP bugün yaygın olarak kullanılmamaktadır, ancak bazı satıcılar, uyumluluk sorunlarını rahatlatmak için, TFTP'yi ürünlerine dahil etmişlerdir. Örneğin, IBM'in kendi kişisel bilgisayarları için ürettiği TCP/IP ürünlerinde, AIX ve PC DOS makineleri arasında etkileşime izin vermek amacıyla, TFTP kuruludur.

İçindekilerGirişİndex
YukarıİlkÖncekiSonrakiSon
Geriİleri
Yazdır