İçindekilerGirişİndex
YukarıİlkÖncekiSonraki YokSon
Geriİleri
Yazdır

5. Windows NT İçin Diğer Güvenlik Programları

Desktop Sentry

Bu program bilgisayarınız internete bağlıyken başka biri tarafından bilgisayarınıza sızılmışsa bunu size bildirir ve önlemini almanızı sağlar.

NT 4.0 için bir güvenlik alarm programıdır. Siz ağ’a bağlıyken ve ya internette gezinti yaparken sisteminize biri girdiğinde ve sizin dosyalarınızı kullandığında sizi uyarır. Desktop Sentry siz bilgisayarınızı açtığınızda otomatik olarak açılan ve taskbar da sürekli gözüken bir uygulamadır.

Sizin dışınızda herhangi bir logon aktivitesinin olup olmadığını kontrol eder. Eğer biri sizin bilgisayarınıza bağlanmışsa taskbardaki ikon yanıp sönerek sizi uyarır. O anda ikona tıklayarak kimin ve nereden bağlandığını öğrenebilirsiniz. Örneğin “Gezgin from baum” yazıyorsa bu gezgin isminde bir kullanıcının baum dan sizin bilgisayarınıza bağlandığını gösterir. Bu kullanıcıyı menüdeki disconnect seçeneğini kullanarak disconnect edebilirsiniz.

http://www.ntobjectives.com/desktop.htm 
download: http://www.ntobjectives.com/dsinstall.exe 

5.2. Kremlin Encryption And Security Suite 2.21

Şifreleme programı. Özel dosyalarınızı şifreliyerek koruma altına alabilirsiniz.

http://www.mach5.com/kremlin/ 
download: http://www.mach5.com/download/krem221.exe 

Secure4U

İlk MS Windows tabanlı firewall'dur. Sendbox teknolojisini kullanır. Bu teknoloji dışarıdan gelen herhangi güvenilmeyen veya bilinmeyen dosyalara karşı bilgisayarınızdaki dosyaların etrafında bir kalkan oluşturarak sisteminizi koruma şeklindedir.

http://www.secure4u.com/ 
download : http://www.secure4u.com/ 

5.4. NTSec 4.9.1

Nt dosyalarının korunumunu ve kullanımını kontrol eder.

Program bazı konutlardan oluşuyor. Bu komutları kullanarak birçok işlem gerçekleştirilebilir.

Komutların açıklamaları:

.. vb gibi işlemleri bu komutlarla yapabilmeniz mümkün.

http://www.pedestalsoftware.com/ntsec 
download: http://www.pedestalsoftware.com/ntsec 

5.5. Security Explorer TM v3.20

Windows NT adminlerinin NTFS sürücülerini, paylaşımları kontrol etmelerini ve üzerinde değişiklik yapmalarını sağlar.

Seçilen dizinlerde ve dosyalarda hakların denetlenmesi ile ilgili bir pencere. Seçilen dosyalar everyone olarak gözüküyor. Yani bu dosyaları sisteme giren herkes kullanabiliyor . Bu menü de oynamalar yaparak istenilmeyen kullanıcıların bu dosyalara ulaşmaları engellenebilir.

Bu programla dosyalar üstünde hüküm kurabilirsiniz. Örneğin bir dosyanın ve ya dizinin kullanım haklarını tamamen kısıtlayabilir ve ya tümüyle serbest bırakabilirsiniz. Bu program ile kullanıcının ulaşabileceği şeyler konusunda çok daha fazla yetkiye sahipsiniz.

Örneğin saha dizininin haklarını everyone için yani tüm kullanıcılar için ‘full control’olması sağlanabilir veya çeşitli opsiyonların bulunduğu ‘Modify Permissions’ penceresinden istenen özellikleride ayarlayabilirsiniz.

http://www.smallwonders.com/ 
download: http://www.smallwonders.com/index.asp?BODY=/download.asp 

5.6. Advanced Security Control Manager

Windows NT yöneticilerinin dosya paylaşımlarını her kullanıcı için ayrı ayrı ayarlamasını kolaylaştırır. Bu program ile hangi kullanıcının hangi programları ne zaman kullanabileceği ayarlanabilir.

Yapılması gereken tek şey bir program seçip kullanıcıyı belirtmeniz ve hangi zamanlar arasında kullanıcının bu programı kullanmasını istemiyorsanız ayarlamaktır. Eğer kullanıcı programı istenilen saatlerin dışında kullanıyorsa bir “ACCESS DENIED” mesajı ile karşılaşacaktır.

http://www.protect-me.com/asc/ 
download: http://www.protect-me.com/asc.zip 

Quicklook 1.0

NT için hızlı bir güvenlik taraması.

http://www.shavlik.com/products 
download: http://ftp.shavlik.com/ 

5.8. NTO Scanner

TCP/IP portlarını tarayarak ayrıntılarıyla kullanıcıya gösterir.

Windows nt için yazılmış oldukça hızlı bir TCP/IP port tarayıcısıdır. Network adminleri ve güvenlik uzmanları için tasarlanmış olup, daha çok zaman kazanmak açısından karmaşık işlemleri eleyerek network kullanıcılarını doğrudan karşısına alır. Bu program hızlı bir network de 65.000 port u 5 dakika içinde tarayabilir.

Programın çalışması için gerekenler: WİN NT 4.0 Service Pack 3

800*600 Ekran çözünürlüğü 32 MB ram’larda garanti edilmiyor. TCP/IP networklerde en iyi 96 MB ram ile çalışıyor.

http://www.ntobjectives.com/prod02.htm 
download: http://www.ntobjectives.com/NTOScanner126.exe 

Service Pack

Service Pack Windows NT için bir arka kapı(bug) giderme programıdır. En son sürümü olan SP5 daha öncekileri ile aynı içerikli olup performans açısından artıları bulunmaktadır. Service Packin NT için giderdiği buglardan biri OOB Nuke dir. Makinanın 139. Portuna bağlantı yapılmasıyla gerçekleşen bu bug I denetim altına almıştır. Ayrıca bir hack programı olan Getadmin programını da engelleyebilmektedir. Service Pack in giderdiği bugların daha ayrıntılı bilgilerini internetten elde edebilirsiniz. Ayrıca SP5 de ek olarak 2000 yılı sorunu için Y2K update diye bir yazılım da eklenmiştir. Bu yazılım çalıştırılarak tarihlerin yaratacağı sorunda NT clientler için çözümlenebilir.

Service Pack Hakkında daha fazla bilgi için önerebileceğimiz bazı adresler şunlardır:

Bu saydığımız programlar nt için yapılmış güvenlik programlarından sadece birkaç örnek . Çok daha fazla program bulmak mümkün. http://www.ntsecurity.net/ bu programları bulabileceğiniz sayfalardan sadece biri.

İçindekilerGirişİndex
YukarıİlkÖncekiSonraki YokSon
Geriİleri
Yazdır