İçerikler :

Amazon Web Servisleri (AWS) Bulut Bilişim Bulut Bilişimde Servis Modelleri Bulut Bilişimde Servis Modelleri Uygulamaları Bulut Bilişimde Veri Güvenliği Yoktur Bulut Bilişim Kılavuzu Bulut Bilişim Maliyetlerin Düşmesini Sağlamak.. Bulut Bilişim Türkiye Bulut Bilişim Uygulamalarınıza Yüksek Erişile.. Flynn Google App Engine Heroku Rackspace Cloud - Rackspace Bulut Bilişim Servis Olarak AltYapı (Infrastructure as a Se.. Servis Olarak Arka Uç (Backend as A Service-B.. Servis Olarak Platform (Platform as a Service.. Servis Olarak Yazılım (Software as a Service).. Şirketlerin ve Kurumların Bulut Bileşime Geçm.. Windows Azure

Bu Sayfayı Paylaş:

Kavram

Bulut Bilişim

Tanım: Uygulamaların ve yazılımların sanal yazılımlar üzerinde kaynakların (CPU,Disk,RAM vs..) paylaştırılması ile çalıştırıldığı sistemler. Uygulamalar sanal sistem üzerinde çalışmasından dolayı kaynaklar istenildiği kadar artırılabilmekte veya azaltılabilmektedir.

Kavram

Servis Olarak AltYapı (Infrastructure as a Service) - IaaS

Tanım: Bulut Bilişimde hizmet olarak altyapı ile ilgili disk, ram , cpu gibi donanımsal özelliklerin ve network sistemlerinin sağlandığı servis.

Kavram

Servis Olarak Platform (Platform as a Service) - PaaS

Tanım: Bulut Bilişimde hizmet olarak bir altyapı üzerinde işletim sistemleri, veritabanları, frameworkler ve kütüphaneler gibi hazır platform desteği sağlayan servisler.

Kavram

Servis Olarak Yazılım (Software as a Service) - SaaS

Tanım: Bulut bilişimde kendi bilgisayarınıza herhangi bir uygulama kurmadan internet üzerinden kullanabilceğiniz servisler

Kavram

Servis Olarak Arka Uç (Backend as A Service-BAAS) - Servis Olarak Mobil Arka Uç (Mobile Backend as A Service-MBAAS)

Tanım: Ön tarafı (mobil cihazlar, web vb..) olan uygulamalar için arka bölümde çalışan ortak bazı özellikleri (kullanıcı yönetimi, push notifikasyon, sosyal medya entegrasyon vb..) sağlayan servisler. BAAS , daha çok mobile cihazların arka planı (server tarafı) için kullanılmasından dolayı MBAAS adı da verilmektedir

Materyal

Bulut Bilişimde Servis Modelleri

Bulut bilişiminde servis modellerinin hangi kullanıcılara yönelik olduğu gösteren resim. www.cozumpark.com sitesinden gösterilmektedir.

Kavram

Rackspace Cloud - Rackspace Bulut Bilişim

Tanım: Rackspace firmasının verdiği Bulut Bilişim hizmeti.

Kavram

Amazon Web Servisleri (AWS)

Tanım: Amazon firması tarafından verilen "Bulut Bilişim" hizmeti. İşletim Sistemi, veritabanı ve depolama gibi hizmetler sunar.

Kavram

Windows Azure

Tanım: Microsoft Firmasının sunduğu Bulut Bilişim hizmeti.

Kavram

Google App Engine

Tanım: Google Firmasının verdiği Bulut Bilişim hizmeti. Çok sayıda uygulama bulut sisteminde çalışmaktadır..

Materyal

Bulut Bilişimde Servis Modelleri Uygulamaları

Bulut bilişiminde servis modellerinin hiyerarşini gösteren resim. www.cozumpark.com sitesinden gösterilmektedir.

Sav

Bulut Bilişim Maliyetlerin Düşmesini Sağlamaktadır

Bulut Bilişimi kullanan firmalar maliyetlerini diğer çözümlere göre daha düşürmüş olurlar.

Sav

Bulut Bilişim Uygulamalarınıza Yüksek Erişilebilirlik Sağlamaktadır

Bulut bilişim hizmeti veren firmaların uygulamaları sürekli izlemeleri , gelişmiş yedekleme ve geri dönüş sistemleri vs.. nedeniyle uygulamaların erişilebilirliği diğer sistem ve yöntemlere göre fazla olmaktadır.

Sav

Bulut Bilişimde Veri Güvenliği Yoktur

Bulut bilişim sistemlerinde özel ve önemli bilgilerin bulut bilişim hizmeti sunan firmanın sistemlerinde durmasından dolayı veri güvenliği olmayan bir sistemdir.

Sav

Şirketlerin ve Kurumların Bulut Bileşime Geçmesi Zorunluluktur

Şirketlerin ve kurumların bulut bileşime geçmesi zorunluluktur.

Kaynak

Bulut Bilişim Kılavuzu

Bulut bilişim ve sanallaştırma teknolojileri hakkında makaleler ve bilgiler

Kaynak

Bulut Bilişim Türkiye

Bulut bilişimi lle ilgili bilgilerin bulunduğu site

Kavram

Flynn

Tanım: Kolay ve hızlı bir şekilde geliştirme, test ve deployment sağlayan bir ürün. Clustering (kümeleme) ve ölçeklendirme desteği de sağlar.

Kavram

Heroku

Tanım: Başta ruby olmak üzere java, Node.js, php, pyton gibi dil destekleri de bulunan bir Platform as a service (PaaS - servis olarak platform) bulut hizmeti. 2010 yılında Salesforce.com tarafından satın alınmıştır.Bu Sayfayı Paylaş:

İletişim Bilgileri

Takip Et

Her Hakkı Saklıdır. Bu sitede yayınlanan tüm bilgi ve fikirlerin kullanımından fibiler.com sorumlu değildir. Bu sitede üretilmiş , derlenmiş içerikleri, fibiler.com'u kaynak göstermek koşuluyla kendi sitenizde kullanılabilirsiniz. Ancak telif hakkı olan içeriklerin hakları sahiplerine aittir