Bu Sayfayı Paylaş:

Kavram

Hyperconverged Infrastucture - Hiper-Bütünleşik Altyapı - HCI

Tanım: Sunucu, veri sunucuları ve network katmanlarını bir yazılım aracılığı ile yönetmeyi sağlayan IT alt yapı sistemi. Genellikle bir compute (uygulamalar) , storage (veritabanı ve diğer saklanan veriler) ve bir de network katmanından oluşan sistemler, sanallaştırma teknolojisi ile tek bir kaynak gibi yönetilir.

Veri

Hiper-Bütünleşik Sistemlerin Avantajları ve Dezavantajları

Hiper-Bütünleşik sistemlerdeki donanımlar sanallaştırma sistemleri ile tek bir yazılımın tarafından yönetilebildiği için yönetim kolaylığı sağlar. Bağımsız donanımlar ve yazılımlarla yönetim yapılmaz. Geleneksel donanım tabanlı sistemlerin tüm katmanlarını sanallaştırır. Avantajları,
  • Kolaylık : Her şey tek bir yazılım ile yönetilir. Sanallaştırma alt yapısını kullanmasından dolayı CPU, Disk, Sunucu, memory ekleme/çıkarmalar kolaydır.
  • Maliyet : Sanallaştırma ve yazılım ile kontrol edilmesi nedeniyle operasyon maliyetlerini azaltır, operasyon ekiplerinin verimliliğini artırır. Örneğin kurulumlar için harcanan zaman çok azalır. Ancak bu uzun vadede maliyet kazandırır. Kısa vadede ise maliyeti daha yüksektir.
  • Tek Satıcı veya Muhatap : Bu ürün tek bir vendor tarafından satılacağı için tek bir satıcı ile muhatap olursunuz. Aksi durumda her cihaz ve yazılım üreticisi farklı bir vendor olduğu için ayrı ayrı uğraşmak zorunda kalırsınız. Ancak tek vendor olması da o vendor’a bağımlık getirebilir.
  • Yedeklilik, Felaket Kurtarma : Farklı diskler sanallaştırma ile ortak bir yapı gibi kullanıldığı için her sistemin bir replica'sı da tutulur. Herhangi bir arızada her zaman bu replica’'an dönülecek şekildedir sistem.
Dezavantajları,
  • Başlangıç Maliyeti : Nispeten küçük sistemler için başlangıç maliyeti yüksektir. Özellikle yazılım bileşenlerin lisans ücretleri büyük maliyet oluşturmaktadır. Ek olarak vendor’un bakım desteği vb.. yüksek olabilir. Ancak uzun vadede maliyet karşılanabilir.
  • Tek Satıcı veya Muhatap : Bu tek bir vendor’a bağımlık getirecektir.
  • Problem Tespiti : Sistem tamamen entegre olmasından dolayı bir arıza durumunda yazılım tabanlı birçok katman olduğu için tespit etmek zaman zaman zor olabilir.
  • Yazılımın Öğrenme Maliyeti : Entegre sistemin ayrı bir yazılımı ve yönetim araçları olacaktır. Bunların öğrenilmesi gerekir.

Kavram

Nutanix

Tanım: Hiper bütünleşik sistemler, bulut sistemlerine yönelik hizmetler, depoloma sistemleri geliştirme bir bilişim şirketi.

Kavram

Acropolis - AOS

Tanım: Nutanix firmasının Hiper-Bütünleşik sistem sağlayan bir yazılım çözümü

Kavram

SimpliVity

Tanım: Hewlett Packard Enterprise firmasının Hiper-Bütünleşik sistem sağlayan bir sanallaştırma ürünüBu Sayfayı Paylaş:

İletişim Bilgileri

Takip Et

Her Hakkı Saklıdır. Bu sitede yayınlanan tüm bilgi ve fikirlerin kullanımından fibiler.com sorumlu değildir. Bu sitede üretilmiş , derlenmiş içerikleri, fibiler.com'u kaynak göstermek koşuluyla kendi sitenizde kullanılabilirsiniz. Ancak telif hakkı olan içeriklerin hakları sahiplerine aittir