Olay

Bir İnternet Kesintisi Macerası

Tarih : İstanbul
Yer/Konum : Haziran 2020
6 Haziran 2020'de internetimiz kesildi. Modemi kontrol ettiğimde DSL ışığının yanmadığını gördüm. Bir internet kablosu ile Laptop'u kullanarak modemin yönetimine girdim. Orada DSL ile modem arası çarpı gösteriyordu ve down (çökmüş) gözükmekteydi. Doğal olarak sorunun ADSL'den kaynaklandığını düşündük ve Turk Telekom'a çağrı açtık. Daha doğrusu TTNET'e.
Önce arıza kaydının alındığı ile ilgili SMS, 6 Haziran 19:50 de geldi :
Degerli Musterimiz, evde/iste internet hattiniza ait ariza kaydiniz isleme alinmistir. En kisa sure icinde gerekli kontroller yapilacaktir.
Sonrada müdahaleye başlandığı ile ilgili bilgi 6 Haziran 20:50 de geldi :
Degerli Musterimiz, arizaniz teknik ekiplerimiz tarafindan incelemeye alinmistir. Arizanizin 48 saat icerisinde cozulmesi planlanmaktadir ve sonucu hakkinda tarafiniza bilgi verilecektir.
Bir gün sonra 7 Haziran 17:44 de aşağıdaki mesaj geldi :
Degerli Musterimiz, 2534463013 no'lu internet arizaniz cozumlenmistir. Kontrol etmenizi ve giderildi ise ''GIDERILDI'' bosluk ''ariza no'' yazip 6606'ya göndermenizi, devam ediyor ise 4441444 u aramanizi rica ederiz.
Ancak modeme baktığımızda hiç bir şeyin değişmediğini gördük. DSL ışığı yine yanmıyordu.
  • O zaman neden "internet arizaniz cozumlenmistir" mesajı atıldı?
  • Çözümlendiğini doğrulamak için neden biz aranmadık? Gelip herhangi bir müdahale yaptılarsa bizim niçin haberimiz yok ?
  • Bir müdahale yapılırken neden biz aranmadık ?

Doğal olarak tekrar TTNET'i aradık (o kabus gibi bitmeyen aşamalardan yine geçip) ve arıza kaydını tekrar açtırdık. Yukarıdaki sürecin aynısını yaşadık. Salı günü bir daha açtık. Yine aynı süreç gerçekleşti. "internet arizaniz cozumlenmistir" diye mesaj atıyorlar biz de hiç bir şey çözülmedi diye arızayı tekrar açıyoruz.
Bu süreç bütün hafta devam etti. Çağrı merkezi elemanlarını değil müşteri temsilcilerini aradık. Onlarda patlak port ile ilgili sorundur açıyorum çağrıyı dediler ve fakat aynı süreç devam etti. Yine "internet arizaniz cozumlenmistir" mesajı ve yine ne arayan ne soran. Çözüm için ne yaptıklarını, sorunun da ne olduğunu kesin bilmiyoruz.
En son ADSL'i kapatmayı ve kablo TV ye geçmeyi de düşündük. Çünkü süreç hep aynı idi. Bir kişi insiyatif alıp olayı değiştirmedi. Neyse ki bir TTNET uzmanı insiyatif aldı ve müdahale sırasında bizi çağırdı yanına. Neredeyse 8 gün geçmişti.
TTNET çalışanı sizin kablolarınızın oksitlenmiş olduğunu ve değişmesi gerektiğini söyledi. bina içindeki kablonun kötü olduğunu filan söyledi. İşin garibi iki üç bina da aynı şeyi yapmış ve telefon kutusundan kabloyu kendi evlerine ayrı olarak çekmişler. Yani telefon hatları bina içinden gitmiyor bina dışından gidiyor evlerine. Telefon kutusunun her yerinden kablolar fışkırıyordu.
TTNET elemanı, elektrikçi çağırıp diğerleri gibi yapıp kabloyu bizim çekmemizi önerdi. TTNET'in yapacağı bir şey yoktu.
Elektrikçi çağırdık. Elektrikçi kontrol ettiğinde TTNET'in yanlış bağladığını ve kısa devre olduğunu, kablolarda bir sorun olmadığını söyledi. Biz de ADSL için gelen arkadaşın telefonu verdik ancak ulaşamadık. Elektrikçi daha sonradan ulaşmış. Meğer kısa devre yokmuş. Daha önce binanın zilleriyle uğraşanlar yanlış bir şeyler yapmışlar ve işi karıştırmışlar. Bu nedenle de kabloyu içerden değiştirmek de zor duruma gelmiş. Çare olarak diğer daireler gibi telefon kulübesinden alınan kabloyu eve çekeceğiz. Ancak için garibi bizim telefon kulübesi ile bizim ev çok uzak. Ters kalıyor. Bir hayli uzun bir kablo gerekiyor ve koca binayı dolaşıp bizim eve gelecek.
Bir sonraki gün elektrikçi geldi ve kabloyu biraz zahmetli çekti. Büyük bir marketin üstünden, binaların yanında çok uzun bir kablo geliyor artık evimize.
Daha önceki binaların kendi başlarına işi çözmeleri ayrı bir saçmalık. Çünkü apartman üyeleri birbirleriyle kavgalı. Bir daire ısrarla aidat ödemiyor, o ödemeyince kızan başkaları da ödemiyor, yönetici ile kavga ediyorlar vb.. Bu nedenle bir araya gelip şu kablo sorununu adam gibi çözebilecek bir modern seviye yok apartmanda maalesef.
Bu macera sonucu şunu öğrendik :
ADSL ekibi çözdük dediği aslında "çözdüğümüzü zannediyoruz" demek. Çünkü müdahale ederken senden teyit almıyor.
Süreç kilitlendiğinde ne bir çağrı merkezi elemanı ne de müşteri temsilcisi insiyatif almıyor. Bir hafta gidip geldikten sonra ancak teknik biri bizi çağırıp bilgi verebildi.
ADSL ile ilgili bu tür bir süreç yaşanırsa önce elektrikçi çağırıp bilgi almak da bir çözüm olabilir. Sorun neden kaynaklandığını en azından önceden anlayabilirdik. Elektrikçiler ADSL teknik elemanlarını tanıdıkları için iletişim kurabiliyorlar.
Apartman üyeleri kavgalı ise bundan herkes zarar görüyor. Kalıcı, ortak düzgün bir çözüm yerine herkes kendi saçma çözümünü yapıyor.
zafer.teker , 17.06.2020

Bu Sayfayı Paylaş:

Fibiler Üyelerinin Yorumları


Tüm üyeler içeriklere yorum ekleyerek katkıda bulunabilir : Yorum Gir

Misafir Yorumları
Bu Sayfayı Paylaş:

İletişim Bilgileri

Takip Et

Her Hakkı Saklıdır. Bu sitede yayınlanan tüm bilgi ve fikirlerin kullanımından fibiler.com sorumlu değildir. Bu sitede üretilmiş , derlenmiş içerikleri, fibiler.com'u kaynak göstermek koşuluyla kendi sitenizde kullanılabilirsiniz. Ancak telif hakkı olan içeriklerin hakları sahiplerine aittir