Blog

Bilim ve Teknoloji Tarihi Neden Yüceltiliyor ?

Bilim ve teknoloji tarihi sürekli yüceltilir. Sanki bilim ve teknoloji tarihini oluşturan kişilerin ana amacı insanlığa hizmet etmekmiş gibi gösterilir.
Özellikle 20. yüzyıldan sonra bilim ve teknoloji tarihi sanki bir evliyalar, yüce insanlar tarihi gibi anlatılır. Bilim ve teknolojiye katkı sağlayan bu insanların ana amacı sanki insanlığa hizmet etmek, katkı sağlamakmış gibi gösterilir. Bırakın geçmişi bugün bile bilim ve teknoloji ile uğraşanların ana amacının bu olmadığını biliyoruz.
Yakın bilim ve teknoloji tarihine bir bakalım. Avrupa, kapitalistleşme ve Amerika ve Afrika'da haydutluk yaparak kazandığı paralarla bilim ve teknolojisini geliştirmiş, geliştirdiği bilim ve teknolojiyle yine tüm dünyada haydutluğa, sömürgeciliğe, katliamlara, soykırımlara devam etmiştir. Yani evliya gibi gösterilen bilim ve teknoloji geliştiren kişiler bu kapitalist/emperyalist/haydut Batılıların gelişmesini , dünyada milyonlarca insanın öldürülmesine, sakat bırakılmasına ve köle yapılmasına destek olmuşlardır.
Basit bir örnek aslında ne demek istediğimi daha iyi açıklar. Örneğin Nazi döneminde Almanya için çalışan bilim ve teknoloji geliştiren kişiler sizce insanlığa mı hizmet ediyorlardı ? Peki Naziler için bilim ve teknoloji geliştirenler için düşündüğünüz şeyler haydut/sömürgeci/katliamcı Batı ülkeleri için bilim ve teknoloji geliştiren insanlar için neden geçerli değil ? Naziler için bilim ve teknoloji geliştirmekle, tüm dünyada milyonlarca kişiyi öldüren, haydut ve sömürgeci, kapitalist Batı için bilim ve teknoloji geliştirmek arasında bir fark yoktur.
Bu sadece Batı dönemi için geçerli değil. Daha öncesi içinde geçerlidir. Daha öncede bilim ve teknoloji ile uğraşan kişiler devlet veya hanedan/krallık vb.. hizmet ediyorlardı. O devletler de edindikleri güçler diğer devletlere, milletlere saldırıyorlardı. Yani Batı öncesi bilim ve teknoloji ile uğraşanların da insanlık gibi bir dertleri yoktu.
Batıda bilim ve teknoloji geliştiren bu "evliyaların" kişisel görüşlerine baktığımızda çoğunlukla şu görülür. Özellik 20 yy. kadar çoğu gerici bir Hristiyan'dır. Ama en önemlisi çoğunun diğer toplumları aşağı gören ırkçı ve Batı merkezli olmasıdır. Bir çoğu para kazanmak, zengin olmak için çalışmaktadırlar. O dönemin şartları böyleydi denilebilir tabii. Sadece bu durum bu kişilerin "insanlığa hizmet" derdi olan sevgi pıtırcığı olmadıklarını gösterir. Hatta 20 yy. bilim adamlarında bile ırkçılık, Avrupa merkezci düşünce görülür.
Sonuç olarak bilim ve teknoloji tarihini anlatırken kişileri yüceltmek, sanki insanlığa hizmet etmek için yapıyorlarmış gibi göstermek doğru değildir. Bu şekilde bilim ve teknoloji tarihi anlatımı Batının dünyaya yutturduğu bir palavradır.
zafer.teker , 07.11.2020

Bu Sayfayı Paylaş:

Fibiler Üyelerinin Yorumları


Tüm üyeler içeriklere yorum ekleyerek katkıda bulunabilir : Yorum Gir

Misafir Yorumları
Bu Sayfayı Paylaş:

İletişim Bilgileri

Takip Et

Her Hakkı Saklıdır. Bu sitede yayınlanan tüm bilgi ve fikirlerin kullanımından fibiler.com sorumlu değildir. Bu sitede üretilmiş , derlenmiş içerikleri, fibiler.com'u kaynak göstermek koşuluyla kendi sitenizde kullanılabilirsiniz. Ancak telif hakkı olan içeriklerin hakları sahiplerine aittir