Eser

Ateşin Krallıkları - Kingdoms of Fire

Puan : 4/10
Sahipleri : Yönetmen Peter Webber; Oyuncular Khaled Nabawy, Mahmoud Nasr, Rasheed Assaf, Abdel Mounaem Amayri, Ramez Alaswad, Mohamed Hatem
2019-2020 arasında çekimleri yapılan, Memlukler ile Osmanlıların mücadelesini Tumanbay ve Yavuz Sultan Selim'in hikayelerini kullanarak anlatan, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Mısır yapımı bir Arap tarihi dizi filmi.
zafer.teker , 13.04.2020

Bu Sayfayı Paylaş:

Fibiler Üyelerinin Yorumları

zafer.teker  
Puan : 4/10
Biraz Game Of Thrones biraz da Muhteşem Yüzyıl etkisi ile bir propaganda dizisi yapılmış. Gerçi bunu Hollywood'da sürekli yapıyor. Direniş Ertuğrul, Abdülhamid gibi örneklerde biz de yapıyoruz. Ama itiraf edelim Hollywood biraz daha iyi yapıyor.  

Dizi Selim'i kötü adam göstermiş ve tarihi gerçekliklere olmayan konuları eklemiş. Evet babasını tahtan indirdi kardeşlerini yeğenlerini boğdurttu. Ama bunları kendi elleriyle yapmadı cellat ile yaptı. Karısı ve kendi bebeklerini zayıflıkları yüzünden katletmiş filan da değil. Burada Selim öne çıkarılarak zalim Türk/Osmanlı imajı kurgulanmış. 

Selim'in tam tersine Tumanbay ise tam bir kahraman. Aşk insanı, halkı için kendisini feda eden biri. Tarih de Tumanbay'ın gerçekten de saygın biri olduğu söylüyor. Ama dizi bunu abartmış.

Ama en önemli çarpıtma aslında bir Türk devleti olan Memluk'leri sanki Arap devletiymiş gibi gösterip, olayı bir Arap-Türk savaşına çevirmek. Halbuki Memluk devletin adı Türkiye'dir. Önce Kıpçak kökenliler çoğunluktayken sonradan Kafkasya'dan getirilen Çerkes (ki bunların da bir kısmı Türk, diğerleri çeşitli Kafkas halkıdır aslında). Devlet ve ordu dili Türkçedir. Örneğin dizideki sultan Kansu Gavri "Ay yüzün gördükçe vallah hasta gönlüm şâdolur / Hak seni vâreylesün devletli sultanım benim" şeklinde saf Türkçe şiirler yazabiliyor. (Murat Bardakçı yazısında bahsetmektedir)

Dizide başarısız olduğu da açık. Savaş sahneleri zayıf. Petrol zenginleri biraz daha paraya kıysalarmış keşke. Belki ilk sezon tutarsa ikinci sezona saklamışlardır bilmiyorum. Dizi çok kötü olmasa da bizim Muhteşem Süleyman dizisine bile yaklaşamaz. Vasat kalıyor. Özellikle kadınların izleyebileceği bir aşk ve hikaye kurgusu yok. Dizi ortalarından itibaren tamamen savaş filmine dönüşüyor. 

Bir de şu arada çıkan yüzü maskeli tarikat savaşçıları da gerçekte olmayan bir zırva.

Diğer ilginç bir kısımda Safevi devletini Pers gibi göstermeleri. Halbuki Safevi de Türk devletidir İran devleti değildir. Tam tersine İran'ı ele geçirmiş Azerbaycan devleti olarak bile düşünülebilir. Ama Safevi'leri de Türk olarka gösterirse bunu izleyen insanlar bu ne arkadaş Memlükler Türk, Osmanlılar  Türk, Safeviler Türk diyebilir.

BEA, Mısır ve Suudi sermayesi giderek Türkiye karşıtlığında devam ediyor. Özellikler AKP'nin 2012/13 lerden sonra "Ilımlı İslam" çizgisini bırakıp Ortadoğu'ya müdahil olmaya başladıktan sonra bu nefret daha da arttı. Bu nedenle Türk dizilerini yasaklama yoluna dahi gittiler. 

Türk düşmanı Arapların milliyetçilik yapabilecek bir devletlerini bile bulamaması ve Memlükleri kullanacak kadar zavallı olmaları işin belki de en komik tarafı. Ki bugüne kadar sürekli Memlükleri de işgalçi olarak görmüşlerdi. 

Bu dizisi sırf merakımdan izledim. Size de tavsiye ederim. Tamamen Batı kontrolündeki şu andaki Arap devletlerinin ne kadar zavallı olduklarını daha da anlamış olursunuz. 


Tüm üyeler içeriklere yorum ekleyerek katkıda bulunabilir : Yorum Gir

Misafir Yorumları
Bu Sayfayı Paylaş:

İletişim Bilgileri

Takip Et

Her Hakkı Saklıdır. Bu sitede yayınlanan tüm bilgi ve fikirlerin kullanımından fibiler.com sorumlu değildir. Bu sitede üretilmiş , derlenmiş içerikleri, fibiler.com'u kaynak göstermek koşuluyla kendi sitenizde kullanılabilirsiniz. Ancak telif hakkı olan içeriklerin hakları sahiplerine aittir