Veri

Albert Einstein'ın 1905 Yılı İçinde Annalen der Physik Dergisinde Yayınlanan Fizik İçin Çok Önemli Dört Makalesi

Albert Einstien'ın 1905'te Annalen der Physik dergisinde fizik için çok önemli olan dört makalesi yayınlandı. Bu makaleler aşağıdaki gibidir : 

  • Fotoelektrik olayı ilgili yazı. Işığın Oluşumu ve Dönüşümü Üzerine Bir Görüş - Über einen die Erzeugung und Verwandlung des Lichtes betreffenden heuristischen Gesichtspunkt. - On a Heuristic Viewpoint Concerning the Production and Transformation of Light. (17 martta yazılmış, dergiye 18 martta gönderilmiş ve dergide 9 haziranda yayınlanmıştır)
  • Brown hareketi ile ilgili yazı. Durağan Bir Sıvı İçindeki Asıltı Parçacıklarının Moleküler Kinetik Kuramı Çerçevesindeki Hareketleri Üzerine - Über die von der molekularkinetischen Theorie der Wärme geforderte Bewegung von in ruhenden Flüssigkeiten suspendierten Teilchen - On the Motion of Small Particles Suspended in a Stationary Liquid, as Required by the Molecular Kinetic Theory of Heat. (mayıs başında yazılmış, dergiye 11 mayısta ulaşmış ve 18 mayısta yayınlanmış)
  • Özel göreliliğin açıklandığı yazı. Devingen Cisimlerin Elektrodinamiği Üzerine - Zur Elektrodynamik bewegter Körper - On the Electrodynamics of Moving Bodies (30 haziranda dergiye ulaşmış, 26 eylülde yayınlanmıştır )
  • Enerji kütle eşitliği ile ilgili yazı. Bir Cismin Eylemsizliği Enerji İçeriğine Bağlı mıdır? - Ist die Trägheit eines Körpers von seinem Energieinhalt abhängig ? - Does the Inertia of a Body Depend Upon Its Energy Content? (dergiye 27 eylülde ulaşmış ve 21 kasımda yayınlanmıştır)

 

zafer.teker , 27.09.2014

Bu Sayfayı Paylaş:

Fibiler Üyelerinin Yorumları


Tüm üyeler içeriklere yorum ekleyerek katkıda bulunabilir : Yorum Gir

Misafir Yorumları
Bu Sayfayı Paylaş:

İletişim Bilgileri

Takip Et

Her Hakkı Saklıdır. Bu sitede yayınlanan tüm bilgi ve fikirlerin kullanımından fibiler.com sorumlu değildir. Bu sitede üretilmiş , derlenmiş içerikleri, fibiler.com'u kaynak göstermek koşuluyla kendi sitenizde kullanılabilirsiniz. Ancak telif hakkı olan içeriklerin hakları sahiplerine aittir