Bu Sayfayı Paylaş:

İpucu

Hangi Windows İşletim Sistemi Kullandığınız Öğrenme

Windows İşletim sistemin hangi sürümünü kullandığınız öğrenmek için This PC (Benim Bilgisayarım) kullanılır. , Bunu öğrenmek için masa üstündeki This PC'e (veya Benim Bilgisayarım) sağ tıklanır. Properties (Özellikler) tıklanır. Açılan pencereden Windows edition (windows sürümü) bölümünden hangi Windows olduğu görülebilir.

İpucu

Benim Bilgisayarım Simgesinin Masüstünde Görünmesi

Windows'da masaüstünde eğer Benim Bilgisayarım (This PC) gözükmüyorsa,
Masaüstünde sağ tıklayıp Kişiselleştirme (Personalize) tıklanır. Oradan Temalar (Goto Themes) seçilir. Oradan Masaüstü simge ayarları (Desktop Icon Settings) tıklanır.
Aynı yere Windows Başlat (Start) - Ayarlar (Settings) - Masaüstü simge ayarları (Desktop Icon Settings ) şeklinde de gidilebilir. Açılan pencerede Bilgisayarım (Computer) onaylı hale getirilir ve Uygula (Apply) düğmesine tıklanır.

İpucu

Windows Komut Satırının Açılması

Windows'da komut satırını açmak için Windows'da Ara (Search) alanına cmd yazılıp enter düğmesine basılır. Veya Windows 10 öncesi Başlat'tan Çalıştır (Start - Run) kullanılarak cmd komutu yazılabilir.
Veya Windows Explorer (windows gezgini) açıksa adares alanına cmd yazıp enter yaparsanız komut satırı açılır. .

İpucu

Bilgisayarınızı Visual Basic Script İle Konuşturmak ve Cinsiyetini Anlamak

Visual Basic Script ile hazırlayacağınız bir script ile bilgisayarınızı konuşturabilir ve cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki script'i bir dosyaya yazıp konus.vbs olarak kaydedin.

CreateObject("SAPI.SpVoice").Speak"I Love You"

Kaydettiğiniz bu dosyaya çift tıkladığınız zaman bilgisayar konuşacak ve "I Love You" diyecektir. Çıkan ses bazı bilgisayarlarda bay , bazı bilgisayarlarda bayan sesi olmaktadır. 


İpucu

Laptop'da Ekran Görüntüsü Alma

Bazı laptoplar da insert tuşu yoktur. Ancak prt sc tuşu vardır. Ekran görüntüsünü almak için fn (function) tuşu basılı iken bu prt sc tuşuna birlikte basmanız gerekebilir.

İpucu

Windows'da Java ve JDK Kurulumu ve Versiyonu Hakkında Bilgi Elde Etmek

Windows'da JDK kurulumu varsa ve versiyonu nedir öğrenmek istediğinizde komut satırından


java -versionkomutu girilir.Eğer


D:\Users\zteker>java -version
'java' is not recognized as an internal or external command,
operable program or batch file.şeklinde bir cevap alıyorsanız JDK kurulu değil demektir. Ancak emin olmak için C:\Program Files veya C:\Program Files (x86) altında Java klasörüne bakabilirsiniz. Bu klasörlerde jre dizini varsa sadece runtime vardır ve JDK yoktur.Eğer JDK var ise şuna benzer bir şey görülmelidir :


java version "1.8.0_31"
Java(TM) SE Runtime Environment (build 1.8.0_31-b13)
Java HotSpot(TM) Client VM (build 25.31-b07, mixed mode, sharing)Başlat (Start) menüsünden About Java'ya tıklarsanız :

çalışma ortamın versiyonunu öğrenebilirsiniz :

Görüldüğü gibi runtime ortamının 7 olduğu görülüyor.

İpucu

Windows JDK 8 Kurulumu
Öncelikle kurulum dosyasını indirmeniz gerekir. Bunun için www.oracle.com/java/technologies/javase/javase-jdk8-downloads.html kullanılabilir. Windows için ilgili (64 bit windows için jdk-8u251-windows-x64.exe) dosyası indirilir.Oracle hesabınız yok ise yaratmanız gerekir var ise login olmanız gerekiyor. Ardından exe dosyası indirilmeye başlanır. Kurulum da next next diyerek kolay bir şekilde gerçekleşmektedir.

Kurulum tamamlanınca doğrumamak için komut satırından java -version komutu yazılır.


D:\Users\zteker>java -version
java version "1.8.0_251"
Java(TM) SE Runtime Environment (build 1.8.0_251-b08)
Java HotSpot(TM) 64-Bit Server VM (build 25.251-b08, mixed mode)
bu şekilde bilgi geldiğinde kurulum tamamlanmıştır.Bu Sayfayı Paylaş:

İletişim Bilgileri

Takip Et

Her Hakkı Saklıdır. Bu sitede yayınlanan tüm bilgi ve fikirlerin kullanımından fibiler.com sorumlu değildir. Bu sitede üretilmiş , derlenmiş içerikleri, fibiler.com'u kaynak göstermek koşuluyla kendi sitenizde kullanılabilirsiniz. Ancak telif hakkı olan içeriklerin hakları sahiplerine aittir