İçerikler :

Halklar Arasındaki Gelişmişlik Farklılığı Coğ.. İlkel Toplumdaki İnsanlar Gelişmiş Toplumlard.. İnsanlar Neden Farklı Kıtalarda Farklı Hızda .. Jared Mason Diamond Kargo Neden Avrupalılar Amerika'yı Keşfetti de Amer.. Neden Avrupalı ve Asyalı Halklar Zenginlik Ve.. Sıcak ve Nemli Yerlerde Yaşayan İnsanların Ya.. Tüfek, Mikrop ve Çelik Tüfek, Mikrop ve Çelik Belgeseli Tüfek, Mikrop ve Çelik Kitabı Akademik Bir Ki.. Tüfek, Mikrop ve Çelik Kitabının Arka Kapağın.. Tüfek Mikrop ve Çelik Kitabı Avrupa Merkezli .. Tüfek Mikrop ve Çelik Kitabı Hakların Birbirl.. Tüfek Mikrop Ve Çelik Kitabının Kapağı Tüfek Mikrop ve Çelik Kitabının Özeti Tüfek Mikrop ve Çelik Kitabının Tek Cümlelik .. Tüfek Mikrop ve Çelik Kitabının Yazılmasına S.. Tüfek Mikrop ve Çelik Kitabı Pulitzer Ödülü K.. Tüfek Mikrop ve Çelik Kitabı Uygarlık İyi Bir..

Bu Sayfayı Paylaş:

Kavram

Kargo

Tanım: Yeni Gine dilinde her türlü eşyaya verilen isim

Materyal

Tüfek Mikrop Ve Çelik Kitabının Kapağı

Tüfek Mikrop Ve Çelik kitabının Türkiye'deki baskısının (Tübitak Popüler Bilim Kitapları) kapağını gösteren resim. upload.wikimedia.org üzerinden gösterilmektedir.

Veri

Tüfek, Mikrop ve Çelik Kitabının Arka Kapağındaki Yazı

Tüfek, Mikrop ve Çelik kitabının arka kapağınındaki yazı aşağıdaki gibidir. 

"Neden Avrupalılar Amerika'yı keşfetti de Amerikalılar Avrupa'yı keşfetmedi?" Bu basit sorunun ardında insanlığın MÖ 11.000'den günümüze tarihi gizli. Fizyoloji profesörü Jared Diamond, Tüfek, Mikrop ve Çelik'te, aklımıza gelmeyen, geldiğinde çocukça bulduğumuz soruların yanıtlarını araştırırken, tarımın başlamasından yazının buluşuna, dinlerin ortaya çıkışından imparatorlukların kuruluşuna, tarihin seyrini belirleyen pek çok önemli adımı ayrıntısıyla inceliyor. İnsan toplulukları arasındaki farklılıkların, eşitsizliklerin nedenlerini, temellerine inmeye çalışarak sorguluyor; günümüz dünyasını biçimlendiren etkenlerin izini sürüyor... biyoloji, jeoloji, arkeoloji, coğrafya gibi değişik bilim dallarından beslenen, "Batılı" koşullanmalardan arınmış, geleceği gösteren bir tarih kitabı. 


Veri

Tüfek Mikrop ve Çelik Kitabının Yazılmasına Sebep Olan Soru

Tüfek Mikrop ve Çelik kitabının yazılmasının nedeni Yali adında Yeni Gine'li bir siyasetçinin kitabın yazarına (Jared Diamond) aşağıdaki soruyu sormasıdır : 

"Neden siz beyazların bu kadar çok kargosu var , bunları Yeni Gine'ye neden getirdiniz ve biz siyahların kendi kargosu neden bu kadar az ?"

Not : Kargo , Yeni Gine dilinde her türlü eşya , alet.

Jared Diamond bu soruya cevap verebilmek için çalışmış ve Tüfek Mikrop ve Çelik kitabını yazmıştır. 


Veri

Tüfek Mikrop ve Çelik Kitabının Tek Cümlelik Özeti

Tüfek Mikrop ve Çelik'ın özeti yazar tarafından (Jared Diamond) tek cümle ile aşağıdaki gibi açıklamıştır : 

"Tarih farklı halklar için farklı yönde gelişti ama bu çevresel farklardan dolayı böyle oldu , o halkların biyolojik farklılıklarından dolayı değil"

Kitap yukarıdaki cümleyi ispatladığını savunmaktadır. 

 


Olay

Tüfek Mikrop ve Çelik Kitabı Pulitzer Ödülü Kazanmıştır

Tarih : 1998
Yer/Konum : A.B.D

1998 yılıdan Edebiyat Dışı kategorisinde Tüfek Mikrp ve Çelik kitabı Pulitzer ödülü kazanmıştır. 


Sav

Halklar Arasındaki Gelişmişlik Farklılığı Coğrafyaya Bağlıdır

Tarih farklı halklar için farklı yönde gelişti ama bu çevresel farklardan dolayı böyle oldu biyolojik farklılıklardan ötürü değil.

Sav

Tüfek, Mikrop ve Çelik Kitabı Akademik Bir Kitap Değildir

"Tüfek, Mikrop ve Çelik" kitabı akademik bir kitap değildir.

Sav

Tüfek Mikrop ve Çelik Kitabı Hakların Birbirlerine Üstünlüğünü Durumunu Haklı Göstermiştir

Tüfek Mikrop ve Çelik kitabı bir halkın başka halklara nasıl üstünlük kurduğunu açıklaması bu üstünlüğü haklı gösterilmesine sebep olmaktadır ve üstünlüğün kaçınılmaz ve önlemez bir şey olduğu anlamına gelmektedir.

Sav

Tüfek Mikrop ve Çelik Kitabı Avrupa Merkezli Bir Tarih Anlayışı Ürünüdür

Tüfek Mikrop ve Çelik kitabı Avrupa üstünlüğünü haklı gösteren Avrupa Merkezli tarih anlayışına uygun bir kitaptır.

Sav

Tüfek Mikrop ve Çelik Kitabı Uygarlık İyi Bir Şeymiş Gibi Bahsedilmektedir

Tüfek Mikrop ve Çelik kitabı halkların üstünlüğü kavramı ile sanki uygarlık iyi bir şeymiş , uygar olmayan toplumlar mutsuzmuş gibi gösterilmektedir.

Sav

Sıcak ve Nemli Yerlerde Yaşayan İnsanların Yaratıcılığı ve Enerjisi Azdır

Sıcak ve nemli yerlerde yaşayan insanların yaratıcılığı ve enerjisi soğuk ülkelerde yaşayanlara göre daha azdır.

Sav

İlkel Toplumdaki İnsanlar Gelişmiş Toplumlardaki İnsanlardan Daha Zekidir

İlkel toplumdaki insanlar gelişmiş ve sanayileşmiş toplumlardaki insanlardan daha zekidir.

Kişi

Jared Mason Diamond

Fizyolog ve popüler bilim yazarı. "Tüfek, Mikrop ve Çelik" kitabı ve bu kitaptaki savunduğu fikirleri ile tanınmıştır.

Eser

Tüfek, Mikrop ve Çelik

Sahipleri : Jared Diamond
Farklı kıtalarda ve yerlerde yaşayan insanların gelişmişlik farklarını coğrafyaya dayanarak açıklayan kitap. Kitabın orjinal adı "Guns, Germs, and Steel: The Fates of Human Societies" dir.

Kaynak

Tüfek, Mikrop ve Çelik Belgeseli

Tüfek, Mikrop ve Çelik kitabında Jared Mason Diamond'ın savunduğu görüşlerin anlatıldığı belgesel. Belgeselde farklı kıtalarda ve yerlerde yaşayan insanların gelişmişlik farklarını coğrafyaya dayanarak açıklamaktadır.

Kaynak

Tüfek Mikrop ve Çelik Kitabının Özeti

Tüfek Mikrop ve Çelik kitabının özetleyen pdf belgesinin bulunduğu sayfa. www.ozetkitap.com sitesine bağlantı sağlanmaktadır.Bu Sayfayı Paylaş:

İletişim Bilgileri

Takip Et

Her Hakkı Saklıdır. Bu sitede yayınlanan tüm bilgi ve fikirlerin kullanımından fibiler.com sorumlu değildir. Bu sitede üretilmiş , derlenmiş içerikleri, fibiler.com'u kaynak göstermek koşuluyla kendi sitenizde kullanılabilirsiniz. Ancak telif hakkı olan içeriklerin hakları sahiplerine aittir