Bu Sayfayı Paylaş:

Kavram

Digital Audio Workstation - DAW - Dijital Ses İşleme İstasyonu

Tanım: Bilgisayar ve benzeri elektronik bir sistemde, ses kayıt edilmesi, düzenlenmesi, karıştırılması gibi işlemlerinin yapıldığı ortam.

Kavram

Home Studio

Tanım: Kişisel evlerde kurulu olan Dijital Ses İşleme İstasyonlarına (Digital Audio Workstation , DAW) verilen bir ad

Kavram

Mikrofon

Tanım: Sesi elektriğe akımına çeviren her türlü elektronik alet. Mikrofon, havada ses nedeniyle oluşan titreşimleri elektrik akımının titreşimlerine çevirir.

Kavram

Condenser Mikrofon - Kondenser Mikrofon- Yoğunlaştırıcı Mikrofon

Tanım: Daha çok müzik aletleri ile üretilen müziklerde ve kaliteli ses kayıtı için kullanılan, seslere duyarlı bir mikrofon çeşidi. Seslere duyarlı olduğu için olabildiğince sessiz ortamlarda kullanılmalıdır.

Kavram

Dinamik Mikrofon

Tanım: Daha çok güçlü seslerin olduğu sesleri kaydetme amacıyla kullanılan bir mikrofon çeşidi. Kondenser Mikrofonlara göre ses aralıkları ve duyarlılıkları azdır.

Kavram

Audacity

Tanım: Ses kayıtı yapmak ve düzenlemek kullanılan açık kaynak kodlu bir yazılım.

Kavram

Referans Monitörü

Tanım: Sesi olabildiğince gerçek ses değerine yakın bir şekilde veren bir hoparlör türü. Ses ile ilgili içerik üretenler tarafından tercih edilir.

Kavram

Referans Kulaklık

Tanım: Sesi olabildiğince gerçek ses değerine yakın bir şekilde dinlemeyi sağlayan bir kulaklık türü. Ses ile ilgili içerik üretenler tarafından tercih edilir.

Kavram

ISRC - International Standard Recording Code - Uluslararası Standart Kayıt Kodu

Tanım: Bir müzik kaydına veya müzikli videoya atanan benzersiz bir uluslararası kod. 12 rakamlı sayı ve karakterlerden oluşan bir koddur.Bu Sayfayı Paylaş:

İletişim Bilgileri

Takip Et

Her Hakkı Saklıdır. Bu sitede yayınlanan tüm bilgi ve fikirlerin kullanımından fibiler.com sorumlu değildir. Bu sitede üretilmiş , derlenmiş içerikleri, fibiler.com'u kaynak göstermek koşuluyla kendi sitenizde kullanılabilirsiniz. Ancak telif hakkı olan içeriklerin hakları sahiplerine aittir