Bu Sayfayı Paylaş:

Kavram

Ray - Demiryolu

Tanım: Tren, tramvay, metro, feniküler gibi taşıtların üzerinde yol aldığı demirden (veya başka bir metalden) yol

Kavram

Raylı Sistemler

Tanım: Tren, tramvay, metro, feniküler gibi ray üzerinde giden araçlardan oluşan taşıma ve ulaşım sistemleri

Kavram

ETCS - European Train Control System - Avrupa Tren Kontrol Sistemi

Tanım: Avrupa'da kullanılan, bir merkezden trenlerin sinyalizasyon ile kontrol edilebildiği sistem.

Kavram

GSM R - GSM Railway

Tanım: Avrupa'da kullanılan, tren taşımacılığına göre özelleştirilmiş GSM (Global System for Mobile Communications, kablosuz iletişim) sistemi.

Kavram

ERTMS - European Rail Traffic Management System - Avrupa Demiryolu Trafiği Yönetim Sistemi

Tanım: Avrupda'da kullanılan, demiryolu trafiğini yönetmen amacıyla geliştirilen bir protokol. Avrupa'daki ülkelerin aynı sinyalizasyon alt yapısını kullanması hedeflenmiştir ve bu şekilde ülkeden ülkeye trenlerin geçişleri daha sorunsuz olmuştur. ETCS ile GSM R nin birleşmesi gibi düşünülebilir.

Kavram

EN 50128

Tanım: Demiryolu kontrol ve koruma uygulamalarında kullanılmak üzere programlanabilir elektronik sistemler için yazılım geliştirme sürecini ve teknik gereklilikler için geliştirilmiş bir CENELEC (Avrupa Elektroteknik Standardizasyon Komitesi) standartı.Bu Sayfayı Paylaş:

İletişim Bilgileri

Takip Et

Her Hakkı Saklıdır. Bu sitede yayınlanan tüm bilgi ve fikirlerin kullanımından fibiler.com sorumlu değildir. Bu sitede üretilmiş , derlenmiş içerikleri, fibiler.com'u kaynak göstermek koşuluyla kendi sitenizde kullanılabilirsiniz. Ancak telif hakkı olan içeriklerin hakları sahiplerine aittir