Bilgi/Açıklama

Ortam ve Sunucu

Çalıştırma Ortamı

PHP Temel Bileşenler

PHP ile geliştirme yapabilmek için çeşitli ortamlara gereksinim duyulur. Bunlardan en önemlileri:
  • Örün Sunucu (Web Server) : HTTP protokolü üzerinden, istemci veya tarayıcılara HTML ve öteki türdeki içerikleri sunmak için yapılmış HTTP sunucuları gereklidir. Bunlardan en bilenleri şunlardır: Apache Web Server, Internet Information Server
  • PHP Motoru (PHP Engine) : Bir örün sunucunun PHP çalıştırabilecek duruma gelmesini sağlayan yazılımlardır. Bunlardan en bilinenlerden biri Zend Engine adlı üründür.
  • SQL Veritabanı (SQL Database) : Her ne kadar koşul olmasa da, neredeyse tüm uygulamalar bir veritabanı kullanır. O yüzden PHP ile birlikte genellikle bir veritabanı da kurulur. Bunlardan en yaygın olanlarından birisi MySQL ürünüdür.

AMP - Apache MySQL PHP

PHP geliştirme için gerekli olan araçlar genellikle birlikte kurulur. Bunlardan en temel olanları; Apache Web Server, MySQL ve PHP Engine olduğu için, bunları birlikte kuran türlü paketler bulunmaktadır.
Önceleri LAMP (Linux Apache MySQL Perl) biçiminde bir paket anlayışı vardı. Buna göre Linux işletim sistemi kurulur, onun üzerinde de Apache Web Server, MySQL ve Perl Engine kurulurdu. Ancak zamanla Perl gözden düştü ve yerine PHP geldi ve bu pakete de LAMP denmeye devam edildi. Öte yandan, PHP diline almaşık olarak Python da kullanılmaya başlandı ve bu bileşime de LAMP adı verilmektedir.
Linux için kullanılan LAMP çözümünün Windows işletim sistemi için sürümleri de çıkmış, adına WAMP (Windows Apache MySQL Perl/PHP/Python) denmiştir. Hem Linux hem de Windows için çalışan paketlere de XAMP adı verilmektedir. Buradaki X, herhangi bir işletim sistemi anlamına gelmektedir. Hem Perl hem de PHP desteği olduğu için XAMPP adı da verilmektedir ki böyle bir AMP dağılımı da bulunmaktadır.
MySQL veritabanı, önce Sun firması tarafından satın alınması ve Sun firmasının da Oracle firması tarafından alınmasıyla, rakiplerinden birisi olan Oracle kurumunun eline geçmiş oldu. Ancak MySQL veritabanının kurucusu, MariaDB adında, MySQL kodlarından çatallanmış yeni bir sunucu geliştirdi. O yüzden AMP paketlerindeki M harfi MySQL yerine MariaDB anlamına da gelebilmektedir. Ancak bir çok kişi, adı MariaDB de olsa, MySQL için çalışan kodlar aynen MariaDB için de çalıştığı için, yine MySQL adını kullanmaktadır.
tekzaf tarafından 04.11.2018 tarihinde eklenmiş/güncellenmiştir.

Bu Sayfayı Paylaş:

Fibiler Üyelerinin Yorumları


Tüm üyeler içeriklere yorum ekleyerek katkıda bulunabilir : Yorum Gir

Misafir Yorumları
Bu Sayfayı Paylaş:

İletişim Bilgileri

Takip Et:

Her Hakkı Saklıdır
Bu sitede yayınlanan tüm bilgi ve fikirlerin kullanımından fibiler.com sorumlu değildir.
Bu sitede üretilmiş , derlenmiş içerikleri, fibiler.com'u kaynak göstermek koşuluyla kendi sitenizde kullanılabilirsiniz. Ancak telif hakkı olan içeriklerin hakları sahiplerine aittir