Bilgi/Açıklama

Java Kursu

Godoro Java kursunun konuları ve açıklaması

Java Nedir?

Java, en ya çok kullanılan izlendirme dili (programming language) veya yazılım geliştirme dili (software development language) adı verilen seçeneklerinden birisidir. Java ile geliştirilen uygulamalar neredeyse her işletim düzeni (operating system) üzerinde çalışmaktadır. Bir başka özelliği de bütünüyle nesne yönelimli izlendirme (object-oriented programming)yöntemiyle geliştirme yapılmasını sağlamasıdır.
Java dili masaüstü (desktop), gezici (mobile) ve örün (web) ortamlarında kullanılabilmektedir. Ancak girişim (enterpise) uygulamlarda, başka bir deyişle büyük kurumlarda kullanımı çok yaygındır. Bunun dışında Android işletim düzeninin de temel geliştirme dili Java olarak belirlenmiştir. Öte yandan masaüstü alanında kullanımı öteki çevrelere göre azdır.

Uygulamaları

Java Girişim (Java Enteprise)

Java dilinin en çok kullanıldığı konu girişim yazılımı(enterprise software) alanıdır. Bu tür yazılımlar genelde örün (web) altyapısıyla çalışsa da daha çok Genelağ (Internet) üzerinde değil İçağ (Intranet) üzerinde kullanılır. Örün geliştirmenin olağan biçimleri dışında bir çok çatı (framework) bulunmaktadır. Bir çok kişi için Java dilinin yeğlenmesinin nedeni dilin kendisindeki özelliklerden çok, geniş bir alanda bir çok betiklik (library) ve çatı (framework) içermesidir. Java diliyle girişim izlendirmede Java Girişim Eğrimi (Java Enterprise Edition) adı verilen bir ölçün (standard) bulunmaktadır. Çok kullanılan betiklik ve çatılar bu eğrimin bir parçası durumundadır.

Java İstemci (Client)

Java İstemci (Client) teknolojileri masaüstü (desktop) ve gezici (mobile) çevreleri için kullanılır. Java, her ne denli masaüstü (desktop) ortamlarda ilişkin olarak az kullanılsa da, gelişmiş masaüstü araçlarına sahiptir. Görsel kullanıcı arayüzü araçları her işletim düzeninde çalışmaktadır. Ancak, teknoloji dışı nedenlerle, masaüstü alanlarda kullanımı düşük düzeyde kalmıştır. Öte yandan, gezici (mobile) akıllı telefonlardan önce çok yaygın bir kullanıma ulaşmıştır. Neredeyse her cep telefonunda C/C++ dilinin yanında Java uygulamaları geliştirilmiştir. C/C++ diline göre daha yavaş olsa da çok daha kolay geliştirme yapılabiliyor olması gezici aygıtlar için Java dilinin yeğlenmesini sağlamıştır. Ancak zamanla akıllı telefonlar ortaya çıkınca Java gezici uygulamlarının kullanımı azalmıştır. Ancak akıllı telefonlarda en yaygın kullanılan Android işletim düzeninde de, Java Gezici adı verilen sürümle ilişkili olmasa da Java diliyle geliştirme yapılmaktadır.
İstemci yakasındaki betiklikler hem görsel (visual) konular hem de veritabanı gibi sunuculara bağlanmak için gerekli bütünleşme (integration) özelliklerini içerir. Bu teknolojilerin tümüne birden Java Ölçün Eğrimi (Java Standard Edition) adı verilir. Öte yandan gezici (mobile) uygulamalar için gelitirilen teknolojilerin oluşturduğu bütün de Java Gezici Eğrimi (Java Mobile Edition) diye adlandırılır. İki eğrim de Java dilindeki ortak yapıları içerir. Temel ayrılık içerdikleri betikliklerde ve kullanım alanlarındadır.

Android Java

Java dili Android işletim düzeninin temel geliştirme dilidir. Ancak Kotlin adı verilen, kimine göre Java dilinden daha kolay olan dillerle geliştirme yapmak da, pek yaygın olmasa da, olanaklıdır. Android, Java dilini kullansa da uygulama geliştirme için çizgeli kullanıcı arayüzü (graphical user interface) için ayrı bir betiklik (library) kullanmaktadır. Bunun dışında veri (data) ile ilgili konularda da, kimi durumda ölçün (standard) Java betikliklerini kullanmakta, kimi durumda da kendine özgü betiklikler içerebilmektedir.

Java Konuları

Temeller (Fundementals)

Bir Java geliştiricisinin temel bilgiler ve nesneye-yönelik izlendirme (object-oriented programming) gibi konuları bilmesi gerekir. Öncelikle nesne (object) kavramı, kapçıklama (encapulation) ve çekirdek (bean) özellikleri ile birlikte öğrenilmelidir. Bundan sonra nesnelerin bir arada, etkileşimli kullanımı için bileşim (composition) konusu kavranmalıdır. En karmaşık konulardan olan kalıtım (inheritance), soyut sınıf (abstact class) ve arayüz (interface), çokbiçimlilik (polymorphism) konuları anlaşılmalıdır. Bunların dışında Java ortamındaki bir çok temel betliklik (library) öğrenilmelidir. Bunlara örnek olarak sicim (string) işlemleri, konsol (console), akım (stream) ve giriş-çıkış (input/output), çok yivli izlendirme (multi-threaded programming) verilebilir.

İstemci (Client)

Java masaüstü (desktop) konuları da, gerek istemci uygulamları geliştirmeyi öğrenmek için gerekse Java ile nesne yönelimli izlendirme yapmayı kavramak için öğrenilebilir. Masaüstünde AWT (Soyut Pencereleme Takımı), Swing ve JavaFX teknolojileri bulunmaktadır. Özellikle yeni başlayanlar için görsel uygulamalar geliştirilmesi öğrenme sürecini daha kolay kılabilmektedir.
İstemci uygulamaları çizgeleme (graphics), diriltme (animation) ve oyun (game) geliştirme için de bir giriş oluşturmaktadır. Java dili bu ortamlarda az kullanılsa da geliştirme kolaylığı ve her aygıtta çalışma özelliği nedeniyle görsel gelişirme için oldukça çekici bir seçenek olarak ortaya çıkmaktadır.

Java ile Birlikte Bilinmesi Gerekenler

Java dili genellikle tek başına kullanılmaz. Bu yüzden örün ön-uç (web front-end) ve veritabanı arka-uç (database back-end) dillerini de bilmek gerekir.

Örün Ön-Uç (Web Front-End)

Java dilinde örün geliştirme Servlet/JSP teknolojileri Java Girişim alanına girse de genelde temel olarak görüldüğünden Java konusu sayılmaktadır. bir örün yerliği (web site) gelişirmek için gerekli teknolojiler bunlardır. HTML, CSS, JavaScript gibi örün (web) dilleri bilinmesi gerekenler arasındadır. Olağan gelişirme betiklikleri yanında MVC tekniğiyle geliştirme için JSF ve benzeri çatılar da bulunmaktadır.

Veritabanı Arka-Uç (Back-End)

Java ile birlikte SQL, XML ve JSON gibi data (veri), veritabanı (database) ve iletileme (messaging) dillerinin bilinmesi gerekir. SQL veritabanlarına bağlanmak için JDBC betikliği öğrenilmesi gereklidir. Bunun dışında XML için JAXP, JSON için de JSONP betikliklerini bilmek gereklidir. Bu teknolojileri hem Java bilmek hem de ön-uç geliştirme (front-end development geliştirme) ve arka-uç (back-end development) için bir giriş oluşturmak için öğrenmek gereklidir. Olağan geliştirme betiklikleri yanında ORM tekniğiyle geliştirme için JPA ve benzeri çatılar bulunmaktadır.
Detaylı bilgi için: Tıklayınız
tekzaf tarafından 09.01.2019 tarihinde eklenmiş/güncellenmiştir.

Bu Sayfayı Paylaş:

Fibiler Üyelerinin Yorumları


Tüm üyeler içeriklere yorum ekleyerek katkıda bulunabilir : Yorum Gir

Misafir Yorumları
Bu Sayfayı Paylaş:

İletişim Bilgileri

Takip Et:

Her Hakkı Saklıdır
Bu sitede yayınlanan tüm bilgi ve fikirlerin kullanımından fibiler.com sorumlu değildir.
Bu sitede üretilmiş , derlenmiş içerikleri, fibiler.com'u kaynak göstermek koşuluyla kendi sitenizde kullanılabilirsiniz. Ancak telif hakkı olan içeriklerin hakları sahiplerine aittir