Bu Sayfayı Paylaş:

Kişi

Hesiodos

M.Ö 8. yüzyıllarda Antik Yunan döneminde yaşamış, epik şiirleri ile ünlü ozan. İşler ve Günler adı eserinde tarihi bilgilerde vermiştir. Theogonia (Tanrıların Doğuşu) adında bir eseri de bulunmaktadır.

Eser

Theogonia - Tanrıların Doğuşu

Sahipleri : Hesiodos
Evrenin oluşumunu, tanrılar ve tanrıların tarihi hakkında bilgi, insanın ortaya çıkışı ile ilgili bilgiler veren epik bir şiir.

Eser

İşler ve Günler

Sahipleri : Hesiodos
İnsanın geçmişini anlatan, insanlara geleceği ile ilgili nasihat veren epik bir şiir. Şiirde, insanın çağlarını 5 döneme ayırmış ve olumsuza doğru bir gidiş olduğunu söylemiştir. Bu görüşe Çağlar Öğretisi adı verilir.

Kavram

Theogonia

Tanım: İnsanların ve varlıkların kökenini ve ortaya çıkışını Tanrıya bağlayan görüş. İsim Hesiodos'un Theogonia (Tanrıların Doğuşu) adlı eserinden gelmektedir.Bu Sayfayı Paylaş:

İletişim Bilgileri

Takip Et

Her Hakkı Saklıdır. Bu sitede yayınlanan tüm bilgi ve fikirlerin kullanımından fibiler.com sorumlu değildir. Bu sitede üretilmiş , derlenmiş içerikleri, fibiler.com'u kaynak göstermek koşuluyla kendi sitenizde kullanılabilirsiniz. Ancak telif hakkı olan içeriklerin hakları sahiplerine aittir