İçerikler :

Bu Sayfayı Paylaş:

Kişi

Giambattista Vico - Giovan Battista (Giambattista) Vico

1668 ile 1744 yılları arasında yaşamış, Aydınlanma çağının en önemli aydınlarından olan İtalyan filozof , tarihçi ve hukukçu. En önemli eseri La Scienza Nuova (Yeni Bilim)'dir.

Kavram

Sivil

Tanım: Giambattista Vico'un Yeni Bilim (La Scienza Nuova) adlı eserinde kullandığı , insanların yaratmış olduğu tüm kültür ve medeniyet anlamına gelen terim

Sav

Vico Yaşadığı Çağdaki Doğa Bilimci Bilgi Anlayışına ve Descartesçı Bilim ve Felsefeye Karşı Çıkan İlk Düşünürdür

Vico yaşadığı çağdaki doğa bilimci bilgi anlayışına ve Descartes'çı bilim ve felsefeye karşı çıkan ilk düşünürdür

Kavram

Verum Et Factum Convertuntur

Tanım: Doğruluk ile olgu (yapılan) birbirine dönüştürülür anlamına gelen, Giambattista Vico'nun bir ifadesi. İnsanlığın yapıp ettiklerini yine ancak insanın bilebileceğini belirtir. Çünkü olgu ve doğruluk insanın yaşamında iç içe geçmiştir.

Kavram

Verum Esse Ipsum Factum

Tanım: Doğru ile yapılan özdeştir anlamına gelen, Giambattista Vico'nun bir ifadesi. Yapılmış olan şeyin aynı zamanda doğru olduğunu belirtir

Sav

Vico Tarih Düşmanı Decartes'e Karşı Bir Tarih Fedaisidir

Giambattista Vico tarih düşmanı Decartes'a karşı bir tarih fedaisidir

Kavram

Corso

Tanım: Giambattista Vico tarafından insanlığın olumlu bir şekilde ilerlemesi anlamına gelen bir ifade. İnsanlığın yıkılması ve felaketi için Ricorso ifadesini kullanır.

Kavram

Ricorso

Tanım: Giambattista Vico tarafından insanlığın felaket ve yıkılması anlamına gelen bir ifade. İnsanlığın olumlu bir şekilde ilerlemesi için Corso ifadesini kullanır.

Veri

Vico Çağları Üç Ayırmaktadır

Giambattista Vico, çağları üçe ayırmaktadır :
  • Tanrılar Çağı : Tanrıların egemen olduğu, Teokratik ve poetik bir çağdır. Dili kutsaldır
  • Kahramanlar Çağı : Aristokratik yasalar hüküm sürer ve Mitolojik ve poetiktir. Dili simgeseldir.
  • İnsanlık Çağı : İnsan ve doğayı eşit kabul eden Cumhuriyetler ve Monarşiler dönemidir. Rasyoneldir (usçu) ve dili de dünyevidir.

Sav

Vico, Descartesçı Bilim-Metafizik Anlayışına Meydan Okuyabilen Bir Bilgi Kuramı Geliştirmiştir

Giambattista Vico, Descartesçı bilim-metafizik anlayışına meydan okuyabilen bir bilgi kuramı geliştirmiştirBu Sayfayı Paylaş:

İletişim Bilgileri

Takip Et

Her Hakkı Saklıdır. Bu sitede yayınlanan tüm bilgi ve fikirlerin kullanımından fibiler.com sorumlu değildir. Bu sitede üretilmiş , derlenmiş içerikleri, fibiler.com'u kaynak göstermek koşuluyla kendi sitenizde kullanılabilirsiniz. Ancak telif hakkı olan içeriklerin hakları sahiplerine aittir