İçerikler :

Banner Yayınlama FCL Fibi Fibilemek fibiler.com Fibiler.com'a Eklenen İçeriklerde ve Seçimler.. Fibiler.com'un Facebook Sayfası Fibiler.com'un Google+ Sayfası Fibiler.com'un Logosu Fibiler.com'un Twitter Hesabı Fibiler.com Ekran Görüntüsü Fibiler.com Hakkında Fibiler.com portalının daha başarılı olması i.. Fibiler Hakkında Fibiler ve Godoro Hakkında Godoro ve FiBiler Hakkında İçerik Sağlayıcı Olun Birlikte Kazanalım

Bu Sayfayı Paylaş:

Kavram

fibiler.com

Tanım: Fikir ve Bilgi sunan ve üyelerin bu fikir ve bilgi konusunda görüşlerini alan portal

Veri

Fibiler.com Hakkında

Fibiler.com Nedir ? 

FiBiler bir fikir ve bilgi sitesidir. FiBiler, Fikir ve Bilgi kelimesinin birleşmesinden oluşmuştur. 

FiBiler bilgi ve fikirleri sunar, üyeler de kendi bilgi ve fikirlerini girebilir, girilmiş bilgi ve fikirler hakkında katkı yapabilir, yorum ekleyebilirler. 

Fibiler'de fikir ve bilgi tipleri aşağıdaki gibidir : 

 • Kavram 
 • Sav (Bir konuda öne sürülen sav ,tez , iddia)
 • Eser (İnsanların yarattığı sanat eserleri, mimarlık, mühendislik eserleri)
 • Kişi
 • Veri (Bir konu hakkında temel bilgi vermek için)
 • Tip/İpucu
 • Örnek
 • Soru (Üyelerden cevap beklenilen sorular)
 • Kaynak (İnternetteki bir kaynak belirtmek içindir)
 • Materyal (Video, resim, ses dosyası)
 • Blog (Kullanıların girdiği serbest makale, yazı)
 • Manifesto
 • Olay (Olmuş bir olayı yer ve tarih ile verilmesi)
 • Alıntı (Başka bir kaynaktan siteye alınan içerik)
 • Anket


Fibiler, yukarıdaki tiplerdeki içerikleri, kategoriler içinde sunar. Örneğin Türkçe'de ünlü uyumu ile ilgili veriler Toplum ve Kültür> Sosyal Bilimler> Dil> Diller> Ural-Altay Dilleri > Türkçe> Türkiye Türkçesi> Türk Alfabesi-Fonetiği> Ünlü Uyumu şeklinde giden bir kategori içinde bulunur. Tüm kategorilere ana sayfadan ulaşılabilir. 

Üyeler Yorum Yapabilirler

Üyeler eklenen tüm maddeler için katkı ve yorum yapabilir . Örneğin Kavram için tanım ekleyebilir, Sav ve Manifesto için kabul edebilir veya reddebilir, Veri için ek bilgi verebilir, Eser , Kişi , Kaynak, Materyal, Blog, Örnek, Ipucu, Alıntı, Olay hakkında yorum yapabilir, Soru'lara cevap verebilir. 

Üyeler İçerik Ekleyebilir

Üyeler varolan içeriklere yorum ve katkı yapabilecekleri gibi, kendileri de ayrı olarak yukarıdaki belirtilen tiplerde içerik girebilirler. Üyelerin girdiği içerik onaylandıktan sonra sitede uygun kategori altında görünür hale gelecektir. Belirli bir süre kaliteli içerik giren üyeler, "İçerik Sağlayıcı" olarak tanımlandığında ayrı olarak yapılan içerik ekleme ekranlarını ve içerik ekleme dilini kullanabilecektir. 

Üyeler Gelir Kazanabilir

Üyeler ekledikleri içeriklerinlerin sayfalarındaki reklamlardan gelir kazanabilmektedirler. Bu konuda bilgi için bakınız : http://www.fibiler.com/Gundem_fibiler.com__Icerik-Saglayici-Olun-Birlikte-Kazanalim_Oneri_9942

Kavram

Fibi

Tanım: Fikir ve Bilgi kelimelerinin ilk iki harfinden oluşturulmuş bir terimdir. Bir konudaki sav, kavram, veri, kişi, eser, soru, olay, alıntı, ipucu, öneri vs.. içeriklerin tümü

Materyal

Fibiler Hakkında

Fibiler hakkında kısa bilgi. Fibiler.com'un kurucusu Zafer Teker anlatmaktadır.

Materyal

Fibiler.com'un Logosu

Fibiler.com'un logosu. Fi : fikir, Bi : bilgi anlamına gelmektedir

Kavram

Fibilemek

Tanım: Bir konunun kavram, sav, veri, soru, manifesto, kaynak vb.. tiplerinde içeriklerinin oluşturulup kategori veya kategoriler haline getirilmesi ve fibiler.com'a eklenmesi

Öneri

Fibiler.com'a Eklenen İçeriklerde ve Seçimlerde Kurallara Uyunuz

Fibiler.com'da içerik eklerken (blog, kavram, veri, sav , kaynak, eser, kişi vb..) ve yorum yaparken aşağıdaki konulara dikkat ediniz : 

 • Eklenen içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarına ve kanunlarına uygun olmalıdır
 • İçerik içinde hakaret-küfür ifadeleri geçemez
 • Bir din, ırk, millet, topluluk için hakaret - küfür içeren veya küçük düşürecek ifadeler kullanılamaz.
 • Siyasi partiler için siyasi propaganda olan içerikler girilemez
 • Reklam içerikleri girilemez
 • Telif hakları olan (örneğin bir şiir) girelemez

Yukarıdaki kurallara uyulmadığı takdirde içeriğiniz veya seçiminiz onaylanmamaktadır. Bu nedenle yukarıdaki kurala uyunuz


Kaynak

Fibiler.com'un Facebook Sayfası

Fibiler.com'un Facebook sayfası

Kaynak

Fibiler.com'un Twitter Hesabı

Fibiler.com'u Twitter'da takip etmek için kullanılan resmi hesap

Kaynak

Fibiler.com'un Google+ Sayfası

Fibiler.com'un Google+ sayfası

Materyal

Fibiler.com Ekran Görüntüsü

Fibiler.com sistesinin 2013 Şubat ayındaki ekran görüntüsü

Öneri

İçerik Sağlayıcı Olun Birlikte Kazanalım

Fibiler.com'a içerik sağlayan üyeler girdiği içeriklerden para kazanabilirler.
Fibiler.com giderek önemli bir fikir ve bilgi paylaşım sitesi oluyor. Siz de Fibiler.com'a katkıda bulunabilirsiniz ve bu katkıdan gelir elde edebilirsiniz. Fibiler.com kazandığı geliri içerik sağlayıcılarıyla aşağıdaki "Birlikte Kazanalım" bölümünde belirtildiği gibi paylaştıracaktır.

Burada amaç "gelir kazanmak için içerik girmek" değil, "içerik girerken (kavram, sözlük, bilgi, blog vb..) aynı zamanda gelir de elde etmek"tir. Bir çok insan ücretsiz olarak ansiklopedi, sözlük, forum , blog, sosyal medya sitelerine bilgi ve fikir girmektedirler. Burada hiç bir kazançları olmamalarına rağmen bunu isteyerek yapmaktadırlar. Ancak bu sitelerde içerik girenler , sitenin kazandığı gelirden kendilerinin de katkısı olmalarına rağmen pay almamaktadırlar. Fibiler.com'da içerik giren kişilerle kazanılan geliri katkıları oranında paylaşmak istiyoruz.

Birlikte Kazanalım

Fibiler.com site üzerinde gösterilen reklamlarından kazanmaktadır. Kazanılan gelir Reklam Geliri - Masraf (sunucu masrafı) ile hesaplanacaktır.
İçerik sağlayıcı için,
 • Girdiği içerik sayfasından elde edilen gelirlerinin %80'ini kazanacaktır.
 • Kategori , ana sayfa vb.. diğer sayfalardan kazanılan gelirlerden ise, içeriğinden kazandığı gelir oranında tüm içerik sağlayıcılar arasında paylaştırılacaktır.

İçeriklerinizi Biz Ekleyelim


Eğer zaten içeriklerinizin olduğu bir blog veya kişisel web siteniz varsa. İsterseniz içeriklerinizi www.fibiler.com'a biz ekleyebiliriz. Yukarıdaki gelir paylaşımı içerikleri biz eklesek de kendiniz ekleseniz de aynı şekilde geçerlidir.

Neden Blog veya Kişisel Site Açmak Doğru Değil ?

Blog veya kişisel site yapmak yerine içeriklerinizi Fibiler.com'a koymanızı öneriyoruz:
 • Kendi blog ve kişisel sitenizi yaparsanız öncelikle arama sonuçlarında çıkmanız kolay olmaz. Fibiler.com sitesinin değeri yüksektir ve bu nedenle arama sonuçlarında daha öne çıkarsınız
 • Kişisel bir web sitesini yönetmek kolay değildir, teknik bilgi ve zaman istemektedir.
 • Türkçe kaliteli bir blog sitesi bulunmamaktadır. Bu da İngilicesi iyi olmayan kişiler için yabancı siteleri kullanırken zorluk getirmektedir.
 • Blog siteleri bir çok özelliği ücretli sunmaktadır. Örneğin eklenti kurma, reklam ekleme vb.. izin vermemektedir. Halbuki fibiler.com reklam gelirinin %80'ni içerik sağlayanlara bırakmaktadır. Ayrıca her türlü destek verilmektedir ve herhangi bir kısıt yoktur. İçerik sağlayıcılarıyla birlikte site geliştirilecektir.
 • Fibiler.com ortak bir kategori sistemi kullanmaktadır. Bu nedenle tüm içerik girenler ortak bir yeri besledikleri için site daha da değerlenecek ve yazdığınız yazılar daha çok kişiye ulaşacaktır.
 • Fibiler.com sadece blog içermez. Kavram, sözlük, sinema, müzik, alıntı, manifesto gibi diğer tiplerde de içerik girilebilir, resim ve video eklenebilir.
 • İçerik sağlayıcısı kendi sitesi için reklam verebilir veya çalışmalarından bahsedebilir.

Fibiler.com Aynı Zamanda Bir Öğrenme Yöntemidir

Fibiler.com aynı zamanda bir konuyu bir kişinin öğrenmesine de yarar. Bir konuyu ele alan içerik sağlayıcı o kunuyla ilgili geçen kavramları tanımlamalı, önemli verileri (liste, tablo, ağaç yapısında bilgiler) girmelidir. O konuda var olan görüşleri sav , öğüt/öneri ile girmelidir. Anket ekleyebilir, konuyla ilgili detay bilgi sunan site kaynaklarını gireilir, video (Şimdilik sadece Youtube) , resim ekleyebilir. Sonuç olarak "fibilemek" aynı zamanda bir öğrenme aracıdır ve bir konuyu anlamanıza yardımcı olur.

İçerik Sağlayıcıların Dikkat Etmesi Gereken Kurallar


"Alıntı" bölümü hariç hiç bir bilgi başka bir kaynaktan aynen (copy-paste) alınamaz ve siteye eklenemez. Fibiler.com içerikleri orjinal (sadece Fibiler.com'da) olmalıdır. Bu nedenle başka kaynaklardan yazılanları alan içerik sağlayıcılarıyla çalışılmayacaktır. Ancak kaynak sahibinden özel bir izin istenerek (mail yoluyla yani kanıtlı olarak) Fibiler.com'a içerik eklenebilir

Eklenen fikir ve bilgiler yasalara uygun olmalı, hiç bir kişiye veya etnik, inanç, tercihi ideoloji vb.. grubuna hakaret ve küfür içermemelidir

Fikir ve Bilgi eklenirken tarafsız ve bağımsız olunmalı, ideloji ve inançlardan etkilenılmemelidir. Bilgi sunarken kesin doğru ve tarafsız olunmalıdır. Fikir maddeleri ise (Sav, Öğüt/Öneri vb..) zaten belirli bir görüşü belirttiği için bu maddelerde sadece fikri ve görüşü eklerken düzgün bir şekilde eklemek yeterlidir.
Bizimle iletişim kurmak için (Bize Yazın) bağlantısından mesaj atabilirsiniz veya mh at fibiler.com adresine mail atabilirsiniz.

Veri

Banner Yayınlama

Fibiler.com üzerinde reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz. Eğer fibiler.com üzerinde reklamlarınızın yayınlanmasını istiyorsanız : mh at fibiler.com'a mail atabilir veya Bize Yazın sayfasında bizimle iletişim geçebilirsiniz.
Fibiler.com çoğunluğu orta, lise ve üniversite öğrencileri olmak üzere çok farklı kesimlerden ayda ortalama 50 bin ile 100 bin arasında kullanıcı tarafından ziyaret edilmektedir. Yine ayda ortalama 70 bin- 120 bin sayfa görüntülenmektedir.
Yukarıdaki değerlere göre aynı sayfada iki reklam bulunması halinde ayda 140 bin kez görüntüleneceği anlamına gelmektedir.
Reklamlar tüm siteye eklenebileceği gibi, sadece istenilen kategori ve altındaki sayfalara da eklenebilir.

Veri

FCL

Bu yazıda FCL dili ve seçiciler ve özelliklerinden bahsedilecektir.
FCL, fibiler.com'a içerik girilen bir dildir.

Seçiciler

FCL'de seçiciler seçiciadı:/ şeklinde başlatılır ve seçiciadi/: şeklinde kapatılır. Eğer blok elementi ise yeni satır yapılarak kapatılmış olunur. Eğer inline bir element ise sadece /: ile de kapatılabilir:
Normal açılış ve kapanış:
seçici:/parametre1:parametre2
içerik
içerik
seçici/:
Yeni satır ile kapanış :
seçici:/parametre1:parametre2
Artık seçici kapalıdır
Inline kapanış:
seçici:/parametre1:parametre2 içerik burada /:
Bazı elementler için yeni satır ve tab karakterinin bir anlamı vardır. Örneğin tree seçicisi her satırı bir madde olarak kabul eder. table seçicisi ise yeni satırı bir satır, tab'i ise sütun ayracı olarak kabul eder.
Bazı seçicilerin parametreleri bulunur. Bazıları ön tanımlıdır ve seçenekler belirlidir. Bazıları ise serbesttir. Örneğin header için seviye değerleri 1, 2, 3, 4, 5, 6 olabilirken, image üç paremetresi vardır. image'da ilk paremetre block veya inline olup olmadığını vermek içindir, ikinci parametre url, üçüncü parametre alt görevini görmektedir.
Toplu olarak seçiciler aşağıdaki gibidir:
Seçici AdıGöreviParametreleri
headerBaşlıkSeviye : 1, 2, 3 ,4 ,5 ,6 olabilir
treeListe ve içiçe liste-
tableTablo-
codeKaynak kodu (programlama dili)java, sql, c#, cpp ve c, css, jscript, xml (html, xhtml), scala
mathMatematik kodu-
mathgMatematik Grafik koduid
linkBağlantıurl ve title
prePre elementi (komut satırı, ekran çıktısı vb.)command, output, listing
blockUyarı, not, ek bilgi, alıntıquote, note, info
imageResimb veya i, url ve alt

Başlıklar

FCL header adında bir seçici içerir. header başlık seviyesini parametre olarak alır. Genel yapısı :
secici:/level
seçici:header
level:1,2,3,4,5,6 olabilir. Zorunludur.

Örnekler

Başlık 1

Başlık 2

Başlık 3

Başlık 3

Başlık 5
Başlık 6

Bağlantı

FCL'de bağlantı (a elementi) oluşturmak için link elementi kullanılır. İlk parametre url, ikinci parametre ise bağlantı linkidir. Eğer ikinci parametre verilmez ise url bağlantı metni olarak kullanılır. Genel yapısı:
secici:/url:title
seçici:link
url:gidilecek adres. http yok ise eklenir. URL sonunda / olmaması gerekir. Zorunludur.
title:bağlantının açıklaması. Eğer girilmez ise url bağlantı yazısı olur.

Örnekler

Bu fibiler'e bir : Fibiler bağlantıdır
Bu da godoro ya bir bağlantı : www.godoro.com

Resim

FCL'de iki tür resim eklenebilir. İnline ve block. İnline satıriçinde kullanılır, block ise tek başına kullanılır ve sayfasının ortasında gözükür. Genel yapısı:
secici:/b veya i:src:alt
secici/:
seçici:image
b veya i: bold ise b, inline ise i verilir. Zorunludur.
src: Resmin adresi. Zorunludur.
alt: Resim hakkında bilgi veren açıklama. Zorunlu değil.

Örnekler

Python Burada ise satır için bir resim kullanıyoruz.

Liste

FCL'de liste yapmak için tree seçicisi kullanılır. Her satır bir liste maddesidir. Eğer tab ile içeri girilirse iç içe liste oluşması sağlanmaktadır:
secici:/
list item 1
list item 2
	list item 2.1
	list item 2.2
list item 3
	list item 3.1
		list item 3.1.1
		list item 3.1.2
		list item 3.1.3
	list item 3.2
list item 4
secici/:

Örnekler

 • list item 1
 • list item 2
  • list item 2.1
  • list item 2.2
 • list item 3
  • list item 3.1
   • list item 3.1.1
   • list item 3.1.2
   • list item 3.1.3
  • list item 3.2
 • list item 4

Tablo

FCL'de tablo yaratmak için table kullanılır. tablo içinde her satır için yeni satır karekteri yapılır. Sütun ise tab kullanılır. İlk satı başlık satırıdır ve koyu bir şekilde gösterilecektir.
secici:/
Baslık1	Baslık2	Baslık3
Deger11	Deger12	Deger13
Deger21	Deger22	Deger23
Deger31	Deger32	Deger33
secici/:
seçici adı table'dır. 

Örnekler

Baslık1Baslık2Baslık3
Deger11Deger12Deger13
Deger21Deger22Deger23
Deger31Deger32Deger33

Block

Normal paragraftan ayrı bir biçimde gösterilen yazılarak için tercih edilir. Block seçicisi kullanılır. Parametre quote, note, info değerlerinden birini alır.
secici:/type
İçerik burada
secici/:
seçici adı block'dir.
type ise quote, note, info değerlerinden biri

Örnekler

Bu bir quote örneğidir
Bu bir quote örneğidir
Bu bir quote örneğidir
Bu bir note örneğidir
Bu bir note örneğidir
Bu bir note örneğidir
Bu bir info örneğidir
Bu bir info örneğidir
Bu bir info örneğidir

Pre

FCL, biçimini koruyarak verilmesi gereken içerikler için pre seçicisi destekler. pre seçici tek bir parametre alır. Bu parametre tipleri command, output, listing şeklindedir. command komutlar için, output çıktı görüntüleri, listing ise verilerin liste veya farklı bir biçimde gösterilen veriler için kullanılır.
secici:/type
İçerik burada
secici/:
seçici adı pre'dir.
type ise command, output, listing değerlerinden biri

Örnekler

Bu bir listing örneğidir
Bu bir listing örneğidir
Bu bir listing örneğidir
Bu bir output örneğidir
Bu bir output örneğidir
Bu bir output örneğidir
Bu bir command örneğidir
Bu bir command örneğidir
Bu bir command örneğidir

Code

FCL, programlama dili içerikleri olarak kaynak kod desteği içermektedir. Bunun için code kullanılır. Desteklenen diller ise java, sql, c#, cpp ve c, css, jscript, xml (html, xhtml), scala dilleridir.
secici:/type
İçerik burada
secici/:
seçici adı code'dir.
type isejava, sql, c#, cpp ve c, css, jscript, xml (html, xhtml), scala değerlerinden biri

Örnekler

public class Greeter{
  public static void main(String[] args){
  System.out.println("Merhaba Dunya!");
 }
}
<isci>
 <ad>ali</<ad>
 <soyad>keser</soyad>
</isci>

Math

FCL, matematik formülü yazmak için math seçicisini kullanır. Bu seçici MathJax kütüphanesini kullanır ve ona uygun kodlama yaptığınızda uygun bir şekilde çevirme yapılır. /( ile /) inline, /[ ve /] arasına blok tarzı kod girmek için kullanılır.
secici:/
(\İçerik burada\)
secici/:
veya
secici:/
\[
İçerik burada
\]
secici/:
seçici adı math'dir.

Örnekler

Burada inline \(\lim_{x \to a^-}f(x)=L\) bir math formülü vardır.
Burada ise blok :
\[
\frac{x^2-1}{x-1} = \frac{(x-1)(x+1)}{x-1} = x+1
\]

MathG

Matematik grafikleri çizmek için kullanılır. Ayni sayfada birden fazla kullanabilmek için id verilir :
secici:/id
//script burada
secici/:
şeklinde kullanılır. Bir grafiğ örneği :

Veri

Fibiler ve Godoro Hakkında

Godoro ve Fibiler kardeş kuruluşlardır

Godoro, eğitim, yayıncılık, danışmanlık ve yazılım üreten bir firmadır. www.godoro.com ile ulaşılabilirsiniz.

Fibiler, bilgi ve fikirleri derleyen , kullanıcıların da bilgi ve görüşlerini belirtmesini sağlayan bir bilgi platformudur. www.fibiler.com ile ulaşabilirsiniz.Godoro şirketinin sahibi ve genel müdürü Önder Teker'dir. Fibiler platformunun kurucusu ise Zafer Teker'dir. Ve Önder Teker ile Zafer Teker kardeştir.


Godoro ile Fibiler bir çok alanda iş birliği yapmaktadır. Fibiler, Godoro için kitap yazımı, sosyal medya ve Web ortamında tanıtım sağlarken, Godoro'da, Fibiler için içerik ve gerektiği zaman da teknik destek sağlamaktadır.
Zafer Teker'in Godoro Yayınlarından çıkmış Doğrudan Java Temel, Doğrudan Java Web, Doğrudan Java Eclipse, Doğrudan C#.NET, Doğrudan Front-End, Doğrudan Back-End, Doğrudan Web Yönetimi/SEO, Doğrudan İngilizce adlarında sekiz kitabı bulunmaktadır.
Godoro yayınlarından çıkmış kitaplardaki tüm projelerin kodlarına www.fibiler.com üzerinden erişebilirsiniz: www.fibiler.com/Ornek-Projeler_Kategori_1391
Godoro'nun bilişim ile ilgili çok sayıdaki içeriğine fibiler üzerinden Godoro Arşiv bölümünden erişilebilinir : www.fibiler.com/Divisions/Ehil/Muhit/Top/Entry/txt/html/cover_main.html
Fibiler Youtube kanalına : www.youtube.com/channel/UCmBGxjSX69dTSY60dBIFgew?sub_confirmation=1 abone olun.
Godoro Youtube kanalına : www.youtube.com/user/godorosoftware?sub_confirmation=1 abone olun.

Materyal

Godoro ve FiBiler Hakkında

Bu videoda Godoro ve Fibiler hakkında kısa bilgi verilmiştirBu Sayfayı Paylaş:

İletişim Bilgileri

Takip Et

Her Hakkı Saklıdır. Bu sitede yayınlanan tüm bilgi ve fikirlerin kullanımından fibiler.com sorumlu değildir. Bu sitede üretilmiş , derlenmiş içerikleri, fibiler.com'u kaynak göstermek koşuluyla kendi sitenizde kullanılabilirsiniz. Ancak telif hakkı olan içeriklerin hakları sahiplerine aittir