İçindekilerGirişİndex
YukarıİlkÖncekiSonrakiSon
Geriİleri
Yazdır
Zafer Teker
tekzaf@yahoo.com

Bilgisayar Dergilerinde Java

Türkiye'deki PC dergileri oldum olası java ile ilgili pek fazla yazı yazmazlar. Nedenini tam bilemiyorum. Java 1995'te çıktı. Bugüne kadar PC dergilerinde java ile ilgili yazıların toplamı herhalde 10-15 sayfayı geçmez. Dergilerde ASP,PHP,Flash,Delphi,Visual Basic bölümleri olurda nedense Java olmaz. .Net çıkar çıkmaz tüm dergilerde .Net köşesi açılıverdi. Ama hala Java köşesi yok. Yıllardır görmezden geldikleri Linux 'ın bile artık her dergide bir bölümü var. Ama bir tek köşe yok: Java

Bunun nedeni ne olabilir diye düşündüm. Aşağıda bazı ihtimalleri saydım

Haksızlık etmeyelim. Bazen Java nedir? vs.. şeklinde Java'nın ne olduğunu anlatan yazılar yapılmakta. Ama size şunu söyleyeyim bu yazıların çoğunluğunu Java'yı pek sevmeyenler veya pek bilmeyenler yazmış. Maalesef gerçek böyle. Bu ay bir PC dergisindeki Java incelemesi de bunun ispatı.

Daha derginin kapağındaki yazıdan bu kişilerin javayı pek bilmediklerini anlıyorsunuz. Şöyle yazıyor: "Java ve JavaScript Web Master'ın en büyük silahı". Çok güzel bir söz gibi gözüküyorsa da son derece yanlış bir söz. Çok basit bir soru: Java'nın Web Master'lıkla ne alakası var. Bir tek ilgisi applet'lerdir her halde. Web Programcısı denseydi biraz doğru olurdu. Java'nın Web Master'lıkla hiç ilgisi yok Burada ki amaç art niyetli bir amaç mı bilmiyorum. Java oldum olası Web sayfaları hazırlamak için kullanılan, basit bir dilmiş gibi göstermeye çalışıldı. Bu başlıkta o çabanın bir parçası herhalde. Üniversite'de bir ödevi Java ile hazırlamıştık. Bu bir programdı ve windows'ta çalışıyordu. Bana hocalardan bir "Java ile normal program yapılabiliyor mu. Ben onu sadece web sayfalarında kullanılıyor zannediyordum" dedi. İşte durum bu.

Diğer bir konuda Java ile Javascript'i aynı anda incelemeye çalışılması. Daha sonra "Java ile JavaScript arasındaki farklar" şeklinde son derece saçma bir iş yapılıyor. (Bu sadece bahsettiğim yazı için değil. Java ile Javascript'i karşılaştırmak Türkiye'de çok seviliyor galiba). Bu şu soruları sormaya benzer. XML ile Network'un farkları nelerdir. .Net ile SQL'in farkları nelerdir ?. Bu soruların ne kadar abuk bir soru olduğunu bu işi biraz bilenler anlamışlardır. Çünkü sorulan iki konunun birbirleriyle hiç alakası yok. Java ile JavaScript içinde öyle. Java ile Javascript'in bir tek ortak özelliği var o da isim benzerliği o kadar. Onun dışında bir benzerliği yok. Her ikiside sintaxt olarak C'ye benziyor . JavaScript'i C ile karşılaştırmak nasıl saçmaysa Java ile karşılaştırmak ta o kadar saçma. Birde bu başlık altında yazılan yazı o kadar uzun oluyor ki "tersini sorsaydın daha rahat ederdin be adam" demek geliyor insanın içinden. Soru şu "Java ile JavaScript arasında ortak özellik nelerdir? " Cevap veriyorum isim benzerliği dışında hiç bir benzerliği yok. Bitti işte. Bu kadar.

Yazıdaki en komik kısımsa Java mı JavaScript mi ? şeklinde sorulan soru. Bu başlığa bir hayli güldüm. Yani programcı bir tercih yapacak. Ya JavaScript öğrenip sedece web sayfası yapacak veya Java'yı seçip Applet,Application,Servlet,EJB,Midlet yapacak. Gerçekten zor seçim. Karşılaştırma yazılarında yapılan özelliği kullanmak istenmiş. Hani son paragrafta can alıcı soruya gelir sıra. A mı B mi? Hangisini tercih edeceksiniz? . Ama bu sorular gerçekten birbirleriyle aynı işi veya benzer işleri yapan şeyler için geçerli. Örneğin EJB ile .Net,C# ile Java, SQL Server ile MySQL, ASP ile JSP ,PHP vs.. Ama JavaScript ile Java arasında tercih yapmak herhalde dünyada kimseye nasip olmadı.

Sadece bahsettiğim yazı değil PC dergilerinde çıkan java yazılarının çoğunluğunda hatalar var. Bunun sebebi PC dergilerinde gerçekten java bilen bir eleman yok. Derginin editörü şöyle söyler. "Yahu java bir hayli yaygınlaştı. Java'yı tanıtan bir yazı yazın." Dergide de Java bilen eleman yok. O halde başka dilleri bilenlerden birine bu görev verilir. Bu kişi üç beş kitap,yazı tarar ve yazıyı hazırlar. Sonuç ,içinde bir çok yanlış olan java yazısı. Sadece java için değil. Belki bazı konular içinde aynı şey yapılıyordur.

Netice olarak PC dergilerine tavsiyem ne olur Java ile ilgili yazı hazırlmayın. Siz yazı hazırlamassanız Java hiç olmassa bir efsane gibi duruyor. Ama siz yazı yazarsanız sihir bozuluyor ve gözden düşüyor. Ve insanlar yanlış bilgileniyorlar. Allahtan internet varda bir çok iyi java kaynağına ulaşabiliyor insanlar.

Dergilere tavsiyem şu. Dünyada kullanaılan tüm teknolojileri türk insanına tanıtsınlar. Sadece kendilerine reklam verenleri veya kendileriyle iş yapanları korumasınlar.

İçindekilerGirişİndex
YukarıİlkÖncekiSonrakiSon
Geriİleri
Yazdır