İçindekilerGirişİndex
YukarıİlkÖncekiSonrakiSon
Geriİleri
Yazdır

Komutlarla Parametreler, Seçenekler ve Yardım

Bir komutla birlikte girilen parametre, o komutun çalışması için gerekli bilgi demektir. Örneğin dosya silmeye yarayan "del" komutu ile birlikte silinmesi istenen dosyanın ismi parametre olarak girilmesi gereklidir. Aksi takdirde komut hangi dosyayı sileceğini bilemez. Komutla birlikte ' / ' işaretinden sonra kullanılan seçenekler ise komutların çalışmasının kullanıcının isteklerine uygun olarak değiştirilmesinde kullanılır. Bir klasördeki dosyaları listeleyen "dir" komutuyla birlikte /W girilirse listeleme özet bir biçimde sadece dosya ve dizin adlarıyla yapılır.

Herhangi bir komut hakkında yardım, o komutun ardından seçenek olarak ? işareti girilmesiyle elde edilir.

Komut /?

Gelen yardım ekranında komutla birlikte girilecek parametre ve seçenekler gerekli açıklamalarla birlikte sergilenir. Çevresi ' [ ' ve ' ] ' ayraçlarıyla çevrelenmiş parametre ve seçenekler isteğe bağlı demektir. Ayrıca tüm komutlar hakkında yardım help komutunun girilmesiyle de elde edilebilir.

Dosya ve Klasör İsimleri

DOS'ta dosya ve klasörlerin isimleri belli koşullara uymak zorundadır. Bir isim sadece harf, sayı ve geçerli sayılan işaretlerden oluşabilir. Başka herhangi bir yerde belli bir anlamı olan işaretler kesinlikle isimlerde kullanılmaz. Komut veya dosya isimlerinde büyük harf küçük harf ayrımı yapılmaz. Aşağıdaki bütün ifadeler aynı kabul edilir :

CD OYUN
Cd Oyun
Cd oyun
cD oYuN

Klasör isimleri en fazla sekiz karakterden oluşabilir. Bu kural dosya isimleri için de geçerlidir ancak dosyalara en fazla üç karakter uzunluğunda olabilen bir uzantı’ya sahip olabilir. İsimle uzantı arasında bir nokta ( . ) bulunur. Örneğin :

Dosyam.txt

geçerli bir isimdir. İsimler genellikle aynı türde veya konumdaki farklı içeriğe sahip dosya veya klasörleri birbirinden ayırmak için kullanıldığından, içerikleri hakkında fikir veren bir isim taşımaları yararlıdır. Yazımı kolay olsun diye bir iki karakterlik kısa isimler kullanılırsa, bir dosyanın aranması durumunda güçlükle karşılaşılır. Dosyaların uzantıları da dosyaların türü hakkında bir fikir verir.

Aşağıda çok kullanılan dosya uzantıları ve anlamları verilmektedir ( * yerine herhangi bir isim gelebilir)

İçindekilerGirişİndex
YukarıİlkÖncekiSonrakiSon
Geriİleri
Yazdır