Bu Sayfayı Paylaş:

Kavram

Diyazil

Tanım: Kanda birikmiş zararlı maddelerin (üre, fazla su ,tuz gibi) temizlenmesi işlemi. Kandaki zararlı maddelere böbreğin görevini yapamaması sonucu oluşmaktadır.

Kavram

Diyaliz Tedavisi

Tanım: Böbreklerinin görevini yapmaması nedeniyle kanında zararlı maddelerin (üre, fazla su, tuz vs..) belirli aralıklar ile diyalize girilerek temizlenmesi şeklinde yapılan tedavi.

Kavram

Böbrek

Tanım: Vücuttaki sıvılarındaki madde yoğunluğunu dengeleyen ve kandaki zararlı maddeleri süzerek idrar yoluyla dışarı atılmasını sağlayan organlar.

Kavram

Hemodiyazil

Tanım: Kanın bir makineyle temizlenmesi ile yapılan diyaliz yöntemidir . Diyaliz ile çoğunlukla hemodiyaliz kastedilir.

Kavram

Periton Diyalizi

Tanım: Hastaya özel bir sıvı yerleştirilerek bekletilmesi ve sonra o sıvının değiştirilmesi şeklinde yapılan diyaliz yöntemidir. Hastaya verilen özel sıvı kandaki zararlı maddelere toplamaktadır.

Kavram

Kateter

Tanım: Vucüda ilaç veya sıvı vermek, veya vücüddan sıvı almak gibi çeşitli amaçlar için vücuda takılan borulardan oluşan malzeme
Tanım: Diyaliz tedavisinde toplar damara takılan boru sistemi

Kavram

Geçici Kateter

Tanım: Diyaliz için boyuna veya kasıklara dışarıdan takılan ve kısa süreli (boyun için 3 hafta, kasıklar için 1 hafta) kullanım zamanı olan kateterlerdir.

Kavram

Kalıcı Kateter

Tanım: Diyaliz için deri altından toplar damarlara takılan ve 6-12 ay gibi uzun kullanım süresi olan kateterlerdir. Hem cilt altına yerleştirildiği için hem de enfeksiyona karşı koruması olduğu için tercih edilmektedir.

Materyal

Böbrek Resmi

Böbreklerdeki bölümleri ve vücuttaki yerini gösteren resim. www.bobrektaslari.net sitesinden gösterilmektedir.Bu Sayfayı Paylaş:

İletişim Bilgileri

Takip Et

Her Hakkı Saklıdır. Bu sitede yayınlanan tüm bilgi ve fikirlerin kullanımından fibiler.com sorumlu değildir. Bu sitede üretilmiş , derlenmiş içerikleri, fibiler.com'u kaynak göstermek koşuluyla kendi sitenizde kullanılabilirsiniz. Ancak telif hakkı olan içeriklerin hakları sahiplerine aittir