Bilgi/Açıklama

Android Kursu

Android Nedir?

Android, başta akıllı telefonlar olmak üzere gezici (mobile) aygıtlar için geliştirilmiş bir işletim düzeni (operating system) yazılımıdır. Çekirdeğinde C/C++ dilleriye geliştirilmiş Linux işletim düzeni yer alır. Üzerinde de Java ile geliştirilmiş bir arayüz bulunmaktadır. Android işletim düzeninde C/C++ ile geliştirme yapmak olanaklı da olsa çok özel durumlarda kullanılan bir yoldur. Android'in temel geliştirme dili Java'dır. Son dönemlerde Kotlin adında, göreli olarak kolay bir dil ortaya çıkmıştır. Ancak hâlâ yazılım çoğu Java diliyle gerçekleştirilmektedir.

Temel Android Konuları

Etkinlik (Activity)

Android ile geliştirme yapmanın temel birimi Etkinlik (Activity) adı verilen sınıflar yapmaktır. Bir etkinliğin görsel bileşenelerine Görünüm (View) adı verilir. Birden çok görünümden oluşan yerleşim yapmaya yarayan yapıya Serim (Layout) denir. Birbiriyle ilişkili bileşenlerin oluşturduğu, bir ekranın belli bir bölümünü kapsayan birime Kırıntı (Fragment) adı verilir. Android işletim düzeninde geliştirme için Java kullanılırken arayüz için XML kullanılır.

Görsel Bileşenler

Android işletim düzenindeki görsel bileşenler oldukça varlıklıdır. Bunlardan dizelge (list), ızgara (grid) gibi yapılar kullanarak gelişmiş biçim (form) etkileşimi yapmak olanaklıdır. Temel düzeydeki bileşenler dışında Android ileri düzey bileşenler de içermektedir. Tüm görsel bileşenlerde diriltme (animation) özellikleri bulunmaktadır. Tüm bunlar kullanarak gelişmiş arayüzler yapılabildiği gibi doğrudan çizgeleme (graphics) kullanarak oyun (game) yapmak da seçenekler arasındadır.

Duyaç (Sensor) ve Dinleyici (Listener)

Android uygulamaları çok sayıda duyaç (sensor) içerirler. Bulundukları ortamdaki ses, ışık, manyetik alan gibi bilgilere ulaştıkları gibi aygıtın devinimi, ötelemesi ve dönmesi gibi konuları da algılayabilirler. Bunun dışında aygıtın bulunduğu konum (location) bilgisine erişip, eşlem (map) / harita üzerinde gösterebilirler. Gezici aygıtın içinde bildirimler ve iletilerle çalışabilirler.

Ağ (Network) ve Akım (Stream)

Android uygulamaları ağ (network) üzerinden sunucu (server) ile iletişim kurabilirler. Özellikle HTTP iletişim kuralı üzerinde REST tekniğiyle JSON biçimlendirmesinde veri alış verişi sağlanmaktadır. Bunun da ötesinde güvenli iletişim sağlayan HTTPS de desteklenmektedir. Android, her işletim düzeni gibi sırtlı düzeni (file system) ile dosya ve dizinlerle ilgili işlevler barındırırlar.

Veritabanı : SQLite

Android işletim düzenlerinde SQLite adı verilen küçük bir veritabanı bulunmaktadır. Buna göre veriler bunun içinde veritabanı (database) üzerinde tablolar olarak saklanabilir ve SQL ile sorgulabilir. Bunun dışında aygıtın üzerinde bulunan verilere yine SQL ile erişim sağlanabilir. Örneğin değme (contact) bilgilerine ulaşmak olanaklıdır.

Uygulama Geliştirme

Android üzerinde geliştirebilmek için Java dilini bilmek ve ilgili betiklik (library) biçimindeki araçlara erişmek yeterli olmaz. Bunun dışında gezici (mobile) uygulamaların geliştirme mantığını da anlamak gerekir. Özellikle istemci-sunucu (client-server) iletişimin sağlanması, verinin bir ölçüde istemcide bir ölçüde de sunucuda tutulması gibi durumlar söz konusudur. Sıradan kullanıcı görsel bileşenleri kullansa da arka yakada sunucuyla bir çok yolla iletişim kurularak işlemler gerçekleştirilmektedir.
Android geliştirme eğitimlerinde ileri bir arayüz geliştirilmesi, aygıtın tüm özelliklerine erişilmesi ve istemci-sunucu veri iletişimi sağlanmasına yönelik projeler yapılır. En sık yapılan uygulama projesi, kullanıcının konumuna göre sunucudan sorgu yapılıp yakınındaki bir takım yerler veya kişilerin gösterilmesidir. Bu tür bir uygulama hem kullanıcıyla etkileşimi hem aygıtın durumuna erişimi hem de sunucuyla iletişimi içerdiğinden tipik bir yazılım geliştirme sürecindeki temel öğelerin üzerinden geçilmesi sağlanmış olmaktadır.

Android Geliştirme İle Bilinmesi Gerekenler

Çizgelemeli Tasarım (Graphical Design)

Her ne denli Android üzerinde Java ile gelişirme yapmanın öz alanına girmese de çoğunlukla Android uygulamaları görsel bir tasarım içerirler. Bunun için çizgelemeli tasarım (graphical design) bilinmeli ya da bilen kişi ve kurumlardan yardım alınmalıdır. Android eğitimine ek olarak gelişmiş bir tasarım eğitimi kuru bulunmaktadır. Ancak Android dışındaki alanlar için de yararlıdır.

Oyun İzlendirme (Game Programming)

Doğrudan Android geliştirme olarak görülmese de Android işletim düzeninde çalışan aygıtlar aynı zamanda bir oyun bilgisayarı olduklarında oyun izlendirme (game programming) alanında da eğitim verilmektedir. Ancak, Java yerine yazılım pazarında daha çok yeğlendiği biçimiyle, Unity kullanılarak C# diliyle bu eğitim verilmektedir. Unity ile yazılan uyulamalara Android üzerinde de çalışmaktadır.

Android Geliştiriciler İçin Gerekli Bilgiler

Java İzlendirme

Android eğitimlerinde geliştirme için gerekli Java anlatılmaktadır. Ancak bir çok geliştirici için temel bilgilerin ötesinde Java eğitimi almaları gerekli olabilmektedir. Bunun da ötesinde, istemci yakasından Android olan düzenler sunucu yakasında C#.NET, PHP ya da Java kullanmaktadır. Sunucu yakasında Java kullanmak, istemci yakasında Java kullananlar için yeğlenebilecek bir yoldur. Böyle bir durumda Java eğitimi almak da gerekli olmaktadır.

Örün Ön-Uç (Web Front-End) ve Veritabanı Arka-Uç (Database Back-End)

Android kursu kapsamında olmasa da her geliştiricinin bilmesi gereken konular bulunmaktadır. Bunlardan örün dilleri (web languages) ise HTML, CSS ve JavaScript içermektedir. Buna ön-uç (front-end) adı verilmektedir. Bunun tümüyle tersi, arka-uç (back end) geliştirme ise SQL, JSON ve XML konularını içermektedir.
Detaylı bilgi için: Tıklayınız
tekzaf tarafından 15.10.2018 tarihinde eklenmiş/güncellenmiştir.

Bu Sayfayı Paylaş:

Fibiler Üyelerinin Yorumları


Tüm üyeler içeriklere yorum ekleyerek katkıda bulunabilir : Yorum Gir

Misafir Yorumları
Bu Sayfayı Paylaş:

İletişim/Bize Yazın   mh@fibiler.com   Google+   Facebook   Twitter   fibiler@googlegroups.com
Her Hakkı Saklıdır
Bu sitede yayınlanan tüm bilgi ve fikirlerin kullanımından fibiler.com sorumlu değildir.
Bu sitede üretilmiş , derlenmiş içerikleri, fibiler.com'u kaynak göstermek koşuluyla kendi sitenizde kullanılabilirsiniz. Ancak telif hakkı olan içeriklerin hakları sahiplerine aittir