Ana SayfaYeni EklenenlerÜye OlŞifremi UnuttumYardımBize Yazın
Rumuz veya E-Mail :   Şife :    
Fibiler

tekzaf Üyesinin Yazıları

Teravih Namazı Var mı Yok mu

Her Ramazan geldiğinde Teravih namazı tartışma konusu olur. Tervahi namazı nedir ve gerçekte var mıdır ? Hz. Muhammed zamanında kılınmış mıdır ? Yoksa daha sonradan mı eklenmiştir ?
tekzaf, tarafından eklenmiştir. Okumak için : Tıklayınız

Peter Prensibi Hakkında

Peter prensibi hiyerarşik sistemlerdeki ekskliği ve hatayı son derece başarılı bir şekilde gösteren bir prensiptir.
tekzaf, tarafından eklenmiştir. Okumak için : Tıklayınız

Dersim Olaylarını Değerlendirmek

Dersim olaylarını bugün mantıklı olarak değerlendiren bulunmamaktadır. Herkes bunu sevmediği görüşü veya kişileri karalamak için kullanmaktadırlar.
tekzaf, tarafından eklenmiştir. Okumak için : Tıklayınız

1915 Ermeni Olayları İle İlgili

1915 Ermeni Olayları bir tehcir miydi soykırım mıydı ? Yapılması zorunlu muydu ? Bugün neden bütün dünya bu konuda Türkiye'yi suçlamaktadır ?
tekzaf, tarafından eklenmiştir. Okumak için : Tıklayınız

Varlık Vergisi Hakkında

Varlık Vergisi Kasım 1942'de "VAR"ı olanlar için getirilmiş bir vergi. Kısacası zenginlerin parasından alınan bir vergi. 2. Dünya savaşının koşullarında devlet bu şekilde uygun görmüş.
tekzaf, tarafından eklenmiştir. Okumak için : Tıklayınız

12345 Sonraki>  Son>> 

tekzaf Üyesinin Yorumları-Seçimleri

Eser, 17.05.2014 20:50 tarihinde eklendi

Hachi : Bir Köpeğin Hikayesi - Hachi : A Dog's Tale

Sahip/Sahipleri :Yönetmen Lasse Hallström; Seneryo Kaneto Shindô , Stephen P. Lindsey; Oyuncular Richard Gere ,Joan Allen, Sarah Roemer, Jason Alexander, Erick Avari, Cary-Hiroyuki Tagawa

2009 ABD yapımı bir duygusal-dram filmi. Bir profesörün istasyonda bulduğu yavru köpek (Hachi) ile olan ilişkisi anlatılmaktadır. 1987 yapımı bir Japon filminden uyarlanmıştır. Gerçek bir hikayeden alınmıştır ve Haçiko'nun (filmde Hachi) heykeli Japonya'da Shibuya istasyonun önünde bugün de durmaktadır

| Üyelerin Yorumları >>

Açıklama - 17.05.2014 20:50

Duygusal bir film. Bir köpeğin sadakat ve sevgisini gösteriyor. Etkileyici bir film.

Özellikle filmin sonlarında ağlayabilirsiniz :)

Manifesto, 26.02.2014 17:00 tarihinde eklendi

Fikir ve Bilgi Partisi Manifestosu

Fikir ve Bilgi Partisi Fikri, Bilimi Temel Alan Bir Partidir

Katılanlar:1 | Desteklemeyenler:0 | Üyelerin Seçimleri >>

Katıldı - 26.02.2014 17:00

İlkeler güzel. Sadece uygulanamaz gibi gözükmektedir. Hele hele tüm medya, partiler vb.. zenginlerin, iş adamlarının elinde oldukça bu ilkelerin yayılması çok zor..

Sav Seçimi, 22.02.2014 21:03 tarihinde eklendi

Ukranya Yanlıştır Doğrusu Ukrayna'dır

Ukrayn ülkesinin yazımı Ukranya değil Ukrayna'dır

Kabul Edenler:0 | Kabul Etmeyenler:0 | Çekimser-Fikrim Yok Diyenler:1 | Üyelerin Yorumları >>

Çekimser Kaldı - 22.02.2014 21:03

Bu konuda tam emin değilim. 

Eskiler bu ülkede yaşayan topluluk-millet adına Ukran derler. Bugün daha çok Ukraynalı deniyor. Eskiler Ukran dedikleri zaman, ülkelerinin adı da -ye eki gelerek Ukran-ya oluyor. 

Ancak ülkenin İngilizce ve Rusyadaki adı  : Ukraine. Yani birebir çevrilirse Ukrayna çıkıyor.

Br de Türkçe'de ülke isimlerine gelen -ye eki burada olmayınca bir terslik oluşuyor. Ukrayna dile tam oturmuyor ve Ukranya demek çok daha kolay ve uygun oluyor. 

Diğer taraftan, Ukraine veya Ukraina daki -kraine eki zaten ülke anlamına geliyor ve U-ya ile aynı anlamda. Doğal olarak eğer U-krayna doğru oluyor.

Sonuç olarak ülke adı doğrudan kullanılırsa Ukrayna doğrudur. Ukran'ların ülkesi anlamında kullanılırsa da Ukranya doğrudur.

Ancak dil değişken ve çoğunluğun nasıl konuştuğuna göre kuralları ve kelimelerin değiştiği bir yapıdır. Bu nedenle halkın çoğunluğu ne derse o doğrusu olacaktır.  

Sav Seçimi, 16.02.2014 13:39 tarihinde eklendi

Kardeş Katlini Dönemin Şartların Göre Değerlendirmek Gerekmektedir

Kardeş katlini dönemin şartların göre değerlendirmek gerekmektedir

Kabul Edenler:0 | Kabul Etmeyenler:1 | Çekimser-Fikrim Yok Diyenler:0 | Üyelerin Yorumları >>

Kabul Etmedi - 16.02.2014 13:39

Tarihçilerin bazı konularda haklı olarak söylediği bir cümle bu konu için kullanılamaz. Tarihi tabiki dönemi içinde değerlendirmek lazımdır ancak bazı konular için geçerli değildir. Bu konuda bu şekildedir. 

İslam iştişare yoluyla halife seçilmesine uygun bir miras bırakmıştır. Hz Muhammed babadan oğla geçen bir saltanat değil seçim yoluyla başa geçilen bir cumhuriyet rejimi bırakmıştır. Ancak iktidarı zorla el geçiren bir aile ve diğer aileler, Hz Muhammed'in İslam cumhuriyetini (sakal bırakmayı sünnet olarak görenler nedense Hz Muhammedin liyakete dayalı halife seçim işini sünnet olarak görmez) işlerine gelmediği için uygulamamışlardır.  Sonuç olarak Hz.Muhammed ve dört halife dönemi seçim yoluyla iktidar olabildiğine göre aile egemenliği şart demek değildir ve zamanın ruhu filan da değildir. 

Kardeş kalti İslam'a göre de kesin bir suçtur ve İslam kardeş katlinden çok önce gelmiştir. Demek ki kardeş katli zamanın ruhu vb.. ile açıklanamaz. Kaldı ki Türk geleneği kardeşlerin birbirini isyan etmeden öldürmezdi. Tuğrul ve Çağrı beyler Selçuklu devletini kardeş olarak idare etmişlerdir. 

Sav Seçimi, 16.02.2014 13:33 tarihinde eklendi

Kardeş Katli Devlet İçin Değil Padişahların Kendi Nefisleri Uğruna Yapılmıştır

Kardeş katli devlet için değil padişahların kendi nefisleri ve saltanatlarını koruma uğruna yapılmıştır

Kabul Edenler:1 | Kabul Etmeyenler:0 | Çekimser-Fikrim Yok Diyenler:0 | Üyelerin Yorumları >>

Kabul Etti - 16.02.2014 13:33

Ben de böyledir. Devletin geleceği vb.. önemliyse kendini as. Niye kardeşini öldürüyorsun. Veua eski Türk geleneğinde olduğu gibi kardeşler arasında ülkeyi paylaştır. Buna karşı çıkanlar aptalca şu savunmayı yapıyorlar. Ülke bölünür iç avaç çıkar. KArdeşler arasında böldüğün zaman iki farklı ülke çıkar ortaya. Bu iki ülke de birbirileriyle savaşmak zorunda değildir. Cengiz devleti Altınorda, İlhanlılar, Çağatay, Kubilay Devleti gibi farklı dört devletle pekala devam etmiştir. Ülke bölünmediğinde devlet sanki diğer ülkelerle savaşmıyor mu ? 


12345678910 Sonraki>  Son>> 

Kategoriler | Yardım | Bize Yazın | fibiler@fibiler.com | Facebook | Twitter | Google+ | fibiler@googlegroups.com
Her Hakkı Saklıdır
Bu sitede yayınlanan tüm maddelerin (kavram,veri,sav,manifesto,etiket,kişi,eser,soru,kaynak,anket,blog,olay,ipucu,öneri,materyal,hata) ve içeriklerinin hepsi başka kaynaklardan derlemedir ve site yönetimine ait değildir.
Bu sitede bulunan resim,ses,video ve sanat eserleri gibi materyaller internet üzerinden derlenmiştir ve telif hakkları sahiplerine aittir.
Bu sitede üretilmiş , derlenmiş içerikleri, fibiler.com'u kaynak göstermek koşuluyla kendi sitenizde kullanılabilirsiniz. Ancak telif hakkı olan içeriklerin hakları sahiplerine aittir
Üyenin girdiği tüm yazı ve içeriklerden üyenin kendisi sorumludur ve bu içerikler ile ilgili site yönetimi sorumluluk kabul etmez.
Bu sitede yayınlanan tüm bilgi ve fikirlerin kullanımından fibiler.com sorumlu değildir.