Romatizma İle İlgili Kan Testlerinde Ölçülen Değerler

İltihap içeren romatizma hastalıklarını izlemek ve bir tanı koymak amacıyla kullanılan değerlerden bazıları aşağıdaki gibidir : 

  • RF (Romatoid Faktör) : Normal koşullarda negatif olması gerekmektedir. Eğer pozitif ise bağışıklık sistemi ile ilgili bir sorunun göstergesi olabilir ve bu da iltihaplı romatizma hastalığına yol açıyor olabilir. Ancak pozitif olması başka hastalıklar (bağ dokusu hastalıklarında, viral, bakteriyel, paraziter infeksiyonlarda,neoplazilerde, bazı karaciğer hastalıklarında vb..) ile de ilgili olabilir. 
  • CRP (C-Reaktif Protein) : Kandaki CRP değeri normal seviyelerden yukarıda ise vücutta iltihaplı bir veya daha fazla yerin olduğun göstergesi olabilir. Romatizma dışı hastalıklarda da CRP değerinin artma ihtimalinden dolayı tek başına iltihaplı romatizma olduğunun göstergesi değildir.
  • ASO (Antistreptolizin-O Titrajı) : Bu değer streptokok bakterisininin bir intefsiyonunun olup olmadığının anlaşılması için kullanılır. Doğrudan romatizmayı anlamak için bir ölçüt değildir. Değer 200 IU/L altında bir değer olmalıdır.
  • ESR(Eerythrocyte Sedimentation Rate)-Sedimentasyon : Normal değerin üzerinde olması enfeskiyon,iltihab, iltihaplı romatizma, tümör veya başka bazı hastalıkların olma ihtimalini gösterir. Bu değer hangi hastalık olduğu konusunda herhangi bir bilgi vermez. Normal bir insanda 1 saatte bu 10-15 mm olmalıdır. 

 


 

tekzaf tarafından 27.09.2014 tarihinde eklenmiş/güncellenmiştir.

Bu Sayfayı Paylaş:

Fibiler Üyelerinin Yorumları


Tüm üyeler içeriklere yorum ekleyerek katkıda bulunabilir : Yorum Gir

Facebook Yorumları

İlgili Kategoriler ve İçerikleri

Romatizma : Romatizma Romatoloji Artrit Romatoid Artrit Osteoartrit (Artoz - Dejeneratif Eklem Hastal.. Osteoporoz - Kemik Erimesi Ankilozan Spondilit Gut Polimiyalji Romatika (PMR) Sistemik Lupus Eritematozus (Lupus veya SLE) Fibromiyalji Romatolojik Hastalıklar RF (Romatoid Faktör) CRP (C-Reaktif Protein) ASO (Antistreptolizin-O) ESR(Eerythrocyte Sedimentation Rate)-Sediment.. Romatizma Hastalıklarının Tipleri Romatizma Tedavisi Yöntemleri Romatizmadan Korunma Yöntemleri Romatizma Hastalıkları Romatizma İle İlgili Kan Testlerinde Ölçülen .. Romatolojik Hastalıkları Romatizma Hastalıklarının Çoğunluğunun Sebebi.. Romatoid Artrit Fibromiyalji Başka Bir Hastanın Romatizma Tedavisini Uygul..Bu Sayfayı Paylaş:

İletişim/Bize Yazın   mh@fibiler.com   Google+   Facebook   Twitter   fibiler@googlegroups.com
Her Hakkı Saklıdır
Bu sitede yayınlanan tüm bilgi ve fikirlerin kullanımından fibiler.com sorumlu değildir.
Bu sitede üretilmiş , derlenmiş içerikleri, fibiler.com'u kaynak göstermek koşuluyla kendi sitenizde kullanılabilirsiniz. Ancak telif hakkı olan içeriklerin hakları sahiplerine aittir