Fibiler.com, Godoro.com'un kardeş kuruluşudur


Veri

Romatizma İle İlgili Kan Testlerinde Ölçülen Değerler

İltihap içeren romatizma hastalıklarını izlemek ve bir tanı koymak amacıyla kullanılan değerlerden bazıları aşağıdaki gibidir : 

  • RF (Romatoid Faktör) : Normal koşullarda negatif olması gerekmektedir. Eğer pozitif ise bağışıklık sistemi ile ilgili bir sorunun göstergesi olabilir ve bu da iltihaplı romatizma hastalığına yol açıyor olabilir. Ancak pozitif olması başka hastalıklar (bağ dokusu hastalıklarında, viral, bakteriyel, paraziter infeksiyonlarda,neoplazilerde, bazı karaciğer hastalıklarında vb..) ile de ilgili olabilir. 
  • CRP (C-Reaktif Protein) : Kandaki CRP değeri normal seviyelerden yukarıda ise vücutta iltihaplı bir veya daha fazla yerin olduğun göstergesi olabilir. Romatizma dışı hastalıklarda da CRP değerinin artma ihtimalinden dolayı tek başına iltihaplı romatizma olduğunun göstergesi değildir.
  • ASO (Antistreptolizin-O Titrajı) : Bu değer streptokok bakterisininin bir intefsiyonunun olup olmadığının anlaşılması için kullanılır. Doğrudan romatizmayı anlamak için bir ölçüt değildir. Değer 200 IU/L altında bir değer olmalıdır.
  • ESR(Eerythrocyte Sedimentation Rate)-Sedimentasyon : Normal değerin üzerinde olması enfeskiyon,iltihab, iltihaplı romatizma, tümör veya başka bazı hastalıkların olma ihtimalini gösterir. Bu değer hangi hastalık olduğu konusunda herhangi bir bilgi vermez. Normal bir insanda 1 saatte bu 10-15 mm olmalıdır. 

 


 


İçeriği Ekleyen : tekzaf

Üyelerin Seçimleri
Üyelerin Girmiş Olduğu Seçim/Yorum Bulunmuyor

İçerik ile ilgili seçim/yorum yapabilirsiniz ve eklediğiniz seçim/yorum için değişiklik yapabilirsiniz : Tıklayınız

Facebook Üyelerinin YorumlarıAna Sayfa | Bize Yazın | fibiler@fibiler.com | Facebook | Twitter | Google+ | fibiler@googlegroups.com
Her Hakkı Saklıdır. Bu sitede yayınlanan tüm maddelerin (kavram,veri,sav,manifesto,etiket,kişi,eser,soru,kaynak,anket,blog,olay,ipucu,öneri,materyal,hata) ve içeriklerinin hepsi başka kaynaklardan derlemedir ve site yönetimine ait değildir.
Bu sitede bulunan resim,ses,video ve sanat eserleri gibi materyaller internet üzerinden derlenmiştir ve telif hakkları sahiplerine aittir.
Bu sitede üretilmiş , derlenmiş içerikleri, fibiler.com'u kaynak göstermek koşuluyla kendi sitenizde kullanılabilirsiniz. Ancak telif hakkı olan içeriklerin hakları sahiplerine aittir
Üyenin girdiği tüm yazı ve içeriklerden üyenin kendisi sorumludur ve bu içerikler ile ilgili site yönetimi sorumluluk kabul etmez.
Bu sitede yayınlanan tüm bilgi ve fikirlerin kullanımından fibiler.com sorumlu değildir.