İlgili Kategoriler  :  Romatizma   

Romatizma İle İlgili Kan Testlerinde Ölçülen Değerler

İltihap içeren romatizma hastalıklarını izlemek ve bir tanı koymak amacıyla kullanılan değerlerden bazıları aşağıdaki gibidir : 

  • RF (Romatoid Faktör) : Normal koşullarda negatif olması gerekmektedir. Eğer pozitif ise bağışıklık sistemi ile ilgili bir sorunun göstergesi olabilir ve bu da iltihaplı romatizma hastalığına yol açıyor olabilir. Ancak pozitif olması başka hastalıklar (bağ dokusu hastalıklarında, viral, bakteriyel, paraziter infeksiyonlarda,neoplazilerde, bazı karaciğer hastalıklarında vb..) ile de ilgili olabilir. 
  • CRP (C-Reaktif Protein) : Kandaki CRP değeri normal seviyelerden yukarıda ise vücutta iltihaplı bir veya daha fazla yerin olduğun göstergesi olabilir. Romatizma dışı hastalıklarda da CRP değerinin artma ihtimalinden dolayı tek başına iltihaplı romatizma olduğunun göstergesi değildir.
  • ASO (Antistreptolizin-O Titrajı) : Bu değer streptokok bakterisininin bir intefsiyonunun olup olmadığının anlaşılması için kullanılır. Doğrudan romatizmayı anlamak için bir ölçüt değildir. Değer 200 IU/L altında bir değer olmalıdır.
  • ESR(Eerythrocyte Sedimentation Rate)-Sedimentasyon : Normal değerin üzerinde olması enfeskiyon,iltihab, iltihaplı romatizma, tümör veya başka bazı hastalıkların olma ihtimalini gösterir. Bu değer hangi hastalık olduğu konusunda herhangi bir bilgi vermez. Normal bir insanda 1 saatte bu 10-15 mm olmalıdır. 

 


 


İçeriği Ekleyen : tekzaf

İçerik ile ilgili katkıda bulunabilirsiniz : Yorum Ekleyin

Bize Yazın   mh@fibiler.com   Facebook   Twitter   Google+   fibiler@googlegroups.com
Her Hakkı Saklıdır
Bu sitede yayınlanan tüm bilgi ve fikirlerin kullanımından fibiler.com sorumlu değildir.
Bu sitede üretilmiş , derlenmiş içerikleri, fibiler.com'u kaynak göstermek koşuluyla kendi sitenizde kullanılabilirsiniz. Ancak telif hakkı olan içeriklerin hakları sahiplerine aittir