Peter Prensibi Hakkında

Peter prensibi hiyerarşik sistemlerdeki ekskliği ve hatayı son derece başarılı bir şekilde gösteren bir prensiptir.

Bir hiyerarşide , görev yerinde başarılı olanlar her zaman bir üst seviyeye yükseltilmek istenir. Başarılı çalışanın bir üst seviye yükseltilmesi bazen problem olabilmektedir. Eğer üst seviyenin şu andaki görevinden farklı özellikleri var ise yükseltilen zorlanabilir ve üst seviyedeki görevini yerine getiremeyebilir. Bu çok sık rastlanılan bir durumdur. Bu durumdaki bir çalışan hiç bir zaman eski görev yerine indirilmemektedir. Bu nedenle çalışan başarısız olarak üst seviyede çalışmaya devam etmektedir. Daha da kötü tarafı bu çalışanın bir daha yükseltilmesi düşünülmez. Sonuç olarak başarılı olduğu bir seviyeden bir üst seviye çıkan çalışan üst görevde başarısız olmuştur ve hep burada kalacaktır. İşte Peter Prensibinin ana ilkesi budur.

 

Peter prensibi son derece doğru bir ilkedir. Örnek vermek gerekir ise bir öğretmen öğretmenlikte başarılı olabilir. Ancak bu öğretmenin müdür yardımcılığında başarılı olacağı anlamına gelmez. Ancak başarılı bir öğretmen başarısından dolayı buraya yükseltilebilmektedir. Bu tür örneklerin sayısı çoğaltılabilir. 

 

"Peter Prensibi" bu durumdan kurtulmak için bazı yöntemler önerir. Eğer işinizde başarılı ve mutlu iseniz ve yükselmek istemiyorsanız (bir üst seviyeyedeki görevi yapabileceğinizden emin değilseniz) yapacağınız şey gayet basittir. Amirlerinize veya patronlarınıza üst seviye için yetersiz olduğunuzu  göstermek. Kendi görevinizi başarılı bir şekilde yapmaya devam etmeniz gerekir ancak arada bir hata yapmakta bir sakınca yoktur. 

 

Peter prensibinin bir sonucu hiyerarşilerdeki tüm kadamelerin eninde sonunda görevinde başarısız olan çalışanlar tarafından doldurulacağıdır. Çünkü işinde başarılı olan biri üst seviyeye yükseltilir. Başarılı olmayan bir kişi ise ise yükseltilmez. 1. seviyede başarılı olan ve 2. seviyeye  yükselen , orada başarılı olursa da 3. seviyeye yükseltilen çalışan eninde sonunda başaramadığı seviyeye gelecek ve orada kalacaktır. Eğer bu gerçekleşmez ise ya çalışanın ömrü yetmemiştir , ya da yeterli zamanı bulamadan emekli olmuştur veya yeterli seviye yoktur.

 

Peter Prensibi bir çalışanın görevinde başarılı olup olmadığını anlamak için yöntemler sunar. Bir çalışanın içinde başarılı mı başarısız mı olduğu anlamanın bir uzmanlık işi olduğunu öne sürer. Bunu anlamak için sağlık durumu , psikolojik ve sosyal davranışları incelenmelidir. Örneğin görevinde başarısız bir çalışan görevinin asıl amacını unutur, onun yerine kurallara, iç ahenge, mevzuata vs.. gibi yan konular ile ilgilenir. Örneğin bir işi yapmak yerine kurallara uyulmasına çok önem vermek bu tür bir özelliktir. Bir diğer özellik çalışma masalarındaki ve bürolarındaki özelliklerine abartılı önem vermektir. Örneğin masasına bilerek gereksiz kağıt ve kitap olması veya  tam tersine hiç kağıda tahammül edememe bu tür özelliklerdendir. 

 

Peter prensibinin bir diğer ilginç tespiti de kapitalizm, komunizm, sosyalizm vs.. hiç bir ekonomik-siyasi sitemin hiyerarşilerdeki bu sorunu çözemeyeceğidir. Hangi eknomik-siyasi modeli kullanır isen kullan sonuç olarak hiyerarşilerin yeteneksiz insanlar ile dolacaktır. 

tekzaf tarafından 13.10.2011 tarihinde eklenmiş/güncellenmiştir.

Bu Sayfayı Paylaş:

Fibiler Üyelerinin Yorumları


Tüm üyeler içeriklere yorum ekleyerek katkıda bulunabilir : Yorum Gir

Facebook Yorumları

İlgili Kategoriler ve İçerikleri

Peter Prensibi : Peter Prensibi Peter Prensibi Peter Prensibi (Peter İlkesi) Laurence Johnston Peter Yatay Arabesk Yükselmesi Perküsyon Yükselmesi Ehliyetsizlik(Yeteneksizlik-Yetersizlik) Sevi.. Profesyonel Otomatizm Profesyonel Otomat Peter Tersliği Hiyerarşik Dökülme Peter Çelişkisi Peter Köprüsü Peter Karışıklığı Peter Dolaşması Hull Teorisi Alger Kompleksi Kıdemlilik Faktörü Sahte Başarı Belirtileri Olgunluk Katsayısı Zirve Ehliyeti Zorlayıcı Ehliyetsizlik Peter Helezonu Nihayi Tayin (Son Durak) Belirtileri Anormal Tabuloloji Fonofili Papirofobi Papiromani Fileofili Büyük Masa Düşkünlüğü Özel Masa Fobisi-Tabulafobia Privata Geçmiş Zaman Kompleksi Rigor Kartis Zorlayıcı Değiştirme (Zorlayıcı Tahavvül) Tahtaravalli Belirtisi Sezar Transferi Kahkahalı Atalet Strüktürofili Kodofili Terfi Katsayısı-Yükselme Katsayısı İkame Tekniği Peter Prognozu Sürekli Hazırlık Tekniği İkincil Konularda Uzmanlaşma Tekniği Peter Plasebosu Peter Kaçamağı Yaratıcı Ehliyetsizlik Peter'in Tamamlayıcı İlkesi Ehliyetli Çalışanlar ve Hiyerarşi Ehliyet Seviyesinin Belirlenmesi Üstün Ehliyetliler Peter Tersliği Kıdemlilik Faktörü ve Gayret Torpil ve Gayret Torpil ve Kıdemlilik Faktörü İyi Takipçiler İyi Lider Olamazalar Tüm Siyasi Sistemlerde Ehliyetsiz Çalışan Bir.. Peter Prognozu Peter Kaçamağı Yararlı Değildir Patronu Harekete Geçirin Bir Patron (Hami) Bulun Patron (Haminiz) Konusunda Esnek Davranın Birden Fazla Hami(Patron) Bulun Altta Kalmayınız-Peter Dolaşması Torpil Bulduğunuzda Gayret Göstermeyiniz Terfi Etmek İstemiyorsanız Teklif Gelmemesini.. Peter Prensibi Hakkında Peter'in Reçeteleri Laurence J. Peter'in Kitapları Hiyerarşiyoloji Son DurakBu Sayfayı Paylaş:

İletişim/Bize Yazın   mh@fibiler.com   Google+   Facebook   Twitter   fibiler@googlegroups.com
Her Hakkı Saklıdır
Bu sitede yayınlanan tüm bilgi ve fikirlerin kullanımından fibiler.com sorumlu değildir.
Bu sitede üretilmiş , derlenmiş içerikleri, fibiler.com'u kaynak göstermek koşuluyla kendi sitenizde kullanılabilirsiniz. Ancak telif hakkı olan içeriklerin hakları sahiplerine aittir