fibiler.com

Tanım: Fikir ve Bilgi sunan ve üyelerin bu fikir ve bilgi konusunda görüşlerini alan portal

Fibi

Tanım: Fikir ve Bilgi kelimelerinin ilk iki harfinden oluşturulmuş bir terimdir. Bir konudaki sav,kavram,anket,soru vs.. maddelerin tümü.

Fibiler.com'un Logosu

Fibiler.com'un logosu. Fi : fikir, Bi : bilgi anlamına gelmektedir

Fibilemek

Tanım: Bir konunun fibilenmesi. Konunun kavram, sav,anket,soru,manifesto vs.. şeklinde maddelere ayrılması

Fibiler.com'a Eklenen İçeriklerde ve Seçimlerde Kurallara Uyunuz

Fibiler.com'da içerik eklerken (blog, kavram, veri, sav , kaynak, eser, kişi vb..) ve yorum yaparken aşağıdaki konulara dikkat ediniz : 

 • Eklenen içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarına ve kanunlarına uygun olmalıdır
 • İçerik içinde hakaret-küfür ifadeleri geçemez
 • Bir din, ırk, millet, topluluk için hakaret - küfür içeren veya küçük düşürecek ifadeler kullanılamaz.
 • Siyasi partiler için siyasi propaganda olan içerikler girilemez
 • Reklam içerikleri girilemez
 • Telif hakları olan (örneğin bir şiir) girelemez

Yukarıdaki kurallara uyulmadığı takdirde içeriğiniz veya seçiminiz onaylanmamaktadır. Bu nedenle yukarıdaki kurala uyunuz


Fibiler.com'un Facebook Sayfası

Fibiler.com'un Facebook sayfası

Fibiler.com'un Twitter Hesabı

Fibiler.com'u Twitter'da takip etmek için kullanılan resmi hesap

Fibiler.com'un Google+ Sayfası

Fibiler.com'un Google+ sayfası

Fibiler.com Ekran Görüntüsü

Fibiler.com sistesinin 2013 Şubat ayındaki ekran görüntüsü

İçerik Sağlayıcı Olun Birlikte Kazanalım

Fibiler.com giderek önemli bir fikir ve bilgi paylaşım sitesi oluyor. Siz de Fibiler.com'a katkıda bulunabilirsiniz ve bu katkıdan gelir elde edebilirsiniz. Fibiler.com kazandığı geliri içerik sağlayıcılarıyla "Birlikte Kazanalım" bölümünde belirtildiği gibi paylaştıracaktır.
 
Burada amaç "gelir kazanmak için içerik girmek" değil, "içerik girerken (kavram, sözlük, bilgi, blog vb..) aynı zamanda gelir de elde etmek"tir. Bir çok insan ücretsiz olarak ansiklopedi, sözlük, forum , blog, sosyal medya sitelerine bilgi ve fikir girmektedirler. Burada hiç bir kazançları olmamalarına rağmen bunu isteyerek ve  severek yapmaktadırlar. Ancak bu sitelerde içerik girenler , sitenin kazandığı gelirden kendilerinin de katkısı olmalarına rağmen pay almamaktadırlar. Biz bunu bir emeği çalma olarak yorumluyoruz. Fibiler.com'da içerik giren kişilerle kazanılan geliri katkıları oranında paylaşmak istiyoruz
 
Birlikte Kazanalım
 
Fibiler.com site üzerinde gösterilen reklamlarından kazanmaktadır. Kazanılan gelir Reklam Geliri - Masraf (sunucu masrafı) ile hesaplanacaktır.

İçerik sağlayıcı için, 
 • Girdiği içerik sayfasından kazandığı reklam gelirlerinin %80'i kazanacaktır.
 • Kategori , ana sayfa vb.. diğer sayfalardan kazanılan gelirlerden ise, içeriğinden kazandığı gelir oranında diğer içerik sağlayıcılar arasında paylaştırılacaktır. 
İçerik Sağlayıcıların Dikkat Etmesi Gereken Kurallar
 
"Alıntı" bölümü hariç hiç bir bilgi başka bir kaynaktan aynen (copy-paste) alınamaz ve siteye eklenemez. Fibiler.com içerikleri orjinal (sadece Fibiler.com'da) olmalıdır. Bu nedenle başka kaynaklardan yazılanları alan içerik sağlayıcılarıyla çalışılmayacaktır. Ancak kaynak sahibinden özel bir izin istenerek (mail yoluyla yani kanıtlı olarak) Fibiler.com'a içerik eklenebilir 
 
Eklenen fikir ve bilgiler yasalara uygun olmalı, hiç bir kişiye veya etnik, inanç, tercihi ideoloji vb.. grubuna hakaret ve küfür içermemelidir
 
Fikir ve Bilgi eklenirken tarafsız ve bağımsız olunmalı, ideloji ve inançlardan etkilenılmemelidir. Bilgi sunarken kesin doğru ve tarafsız olunmalıdır. Fikir maddeleri ise (Sav, Öğüt/Öneri vb..) zaten belirli bir görüşü belirttiği için bu maddelerde sadece fikri ve görüşü eklerken düzgün bir şekilde eklemek yeterlidir.
 
Reklamlarınızı veya Tanıtımlarınızı Ekleyin
 
Eğer bir konuda uzmansanız veya ilgiliyseniz (hobi olarak) içerik girdiğiniz kategoriye kendi reklamlarınızı koyabilirsiniz. Örneğin fizik öğretmeniyseniz ve fizik bölümüne içerik giriyorsanız bu bölümü sizinle ilgili reklam koyabiliriz (örneğin özel kizik dersi veriyorsanız ilanı verebilirsiniz). İçerik sağlayıcıları reklam eklemeleri ve buradan kendilerine gelir kazanmalarını sağlamış oluruz. Reklam ve tanıtım eklemek için belirli değerde içerik girmek ve o konuda reklam verebilir konuma gelmek gerekmektedir
 
Fibiler.com Aynı Zamanda Bir Öğrenme Yöntemidir
 
Fibiler.com aynı zamanda bir konuyu bir kişinin öğrenmesine de yarar. Bir konuyu ele alan içerik sağlayıcı o kunuyla ilgili geçen kavramları tanımlamalı, önemli verileri (liste, tablo, ağaç yapısında bilgiler) girmelidir. O konuda var olan görüşleri sav , öğüt/öneri ile girmelidir. Anket ekleyebilir, konuyla ilgili detay bilgi sunan site kaynaklarını gireilir, video (Şimdilik sadece Youtube) , resim ekleyebilir. Sonuç olarak "fibilemek" aynı zamanda bir öğrenme aracıdır ve bir konuyu anlamanıza yardımcı olur.
 
Bizimle iletişim kurmak için (Bize Yazın) bağlantısından mesaj atabilirsiniz.

Fibiler.com Hakkında

Fibiler.com Nedir ? 

FiBiler bir fikir ve bilgi sitesidir. FiBiler, Fikir ve Bilgi kelimesinin birleşmesinden oluşmuştur. 

FiBiler bilgi ve fikirleri sunar, üyeler de kendi bilgi ve fikirlerini girebilir, girilmiş bilgi ve fikirler hakkında katkı yapabilir, yorum ekleyebilirler. 

Fibiler'de fikir ve bilgi tipleri aşağıdaki gibidir : 

 • Kavram 
 • Sav (Bir konuda öne sürülen sav ,tez , iddia)
 • Eser (İnsanların yarattığı sanat eserleri, mimarlık, mühendislik eserleri)
 • Kişi
 • Veri (Bir konu hakkında temel bilgi vermek için)
 • Tip/İpucu
 • Örnek
 • Soru (Üyelerden cevap beklenilen sorular)
 • Kaynak (İnternetteki bir kaynak belirtmek içindir)
 • Materyal (Video, resim, ses dosyası)
 • Blog (Kullanıların girdiği serbest makale, yazı)
 • Manifesto
 • Olay (Olmuş bir olayı yer ve tarih ile verilmesi)
 • Alıntı (Başka bir kaynaktan siteye alınan içerik)
 • Anket


Fibiler, yukarıdaki tiplerdeki içerikleri, kategoriler içinde sunar. Örneğin Türkçe'de ünlü uyumu ile ilgili veriler Toplum ve Kültür> Sosyal Bilimler> Dil> Diller> Ural-Altay Dilleri > Türkçe> Türkiye Türkçesi> Türk Alfabesi-Fonetiği> Ünlü Uyumu şeklinde giden bir kategori içinde bulunur. Tüm kategorilere ana sayfadan ulaşılabilir. 

Üyeler Yorum Yapabilirler

Üyeler eklenen tüm maddeler için katkı ve yorum yapabilir . Örneğin Kavram için tanım ekleyebilir, Sav ve Manifesto için kabul edebilir veya reddebilir, Veri için ek bilgi verebilir, Eser , Kişi , Kaynak, Materyal, Blog, Örnek, Ipucu, Alıntı, Olay hakkında yorum yapabilir, Soru'lara cevap verebilir. 

Üyeler İçerik Ekleyebilir

Üyeler varolan içeriklere yorum ve katkı yapabilecekleri gibi, kendileri de ayrı olarak yukarıdaki belirtilen tiplerde içerik girebilirler. Üyelerin girdiği içerik onaylandıktan sonra sitede uygun kategori altında görünür hale gelecektir. Belirli bir süre kaliteli içerik giren üyeler, "İçerik Sağlayıcı" olarak tanımlandığında ayrı olarak yapılan içerik ekleme ekranlarını ve içerik ekleme dilini kullanabilecektir. 

Üyeler Gelir Kazanabilir

Üyeler ekledikleri içeriklerinlerin sayfalarındaki reklamlardan gelir kazanabilmektedirler. Bu konuda bilgi için bakınız : http://www.fibiler.com/Gundem_fibiler.com__Icerik-Saglayici-Olun-Birlikte-Kazanalim_Oneri_9942


Bize Yazın   mh@fibiler.com   Facebook   Twitter   Google+   fibiler@googlegroups.com
Her Hakkı Saklıdır
Bu sitede yayınlanan tüm bilgi ve fikirlerin kullanımından fibiler.com sorumlu değildir.
Bu sitede üretilmiş , derlenmiş içerikleri, fibiler.com'u kaynak göstermek koşuluyla kendi sitenizde kullanılabilirsiniz. Ancak telif hakkı olan içeriklerin hakları sahiplerine aittir